Adamkayalar - Mersin
Adamkayalar - Mersin

Adamkayalar, Mersin sınırları içerisinde bulunan oldukça gizemli bir kalıntıdır. Ülkemizin önemli tarihi ve kültürel zenginliklerinden bir tanesi olmasıyla bir cazibe merkezine dönüşmüştür.

Mersin’de gezilecek yerler arasında oldukça dikkat çeken alternatiflerden bir tanesi olması sayesinde ön plana çıkar.

Adamkayalar Videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Adamkayalar Hakkında Tarihi Bilgiler

Toros Dağlarının güney yamacında Olba Territorium adıyla anılan bölgede yer alan Adamkayalar, taşlara işlenmiş kabartmalardır. Şeytan Deresi Kanyonu içerisinde yer alan bu kabartmaların 11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk ve 1 dağ keçisinden oluştuğunu ifade etmek gerekir. Bunların yanı sıra alınlık üzerinde bir Roma kartalı da bulunmaktadır.

Adamkayalar Nerede ve Tarihi Bilgiler
Adamkayalar Nerede ve Tarihi Bilgiler

Adamkayalar kabartmalarının ne zaman yapıldığı hakkında net bir tarihten söz etmek mümkün değildir. Ancak arkeologların tespitlerine göre MS 2. yüzyıl kabartmalarla alakalı en doğru tarih olarak kabul edilmektedir.

Arkeologların bulduğu detaylara göre kabartmalarda yer alan kişiler Roma İmparatorluğu’na bağlı Olba Tapınak Devleti’nin kral ve kraliçeleridir. Bölgenin ulaşılması güç olması günümüze kadar tahrip olmamış kabartmalar ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Figürler ve Anlamları

Adamkayalar Figürler
Adamkayalar Figürler – Mersin

11 çerçeve içinde bulunan kabartmalar dört ölü ziyafetini anlatmaktadır. Baba, anne ve çocukların resmedildiği görülmektedir. Kabartmalarda bulunan ölülerin çocukları ve iki erkek asker olarak resmedilmiştir. Ayin amacıyla oyulmaları ve 5 basamaklı bir kompozisyona işaret etmesi nedeniyle kabartmaların mistik yönü de vardır.

Figürlerin tamamının duvara işlenmesi söylenene göre 250 yılda tamamlanmıştır. Bu da kabartmaları derinlemesine incelediğinizde kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Çünkü kıyafet ve tarzda ciddi farklılıklar ortaya çıkar. Figürlerin oyulması kadar konumlandırıldığı nokta da oldukça özeldir.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2022

Ziyaret saatleri: Adamkayalar’a giriş için herhangi bir saat sınırlaması yoktur. Ancak şunu da ifade etmek gerekir ki bölgede tırmanış gerektiren zorlu parkur nedeniyle akşam saatlerinde buraya gelmemelisiniz.

Giriş ücreti: Buraya geldiğinizde giriş tamamen ücretsizdir. Bu nedenle de dilediğiniz zaman bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Adamkayalar Ulaşım Bilgileri

Adres: Kızkalesi, 33790 – Erdemli / Mersin

Nerede?: Mersin sınırları içerisinde en önemli kalıntılardan bir tanesi.  Silifke – Erdemli karayolu üzerinde bulunan bu tarihi yer, Kız Kalesi’ne yakın bir noktada olduğundan söz etmek gerekir.

Nasıl gidilir?: Kız Kalesi’nden Erdemli’ye doğru ilerleyerek Adamkayalar tabelasına doğru kuzeye sapmalısınız. Hüseyinler yolunu takip ederek 7 km ilerde sola doğru sapan toprak yola girmelisiniz. Adamkayalar tabelasını gördüğünüzde aracınızdan inerek kabartmalara doğru devam etmelisiniz.

Dikkat: Buraya ulaşmak için kullanacağınız yol maalesef bir kısımdan sonra çok iyi değil. Üstelik levha ve tabelalar da yetersiz. Bu nedenle de yanlış yola sapmadığınızı sık sık kontrol etmelisiniz. Araçla yolculuğunuzu tamamladıktan sonra biraz zorlu parkurda ilerlemeniz gerekiyor. Tırmanış becerisi ve efor gerektiren bu kısımda bazı yerlerin riskli olduğunu da ifade etmek gerek.

Konum Bilgisi