Roma Kral Kızı Hamamı hakkında bilgi

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde yer alan tarihi Roma Kızı Hamamı, çok eski bir zamana dayanan hamam kültürünü yansıtması açısından medeniyet ve sanatsal bir değer taşıyor. Bu nedenle Şubat 2017’de alınan Sarıkaya Belediyesi kararıyla UNESCO tarih mirası listesine dahil edilmesi için başvuru yapıldı. Yapıya dair anlatılan farklı hikayeler var; ancak en meşhur olanını sizlere kısaca anlatalım.

Roma Kızı Hamamı hikayesi

Roma Kralının dillere destan güzelliğe sahip kızının bir hastalığa kapılmasıyla başlayan olaylar silsilesinin bir sonucu olarak hamam ortaya çıkıyor. Kralın kızına birçok tabip getirilmesine rağmen derdine çare bulunamıyor. Bunun üzerine günümüzde Tokat’ın Sarıkaya ilçesinde denk gelen yerdeki çamur ve sıcak suyun şifalı olduğu haberi krala bildiriliyor.

Son bir çare ve umut olarak Kral, kızını da alıp askerleriyle beraber şifalı sıcak su ve çamurun olduğu bölgeye geliyor. Kızın sıcak su ve çamurla oynamasından sonra şifa bulmasından sonra Kral, bölgeye hamam yapılması konusunda talimat veriyor.

Roma Kızı Hamamı hakkında genel bilgi

Roma Kızı hamamının bir kısmı bugün Sarıkaya hamamı sınırları içerisinde bulunuyor. Bu hamamda, doğal ve şifalı sıcak su insanların faydasına sunuluyor. Bir nevi kaplıca modeline benzeyen Sarıkaya hamamı, modern ve kaliteli tarihi hamamlar arasında yer alıyor.

Roma Kızı hamamının büyük bölümü yıkılmıştır. Hamamdan geriye sadece batı cephesindeki duvarlar ve içerisindeki küvete benzer mermer bloklar yer alıyor.

Roma Kralı tarafından hamam yaptırılması ve sıcak suyun şifa dağıtması haberi tüm Roma’da hızlıca yayılıyor. Bundan sonra sıcak suyun olduğu bölge önemli bir yerleşim alanı haline geliyor.

Sarıkaya ilçesinin de tarihi geçmişinin başladığı o dönemlerde Roma Kralı tarafından Basillica Therma denilen antik şehir kuruluyor.

Bakanlık tarafından tarihi hamamın yeraltında kalan parçalarının çıkarılması için başlatılan çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar olumlu netice vererek, tarihi kalıntılarla Roma Kızı hamamı daha da aslına uygun bir hale getirilmiştir. Bugün ise, UNESCO tarihi miraslar listesine girmek için gün sayıyor.

Roma kızı hamamı nerede? nasıl gidilir?

Adres: Kaplıca Mahallesi, 66650 – Sarıkaya / Yozgat

Telefon: (0354) 212 82 96

Nasıl gidilir?: Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde yer alan hamam, Kaplıcalar adlı mahallede yer alıyor. Bu mahallede birden fazla tarihi hamam bulmak mümkündür.  Ancak en meşhuru Roma Kızı hamamının da bulunduğu Sarıkaya tarihi hamamıdır. Yozgat’ın Sarıkaya otogarına gelindiğinde kaplıcalar için minibüs kullanılabilir. Özel araçla kaplıcalara gitmek isteyenler Alperenler caddesini izlemeleri gerekir. Kaplıca, bu cadde üzerinde yer alıyor.