Akdamar Adası Nerede? | Tarih Dolu Hikayesi ve Efsaneleri – VAN

Akdamar Adası - Van
Akdamar Adası - Van

Van’da yer alan Akdamar Adası inanç turizmi ve mimarisi ile son derece ilgi çekicidir. Efsanevi hikayesi, ada üzerindeki Surp Haç Kilisesi ile Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yer arasında bulunuyor.

Van seyahatiniz sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken Akdamar Adası ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik. Şimdi gelin, tüm detayları inceleyelim.

Kısa bilgi: Van‘da bir gezi planınız varsa; Van’da Gezilecek Yerler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atmalısınız.

Akdamar Adası Tarihi ve Özellikleri

Ada özellikle 10. yüzyılda inşa edilen ve günümüze kadar ayakta kalan Akdamar Kilisesi ile ünlüdür.

Akdamar Kilisesi, 915-921 yılları arasında Urartu Kralı I. Gagik tarafından inşa ettirilmiştir. Kilise, Urartu mimarisi ve Ermeni sanatının bir karışımını yansıtmaktadır. Kilisenin iç duvarları, Hristiyanlık tarihinden sahneleri tasvir eden fresklerle süslenmiştir. Freskler, Ermeni sanatının en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilir.

Akdamar Adası Nerede ve Tarihi Bilgiler
Akdamar Adası Nerede ve Tarihi Bilgiler

Kilise, 1915 yılında Ermeni Soykırımı sırasında tahrip edilmiştir. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti tarafından restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. Günümüzde Akdamar Adası, turistlerin yoğun ilgisini çeken önemli bir turizm merkezidir.

Ada, Urartu Krallığı dönemine kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Urartu Krallığı, M.Ö. 9. yüzyılda Anadolu’da egemenlik kurmuş bir krallıktır ve Van Gölü bölgesi onların en önemli yerleşim bölgelerinden biridir. Van Gölü’nün turkuaz rengi, adanın etrafını saran dağlar ve adada bulunan doğal kaynaklar ziyaretçilerin ilgisini çekmekte.

Akdamar Adası Hikayeleri ve Efsaneleri

Ada tarihi ve kültürel açıdan zengin olmasının yanı sıra birçok efsaneye, hikayeye ve efsaneye de konu olmuştur. İşte Akdamar Adası’na dair bilinen bazı hikayeler:

Akdamar Adası Efsaneleri
Akdamar Adası Hikayesi

1. Aşk Hikayesi: Akdamar Adası’nın etrafında dolaşan bir hikaye, Urartu Kralı I. Gagik’in kızı Tamar’ın aşkıyla ilgilidir. Tamar, bir köylüye aşık olur, ancak babası bu evliliğe karşı çıkar. Tamar, babasını ikna etmek için sevdiği adamın Akdamar Kilisesi’ne bir kule inşa etmesini istemiştir. Kule inşa edilir ve Tamar ile sevdiği adam burada kaçarlar. Ancak babası, Tamar’ın kaçtığını öğrenince kızını kurtarmak için kuleyi yıkarak çifti öldürür. Bu hikaye, Akdamar Kilisesi’nin halk arasında “Aşk Kilisesi” olarak da adlandırılmasına neden olmuştur.

2. Hüzünlü Hikaye: Başka bir efsaneye göre, Akdamar Adası’nın tam ortasında bir kayanın üzerinde oturan bir kadın figürü görünür. Bu figür, bir prensesin hayaleti olarak kabul edilir. Prenses, ailesinin göldeki bir tekne kazası sonucu ölmesiyle adada hayalet olarak kalmıştır. Göl kıyısında yaşayan insanlar, prensesin hayaletinin acı dolu haykırışlarını sıklıkla duyarlar.

3. Mitolojik Hikaye: Adası’nın hikayeleri, Urartu dönemine kadar uzanır. Mitolojik bir hikayeye göre, Tanrı Haldi, kendisine ihanet eden karısı Arubani’yi Van Gölü’nün derinliklerine gönderir. Ancak Arubani, Van Gölü’nün yüzeyine çıkan Akdamar Adası’na dönüşür. Arubani’nin intikamı olarak, Haldi dağlarda yaşayan devleri Akdamar’a gönderir. Devler, Akdamar Adası’nı işgal etmeye çalışırken Tanrı Haldi, devleri öldürür ve adayı Arubani’nin emrine verir.

Akdamar Adası Yapılacak Aktiviteler

Diğer adı ile Surp Haç Kilisesi olarak da bilinen Akdamar Kilisesi bölgedeki en önemli tarihi yapıdır. Kutsal Kitap’tan alıntılar ile bezeli olan kilise son derece hoş bir görünüme sahip.

Ada genelinde badem ağaçları bulunuyor. Bu noktada doğanın güzellikleri arasında kaybolarak tadını çıkarabileceğiniz bir yer olduğundan bahsedebiliriz. Ağaçların arasında ihtişamlı bir görüntüsü bulunan adada, kendinizi adeta tarihi bir yolculukta hissedeceksiniz.

Akdamar adasında yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz kafe ve restoran bulunuyor. Ayrıca dilerseniz kendi piknik malzemelerinizi getirerek adada piknikte yapabilirsiniz.

Ancak adada mangal yakmak ve semaver kullanmak yasak. Doğanın sergilediği muhteşem manzaranın fotoğraflarını çekmeyi de unutmamalısınız.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2023

Ziyaret saatleri: 1 Nisan – 15 Ekim açılış saati: 08.00 & kapanış saati: 19.00 & Gişe Kapanış saati: 18.30

16 Ekim – 31 Mart açılış saati: 08.00 & kapanış saati: 17.00 & gişe kapanış saati: 16.30

Giriş ücreti: Adaya giriş için: 80 TL ücret talep edilmektedir. Müze kartı olan kişiler müze kartı kullanarak adaya giriş yapabilmektedir.

Bunun yanı sıra Adaya gidiş için kullanılan feribotlar 70 TL’dir. Biletler gidiş, dönüş olarak alınmaktadır. Yani Akdamar Adası’na ulaşım ve giriş için kişi başı 150 TL ödenir.

Akdamar Adası Nerede? Ulaşım

Nerede?: Van’ın Gevaş ilçesinde yer alan ada, merkeze 50 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Akdamar Adası’na gidebilmek için Van-Gevaş arasında faaliyet gösteren minibüs ve dolmuşlara binmelisiniz.

Bu doğrultuda Van merkezden Gevaş’a gelebilirsiniz. Gevaş’tan ise Akdamar İskelesi’nden adaya giden feribotlara ya da teknelere binebilirsiniz.

Adaya giden feribot ve tekne seferleri ile ilgili bilgi almak için iskeleyi arayabilirsiniz. Ayrıca Gevaş’a kendi aracınız ile gelerek otoparka park edebilirsiniz. Buradan yine tekne ile adaya gidebilirsiniz.

Van’a ulaşım: Van nerede? ve nasıl gidilir? detaylı bilgi isterseniz sizi şöyle alalım.

Konum Bilgisi