Yoğurtçu Parkı – Kadıköy / İstanbul

Yoğurtçu Parkı Kadıköy’de geçmişten günümüze kalabilmiş ender yeşil alanlardan birisidir. Eski popülerliğini kaybetmiş olsa da tekrar o günlerine dönüyor. Özellikle Kadıköy Belediyesi’ne devredildikten sonra yapılan çalışmalar ile Kadıköy halkının ve Kadıköy’e gelenlerin en sık uğradığı yerlerden biri olmaya başlamıştır.

Yoğurtçu Parkında Neler Var?

2010 yılında yapılan bir protokolle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadıköy Belediyesi’ne devredilen parkta bugüne kadar pek çok düzenleme çalışması yapılmıştır.

Toplam kullanım alanı 30.000 m² ‘den fazla olan Park’ın 15.000 m² ‘sini yeşil alan kaplamaktadır. Parkın 5 farklı bölümünde bulunan çocuk oyun alanları toplam 400 m² ‘yi kapsıyor.

Parka 5.300 metrelik yürüyüş alanı ile, 1.280 metrelik koşu alanı da bulunmakta.

Yapılan çalışmalarda engelli vatandaşlar da unutulmamış ve parkın iki farklı bölümünde fitness alanları kurulmuştur.

Spor aktiviteleri için de parkta; basket sahası, tenis kortu, duvar tenis sahası ve bisiklet yolu bulunmaktadır.

Parkın içinde irili ufaklı pek çok heykelde bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni ve ilgi göreni ise elbette ki Fenerbahçe Taraftarlarının gönlünde ayrı bir yeri olan, büyük kaptan Alex de Souza’nın heykeli.

Alex de Souza Heykeli Hakkında Bilgiler

Taraflı tarafsız pek çok futbolseverin gönlünde taht kurmuş bir futbolcu. “Bir Alex değil” cümlesindeki Alex o. Fenerbahçe forması ile birçok başarı yaşarken rakip takım taraftarlarının da saygısını kazanmış bir kaptan. Daha çok şeyler yazılabilir onun hakkında ama biz asıl konumuza dönüp Fenerbahçe taraftarının onun için yaptığı heykelden bahsedeceğiz.

Alex de Souza heykeli 15.9.2012 tarihinde Yoğurtçu Parkının karşısında açıldı. Heykel kaidesi ile birlikte toplam 3 metre büyüklüğünde.

Kaidesinin bir bölümünde Alex’in taraftarlar hakkında görüşleri, diğer bölümünde taraftarların Alex hakkında düşünceleri, arka bölümünde ise heykelin yapımında katkısı bulunan taraftarların isimleri yazmaktadır.

Heykel, aynı zamanda bir Fenerbahçe taraftarı olan Aşan Akın tarafından yapılmıştır.

Yoğurtçu Parkı Fotoğrafları

Yoğurtçu Parkında Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Yoğurtçu Parkı, Osmanağa Mahallesi – Kadıköy / İstanbul

Nasıl Gidilir: Otobüs İle Pendik’ten 222 İETT Hat numaralı otobüs ile,

Göztepe’den, GZ2 İETT Hat numaralı otobüs ile

Bostancı’dan, 4 İETT Hat numaralı otobüs ile

Fenerbahçe’den, FB1 ve FB2 İETT Hat numaralı otobüsler ile parka ulaşım sağlayabilirsiniz.

Vapur İle Kadıköy iskelesinde indikten sonra minibüs, dolmuş veya otobüsler ile buraya ulaşabilirsiniz.

Tramvay ile tarihi Kadıköy – Moda tramvayını kullanarak Bahariye Durağında inebilirsiniz.

Metrobüs İle Söğütlüçeşme durağında indikten sonra dolmuş, otobüs ve minibüsleri kullanarak ya da yürüyerek parka gelebilirsiniz.

Özel Araç İle; Fenerbahçe Stadyumu’nun yanından devam edip, Fener Kalamış caddesinden kolayca ulaşmanız mümkün. Aracınızla gelecekseniz ücretli otoparktan faydalanabilirsiniz.