Antalya’da Görülmesi Gereken Şelaleler | En Güzel 7 Yer

Antalya’da görülmesi gereken, sıcak yaz günlerini serinleten, saklı yerler ve şelaleler listemize hemen göz atın ve sıcak Antalya günlerini eşsiz güzellikteki doğal cennetlerde serin geçirin. Akdeniz bölgesinin en dikkat çekici şehri olan ve yıl içinde milyonların akın ettiği bir merkez olarak bilinen Antalya sadece deniz, kum ve güneşle akla gelen bir şehir değildir. Deniz turizminin şehirde önemli bir etkisi olsa da Torosların eteğinde bulunan şehirde doğal güzellikler bakımından oldukça önemli mekânlar olduğu açıktır.

Antalya’daki Şelaleler Listesi

Bu yazımızda sizlere Antalya’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken şelaleleri ve bu şelaleler ile ilgili kısa bilgileri sunacağız!

Önemli bilgi: Hazır bu bölgede bir tatil planı yapıyorsanız Antalya gezilecek yerler listemize de mutlaka bir göz atın.

1. Aşağı Düden Şelalesi

Aşağı Düden Şelalesi
Aşağı Düden Şelalesi

Antalya’nın Lara bölgesinde bulunan ve merkeze yaklaşık 8 km uzaklıkta olan Aşağı Düden Şelalesi; Düden Şelalesi’nin bir bölümüdür. 40 metre yüksekten dökülen suların oluşturduğu enfes manzarayı gözlemlemek için buraya mutlaka gelmelisiniz. Şehrin yanı başında saklı kalmış bir güzellik olarak değerlendirilebilecek olan bu şelalenin sizleri büyüleyeceğini iddia ediyoruz.

2. Yukarı Düden Şelalesi

Yukarı Düden Şelalesi
Yukarı Düden Şelalesi

Düden Şelalesi’nin diğer kısmı olan Yukarı Düden Şelalesi, Varsak beldesi sınırları içerisindedir. Aşağı Düden Şelalesi’ne nazaran daha gizli kalmış bir bölge olması bu şelalenin görsel açıdan daha çok ilgi çekmesine neden olur. Üstelik şelale yakınlarında bulunan Antik Lyrboton medeniyeti döneminden kalma nekropol şelaleye olan ilginin artmasına neden olan başlıca etkenlerden bir tanesidir. 22 metre yüksekten bir havuza dökülen şelalenin sunduğu görsel şölen görülmeye değerdir.

3. Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi – Antalya’da Görülmesi Gereken Şelaleler

Antalya’da gezilecek yerler listenizi yaparken sık sık karşılaşacağınız mekânlardan bir tanesi de hiç şüphesiz Kurşunlu Şelalesi olacaktır. Türkiye’den ve dünyadan pek çok insanın adeta akın ettiği bu şelale görselliği ile insanları memnun etmeyi başarıyor. Aksu kasabasına bağlı olan ve Antalya Havaalanı’na yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan bu şelale Antalya’nın güzelliklerini sizlere fazlası ile sunar. Kendi aracınızla bu şelaleye ulaşmak istediğinizde merkezde 10-15 dakikalık bir yolculuk yapmanız gerekecektir. Yol boyunca pek çok güzelliğe yakından şahitlik edeceksiniz.

4. Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi

Manavgat dendiğinde akla gelen ilk şeylerden biri hiç şüphesiz Manavgat Şelalesi olur. Yılın çok büyük bir bölümünde şırıl şırıl akan suları ile ziyaretçileri selamlamayı başaran şelalenin Manavgat Çayı’ndan beslendiği bilinir. Manavgat merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan bu şelale sadece suları ile değil çevresindeki ağaç varlığı ile de göz kamaştırmayı başarır. Antalya ve Manavgat belediyeleri tarafından gerçekleştirilen özel çalışmalar sonrası bölgenin mesire alanına çevrilmesi ziyaretçileri memnun edecek gelişmelere neden olur.

5. Sapadere Şelalesi

Sapadere Şelalesi
Sapadere Şelalesi – Antalya’daki Şelaleler

Antalya’da bulunan ancak adı az bilindiğinden dolayı diğer şelalelere nazaran daha az sayıda ziyaretçi alan Sapadere Şelalesi gerçekten görülmeye değer doğal zenginliklerdendir. Büyüklü küçüklü farklı şelalelerin bir araya gelmesi ile oluşan Sapadere Şelalesi’nin en dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de tertemiz havasıdır. Burayı görmeye geldiğinizde oksijene doyacak aynı zamanda ferah bir etki ile karşı karşıya kalacaksınız. Üstelik suyun en berrak halini gözlemleyebileceğiniz bu mekânda Antalya’nın en görkemli şelalelerinden birini de keşfetme şansına sahip olacaksınız.

6. Değirmendere – Gizli Cennet Şelalesi

Gizli Cennet Şelalesi
Gizli Cennet Şelalesi

Antalya’da gizli kalmış doğal güzellikler hangileri dendiğinde akla gelen ilk mekanlardan bir tanesi olmaya aday olan Değirmendere Şelalesi pek çok insan tarafından bilinen adı ile Gizli Cennet Şelalesi’dir. Çok yakın bir tarihe kadar bir işletmeci tarafından kiralanarak bir dinlence alanı olarak kullanılan şelale, bu döneme kadar keşfedilmemiştir. Söz konusu girişim sonrasında keşfedilerek koruma altına alınan ve Antalya’da gezilecek yerler listesine yerleşen bu şelale sakinliği ile ön plana çıkar. İnsanların çok bilmediği bu şelalenin size huzurlu ve sakin bir ortamda doğayı keşfetme olanağı sunacağı açıktır. Geçmişte su değirmenlerinin bulunduğu bir bölge olması nedeniyle Değirmendere ismi ile anılan bu şelaleyi görmeden Antalya’dan dönmemelisiniz.

7. Uçansu Şelalesi

Uçansu Şelalesi
Uçansu Şelalesi

Toros Dağları’nın hemen ortasında kalmış ve saklı bir cennet vasfı ile ziyaretçilerini selamlayan Uçansu Şelalesi; Kayabükü ve Eskibağ köylerinin sınırındadır. Görsel açıdan cezp edici bir mekan olması ve dağların arasından fışkıran suları ile bu şelaleyi görmek Antalya’da yapılması gerekenler listenizde mutlaka yer almalıdır. 50 metre yüksekten dökülen sular insanların görsel olarak tatmin olmasını sağlarken bölgede rafting yapmaya müsait alanlar da vardır. Doğa sporları ve manzara severler tarafından çok yoğun bir şekilde ziyaret edilen Uçansu Şelalesi’ne siz de mutlaka rotanızı çevirmelisiniz. Bu şelale size harika fotoğraflar çekme olanağı tanıyacak!