Artİstanbul Feshane | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – İSTANBUL

İstanbul’a kültür sanat alanında kaliteli bir çözüm sunmak adına açılan Artİstanbul Feshane, misafirlerini ağırlamaya başladı. Kültürel ve sanatsal etkinliklerin her geçen gün daha da arttığı İstanbul’da kendine has yapısı ve özellikleriyle dikkat çeken bu yapı sizin de gözlerinizi kamaştıracak bir alternatif olacak!

Geçmişte olduğu gibi gelecekte de hayatın merkezi olma iddiasına sahip bu kültür sanat mekânı farklı etkinliklere ev sahipliği yapmaya hazır. İç mimarisi ve dışarıdan göz kamaştıran yapısıyla Artİstanbul Feshane yeni yüzüyle sizleri kucaklamayı bekliyor.

Ayrıca: Daha fazla fikir için; İstanbul Gezilecek Yerler makalemize yada müzelerin devamı için; İstanbul’daki Tarihi Müzeler listemize de bir göz atabilirsiniz. :)

Artİstanbul Feshane Hakkında Bilgiler

Artİstanbul Feshane, tarihi 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Feshane-i Amire olarak bilinen yapı 1827 yılında fes üretimi amacıyla imalathane olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Artİstanbul Feshane Sanat Eserleri
Artİstanbul Feshane Sanat Eserleri

Fes üretimini takiben çeşitli tekstil ürünlerinin imalatında kullanılan Feshane-i Amire sonraki dönemde fabrika, Sanayi Sıbyan Mektebi ve en sonunda da kültür sanat merkezi olarak değerlendirildi.

Tarihi bir mekân olması nedeniyle içinde gerçekleşen etkinlikler kadar yapısının korunması amacıyla da çok ciddi çalışmalar gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek yeniden işlevlendirilen Feshane-i Amire bugün yerli ve yabancı pek çok sanat severin ilgi odağı konumuna geldi.

Yeni adıyla Artİstanbul Feshane, toplamda 8 bin m2 alan üzerinde çeşitli ihtiyaçlara cevap verecek bir merkez olarak düşünüldü. Osmanlı döneminin batılılaşma anlayışını en iyi şekilde yansıtan bu yapı aynı zamanda 200 yıla yakın sanayinin bir parçası olarak çağdaşlaşma hareketinin de önemli unsurlarından oldu. Bugün İstanbullular için sanatın ve kültürün bir parçası olarak hizmet vermeyi başarıyor!

Yapılabilecek Aktiviteler

Artİstanbul Nerede ve Aktiviteler
Artİstanbul Nerede ve Aktiviteler

Sanatın ve kültürün izinden gidenler için ilgi çekici bir seçenek olan Artİstanbul Feshane’de gerçekleşen etkinliklere katılarak unutulmaz deneyimler yaşamak mümkün. Kaliteli zaman geçirmenin en iyi yolunu sunan Feshane’de geçmişe nazaran daha üst düzey etkinlikler düzenlendiğinden de söz etmek olası.

Artİstanbul Tablolar
Artİstanbul Feshane Tablolar

Kültür ve sanat alanında düzenlenen pek çok serginin merkezi olma iddiası taşıyan Artİstanbul Feshane, geniş kullanım alanı sayesinde hemen her kuratörün arayıp da bulamadığı bir sergi alanı olarak dikkat çekiyor. Geniş ve ferah bir yer olması kadar modern ve klasik dokunuşları da bir arada sunuyor olması Artİstanbul Feshane ile alakalı en önemli detaylar arasında.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Ziyaret saatleri: İstanbul’un gözde mekânlarından biri olmaya aday Artİstanbul Feshane, yenilenen yüzüyle misafirlerini ağırlamayı bekliyor. Bu bağlamda Pazartesi günleri hariç haftanın her günü saat 10.00 ile 18.00 arasında bu harika kültür sanat merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücreti: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla restore edilen mekâna girişler tamamen ücretsiz. Sergi ve kültürel organizasyonları takip ederek ücretsiz bir deneyim yaşamanın keyfini fazlasıyla çıkarabilirsiniz.

Artİstanbul Feshane Ulaşım Bilgisi

Açık adres: Nişanca, Zalpaşa Cd, Pk. 34050 – Eyüpsultan / İstanbul

Nerede?: İstanbul’un gözde mekânlarından biri olmaya aday Artİstanbul Feshane, merkezi konumuyla ulaşımı fazlasıyla kolay bir nokta.

Nasıl gidilir?: Haliç Köprüsü’nün hemen yanı başında bulunan sanat merkezine ulaşmak için bulunduğunuz noktadan Eyüpsultan yönüne devam eden toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz.

Tramvay ile Feshane’ye gelmek isteyenler Artİstanbul Feshane’ye 250 metre uzaklıktaki Feshane durağında inerek kısa bir yürüyüş sonrasında sanat merkezine ulaşabilir.

Denizyolu ile seyahat etmek isteyenlerin Eyüp İskelesi’nde inerek 500 metre yürüyüş sonrasında Artİstanbul Feshane’ye ulaşması mümkün.

Özel araçlarıyla buraya ulaşmak isteyenlerinse bulundukları konumdan İstanbul Çevreyolu ya da Avrupa Otoyolu’nu kullanarak Eyüp’e ulaşmaları mümkün. Çevrede otopark bulma sorununu da düşünerek özel araçla seyahat etmeniz daha kaliteli bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır.

Son olarak: Daha detaylı bilgi için; İstanbul Nerede, İstanbul’a Nasıl Gidilir? konu başlığımıza da bir göz atabilirsiniz.

Konum Bilgisi