Yerköprü Şelalesi | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – KONYA

Konya’da bulunan Yerköprü Şelalesi muhteşem görselliği ile ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor. Burası hafta sonu için güzel bir tercih olabilir. Peki Göksu Şelalesi nerede, nasıl gidilir? Ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Kısa Bilgi: Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken yerler ve Türkiye’deki Şelaleler için oluşturduğumuz gezi listelerimize göz atabilirsiniz. Eğer amacınız bu bölgeyi keşfetmek ise, kısıtlı zamanınızı eşsiz kılacak; Mersin gezilecek yerler listemiz tam size göre.

Yerköprü Şelalesi Videosu

Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Yerköprü Şelalesi Hakkında Bilgiler

Hadim ilçesine 23 km uzaklıktaki şelalenin ilginç bir jeolojik yapısı bulunuyor. Anadolu topraklarındaki önemli nehirlerden biri olan Göksu Nehri, Yerköprü’de mağaranın içine giriyor ve burada kayboluyor. Bölgedeki bir diğer akarsu olan Karasu Çayı da Göksu Nehri’nin yaklaşık 25 metre üzerinden aktıktan sonra Yerköprü Şelalesi’ni oluşturuyor ve Göksu Nehri’nin üzerine dökülüyor.  İki akarsuyun birleşmesinden sonra ortaya muhteşem güzelliğe sahip bir gölet çıkyor ve birleşen iki nehir Akdeniz’e dökülmek üzere coşkuyla akmaya devam ediyor.

Göksu Şelalesi (Yerköprü Şelalesi) Özellikle hafta sonları İç Anadolu’nun sıcak havasından bir nebze olsa kaçış yerlerinden birisi olan şelale, piknik ve mangal severlerin vazgeçilmez mekanlarından birisi.  15 – 20 metre yükseklikten dökülen Göksu Şelalesi ile ilgili bazen kafalar karışıyor. Burada sizlere önemli bir detayı hatırlatmak istiyoruz.

Bu yazımızda sizlere Konya’nın Hadim ilçesindeki Göksu Nehri üzerindeki Göksu Şelalesi’nden bahsettik. Akdeniz’e dökülen Göksu Nehri, Mersin’in Mut ilçesinden de geçiyor ve burada da Yerköprü Şelalesi adı verilen bir şelale daha bulunuyor. Yani Göksu Nehri üzerinde iki farklı Şelale bulunuyor. Birisi Konya Hadim’de diğeri Mersin Mut’ta.

Yenmesi Gereken Yöresel Lezzetler

Konya’ya geldiğinizde üstelik Göksu Şelalesi gibi doğallığı ile ön plana çıkan bir mekânı ziyaret ettiğinizde Konya lezzetlerini tatmadan geri dönmek elbette olmaz. Sizler için hazırladığımız listedeki yiyecekleri tadarak Göksu Şelalesi’nden daha fazla haz alacağınızı iddia ediyoruz.

Etliekmek: Konya dendiğinde akla gelen ilk lezzetlerden bir tanesi etliekmektir. Çoğu insan tarafından pide ve lahmacuna benzetilse de etliekmek kendine has özellikler taşıyan çok önemli bir yöresel yiyecektir. Konya’da hemen her yerde bulabileceğiniz etliekmeği Göksu Şelalesi çevresinde de deneyimleyebilirsiniz.

Arabaşı Çorbası: Bir çorba olması sebebiyle pek çok insan tarafından farklı kabul edilmeyen arabaşı çorbası aslında Konya kültürünün en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. Harika çorba lezzetini tavuk parçacıkları ile buluşturan Arabaşı çorbasını mutlaka denemelisiniz.

Furun Kebabı: Fırın kebabı değil efendim furun kebabı. Kemiksiz etin nar gibi odun ateşinde saatlerce pişmesi sonrası ortaya çıkan bu kebap damak tadınızda enfes bir iz bırakacak. Konya’da insanların en çok sevdikleri lezzetler arasında olan furun kebabını Göksu Şelalesi çevresinde tadabilirsiniz.

Göksu Şelalesi Konya
Göksu Şelalesi Konya

Konaklama İmkanları

Göksu Şelalesi; turistik açıdan çok gelişim gösteren bir mekan olmaması sebebiyle maalesef yakınlarında bir konaklama imkanı sunmaz. Bu nedenle Göksu Şelalesi yakınlarında konaklamak isteyenlerin ilk tercihi Hadim ilçesi sınırlarında bulunan otellerden bir tanesini tercih etmek olacaktır. Ancak tercihiniz lüks ve konforlu bir otelse bu durumda 115 km mesafedeki Konya merkezine gelerek buradaki lüks otellerde konaklamayı tercih edebilirsiniz. Üstelik burada Konya’nın diğer güzelliklerini de keşfedebilirsiniz.

Bütçenize uygun pek çok konaklama imkânının bulunduğu bu şehirde talebinize uygun hizmetleri kolaylıkla bulabileceksiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Giriş ücreti: Şuanda giriş ücreti yoktur. Aksi bir durumda buraya ücret bilgisi yazılacaktır.

Ziyaret saatleri: Şelale haftanın her günü saat: 07:00 – 19:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Yerköprü Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Sarıhacı – Güneysınır / Konya

Nasıl gidilir?: Konya’ya 110 km uzaklıkta bulunan Hadim ilçesi sınırlarında kalan Göksu Şelalesi’ne gitmek için aşağıda belirttiğimiz rota üzerinden ulaşabilirsiniz.

Konya – Karaman istikametine giderken Güneysınır ilçesine girdikten sonra (Ana yol üzerinde sağ tarafta) dümdüz Bozkır ilçesi istikametine doğru devam ediniz. Gürağaç kasabasını geçtikten sonra yolun solundaki tabeladan şelale yoluna girebilirsiniz. Habiller Köyü’nü de geçtikten yaklaşık 7 – 8 km sonra şelaleye ulaşmış olacaksınız.

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz üzere Göksü Şelalesi Konya sınırları içerisinde yer alır. Ancak Konya’nın yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük şehri olması merkez ile şelale arasında ciddi bir mesafenin olmasına neden olmuştur. Bu anlamda Konya’dan yola çıktığınızda Göksu Şelalesi’ne ulaşmak için 115 km kat etmeniz gerekir. Şelale Hadim ilçesine ise 23 km uzaklıktadır.

Göksu Şelalesi’ne gitmek isteyen doğaseverler Konya – Karaman yolunu takip etmelidir. Güneysınır ilçesine girdikten sınra Bozkır ilçesi istikametine doğru ilerlemelidir. Yolda Gürağaç Kasabası’nı geçtikten sonra solunuzda şelale tabelasını göreceksiniz. Tabelayı takip ederek Habil Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Bu köyden yaklaşık 7-8 km sonra Göksu Şelalesi tüm ihtişamı ile sizleri karşılıyor olacaktır.

Özel aracınızın bulunmadığı durumlarda öncelikle Güneysınır ilçesine gelen otobüsleri kullanmalısınız. Sonrasında ilçeden şelaleye gidecek bir araç bularak piknik yapmak ve doğaya doymak için şelalenin yolunu tutmalısınız. Bunun yanı sıra araç kiralayarak da şelaleye ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi