Zelve Açık Hava Müzesi | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti

Zelve Açık Hava Müzesi, Kapadokya Zelve Vadisi’ne adını veren zelve kelimesinin anlamı, çift sürerken öküzlerin boynuna geçirilen eğri ve sağlam bir çubuk manasına gelmek olan yerdedir. Bölgede bağların geniş yer tutmasına bağlı olarak bu ismin neden kullanıldığı da aslında çok aşikardır.

Kısa bilgi: Nevşehir için plan yapmaya başladıysanız Nevşehir gezilecek yerler listemize de bir göz atın.

Zelve Açık Hava Müzesi Hakkında Bilgiler

Nevşehir, Peribacaları ile ünlü olduğu kadar geniş vadileri ile de tanınmaktadır. Bu vadilerden biri olan Kapadokya Zelve Vadisi, geniş bir alana yayılmış bir ören yeridir. Bu ören yerinde onlarca kilise yer almaktadır.

Ancak bakımsızlıktan neredeyse çökme noktasına geldikleri için kapatılan bu kiliseleri maalesef gezme imkanı bulunmamaktadır. Kapadokya gezisi için yola çıkılmışsa eğer, Zelve Vadisi muhakkak görülmesi gereken mekanlar arasındadır.

Bilhassa da vadide yer alan mağaralar ve kiliseler görülmeye değer mekanlar arasında yer almaktadır. Yaklaşık elli yıl öncesine kadar yerleşim yeri olan tarihi ören yerinde bugün herhangi bir yerleşke bulunmadığından bağlı olduğu bir yer de yoktur. Ama öncesinde Avanos’a bağlı olan ören yeri şu anda tarihi mekan olarak varlığını devam ettirmektedir.

Kapadokya Zelve Vadisi - 02
Zelve Açık Hava Müzesi

Kapadokya’nın en eski yerleşkelerinden olan tarihi alan, bu bölgede Hristiyanlığın yayıldığı ilk alandır ve ören yerindeki kilise, manastırlar Hristiyan kültüründen kalan miras kalıntılarıdır. Hristiyanlığın sona ermesinden sonra bu tarihi alan bir köy olarak varlığını devam ettirmiş ve daha sonra bölgede taş evlerde yaşayan insanların Zelve Köyü’ne taşınması ile sadece tarihi bir ören yeri olarak varlığını devam ettirmeye başlamıştır.

Zelve Yolu, Avanos -Göreme yolundan ayrılarak yaklaşık 1 km kadar ilerisinde de Paşabağı Vadisi yer almaktadır. Bölgeye girişte büyük kayalar göze çarpmaktadır. Büyük kayanın sağından iki vadi açılmaktadır ve ikinci vadiden sonra da üçüncü vadiye ulaşılmaktadır.  İlk vadide alanın köy olarak kullanıldığı dönemden kalan bir cami göze çarpmaktadır.

Caminin hemen karşısında da manastır yer almaktadır. Din eğitimi maçıyla kurulan bu manastırın içinde yatak odaları, derslikler ve kiliseler yer almaktadır. Manastırın bazı bölümlerine ulaşabilmek için oyuklar mevcuttur ve bu oyuklardan tırmanmak geziyi daha da keyifli bir hale getirmektedir.

Birinci vadiden sonra ikinci vadiye bir tünelle geçilmektedir ve bu vadi güvercinlikleri ile tanınmaktadır. Bu güvercinlikler güvercin gübresi üretmek amacıyla oluşturulmuşlardır ve Hristiyanlık döneminden kalan mağaraların ağızları kapatılarak güvercinliklere dönüştürülmüşlerdir.

Son olarak da üçüncü vadiye geçilmektedir ki burada da yerleşke döneminden kalma kilise ve mağaralar yer almaktadır. En az 4 saatlik bir gezi ile tüm alanların keşfedileceği bu tarihi mekan gizemli atmosferi ile farklı bir kimliğe sahiptir. Avanos gezisine çıkanların muhakkak uğraması gereken bu alan, bir ören yeri olmaktan öte adeta bir kültür kalıntısıdır. Gizemi ile ve farklı etnik dokusu ile kişiyi büyülemektedir.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri 2023

Ziyaret saatleri: Burası günün her saati hizmet vermektedir.

Giriş ücreti: Ören yerine giriş 100 liradır ve indirimli fiyatlardır. Bazı bölümlerde müze kart geçerlidir ve ören yerine giriş-çıkış saatleri bakanlık tarafından belirlenmektedir.

Zelve Açık Hava Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Önceleri Avanos’a bağlı olan Zelve’ye gidebilmek için Paşabağı’ndan geçmek gerekmektedir. Gözlemecileri ile meşhur olan bu kasabaya uğrayarak Zelve Köyü yoluna çıkılmaktadır.

Paşabağı’na yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan Zelve, Açık Hava Müzesi ve Zelve Vadisi olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. İlk olarak Zelve Açık Hava Müzesi ile karşılaşılmaktadır, daha sonra da Zelve Vadisi’ne varılmaktadır.

Ayrı bir güzergahı bulunmayan ören yerine Göreme-Avanos içinden geçilerek ve aşağı yukarı 5 km yol kat edilerek ulaşılmaktadır. Bir başka güzergah da Göreme-Ürgüp içindendir ve iki taraftan da Zelve Açık Hava Müzesi’ne ulaşılmaktadır.

Konum Bilgisi