Abalı Kayak Merkezi | Nerede, Nasıl Gidilir? ve Giriş Ücretleri – VAN

Abalı Kayak Merkezi - Van Gevaş ilçesi
Abalı Kayak Merkezi -Van

Abalı Kayak Merkezi, kış turizmi açısından son derece gelişmiş bir yer. Van’ın Gevaş ilçesindeki konaklama olanaklarına, giriş ücretlerine ve yapılabilecek aktivitelere hızlıca bir göz atalım.

Kayak merkezleri açısından da gelişmiş bir ülke olan Türkiye’de kış turizmi yerli ve yabancı turistler için son derece önemlidir.

Ülkemizdeki önemli kayak merkezlerinden biri olan Abalı Kayak merkezi kayak aktivitesini en iyi şekilde yapabileceğiniz bir yerdir. Van’ın Gevaş ilçesinde yer alan bu tesis son derece kalabalık bir yerdir.

Kısa bilgi: Van‘ın bilinmeyen yerlerini ilk keşfeden sen olmak istersen; Van Gezilecek Yerler listemize de mutlaka bir göz atın. :)

Eğer Türkiye’deki Kayak Merkezleri hakkında daha fazla bilgi isterseniz şöyle buyurun.

Kayak Merkezinden Kısa Bir Video

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Abalı Kayak Merkezi Özellikleri

Abalı Kayak Tesisleri kar kalınlığı, kar kalitesi, kayak pistlerinin uzunluğu, pis eğitimleri açısından dünyanın sayılı tesislerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. 1200 metrelik telesiyej hattına sahip olan tesiste yakın zamanda 5000 metrelik telesiyej hattı yapımının da tamamlanması beklenmektedir.

Bu noktada Artos Dağı eteklerinde bir Van Gölü manzarasının sizleri beklendiğini söylememiz mümkündür. Van’a 37 kilometre uzaklıkta yer alan Abalı Kayak Tesisleri bölgedeki en iyi kayak tesisidir.

Abalı Kayak Merkezi Konaklama
Abalı Kayak Merkezi Konaklama Bilgileri

Tesis içerisinde; 1.etapta 1300 metre, 2.etapta 1200 metre ve acemi kayakçılar için ise 250 metre uzunluğunda 3 pist bulunuyor. Pistlerin üst bölgelerine çıkmak için mekanik tesisler yer almaktadır.

Yapılabilecek Aktiviteler

Özellikle kayak yapmak için tercih edilen bu tesis içerisinde 2 adet otopark, kafeterya ve 3 mekanik tesis yer almaktadır. Kafeteryadan çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kayak pistlerinde keyifli bir şekilde kayak yapabilirsiniz.

Abalı Kayak Merkezi Nerede ve Nasıl Gidilir?
Abalı Kayak Merkezi Nerede ve Aktiviteler

Kayak ve kızak kiralama dükkanlarından kayak takım kiralayarak kayağın tadını çıkarabilirsiniz. Abalı’da konaklamak için tesis bulunmuyor. Bölgeye en yakın konaklama tesisi Van’da bulunuyor. Van’da farklı özelliklerde otelleri tercih ederek Abalı Kayak Tesisleri’nin tadını çıkarmak mümkün.

Kayağın yanı sıra bölgede karda yürüyüşte yapabilirsiniz. Karın ve havanın güzelliğini hissedebileceğiniz bir doğa yürüyüşü size iyi gelecektir. Yürüyüşü yalnız yapmamanızda fayda vardır. Bunun yanı sıra kaybolma ihtimalinize karşı tedbirli olmalısınız.

Artos Dağı - Van
Artos Dağı – Van

Abalı Kayak Tesisleri’nde Van Büyükşehir Belediyesi’nin düzenliği Kayak Festivali gerçekleştiriliyor. Özellikle turizmi canlandırmak için yapılan bu festivalde konser, yarışmalar ve yiyecek içecek ikramları yapılıyor.

Kayak bilmeyenler için tesis içerisinde yemek kayak dersleri verilmektedir. Önceden rezervasyon oluşturmak için tesis ile iletişime geçmeniz de fayda vardır.

En yakın Konaklama Yerleri: Abalı Kayak Evi, Abalı Kayak Merkezi Teras Cafe’dir.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2023

Ziyaret saatleri: Bu güzel kayak merkezini saat: 09:00 – 21:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücreti: Pistlere çıkış ücretleri ise aşağıdaki gibidir:

Tek çıkış ücreti: 10 TL

10 çıkış ücreti: 50 TL

Gün boyu kullanım: 100 TL

Kayak Kıyafeti Kiralama: 100 TL.

Abalı Kayak Merkezi Ulaşım

Adres: Abalı, Pk: 65700 – Gevaş / Van

Nerede?: Kolay bir ulaşım bulunan tesis, Van şehir merkezine 37 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Gevaş ilçesine ise 12 kilometre uzaklıkta yer alan tesis, Abalı Köyü’nün Artos Dağı’nın eteklerinde yer alıyor.

Nasıl gidilir?: Van şehir merkezinden Gevaş ilçesine gelerek buradan köyü otobüslerine binmelisiniz. Bu sayede kayak tesisine ulaşabilirsiniz. Şahsi araç ile gelecekseniz Van şehir merkezinden Gevaş istikametine doğru giderek yarım saatlik bir yolculuk ile tesise ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi