Aydos Kalesi | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – İSTANBUL

Aydos Kalesi, İstanbul’un ilgi çekici noktalarından biri olan Aydos Ormanı içerisinde bulunuyor. Pek çok kültür ve tarih severin mutlaka görmesi gereken bir yer. Sultanbeyli ilçesi sınırlarında bulunan kale, Keçi Kalesi olarak da biliniyor.

Tarihi Doğu Roma İmparatorluğu’na uzanan bu görkemli kale gerek tarihi gerekse de mimari özellikleri sayesinde öne çıkmayı başarıyor.

ile birinci derece arkeolojik sit alanı ilan edilen Aydos Kalesi’ni siz de keşfe çıkmalısınız. İstanbul’da gezilecek yerler söz konusu olduğunda mutlaka tercih edilmesi gereken kalenin sunduğu manzara da eşsizdir.

Ayrıca burası gibi keşfedilecek muhteşem yeni yerler için; İstanbul’daki piknik alanları listemize de bir göz atmanızı öneririm. :)

Aydos Kalesi Hakkında Güncel Bilgiler

Aydos Kalesi, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde tahminen 11. ve 12. yüzyıllarda inşa edilmiş askeri bir yapıdır. Kalenin ilk dönemlerde adı Yunancada ‘Kartal’ anlamına gelen ‘Aetos’ idi. Aydos Tepesi’nin hâkim noktasında bulunan kale Osmanlıların İstanbul’u fethi ile önemli bir gözlem noktası ve savunma hattı olarak kabul edilmiştir.

Aydos Kalesi Nerede ve İçi
Aydos Kalesi Nerede ve İçi

Dış görünüşü itibarıyla dikkat çeken kale iç yapılarıyla birlikte de önemlidir. Toplamda 26 bin m2 alan kaplayan kalenin toplamda 13 farklı burcu bulunmaktadır. Bu burçların 6 tanesi iç savunma duvarında diğer 7 tanesi ise dış savunma duvarında konumlanmıştır.

Aydos Kalesi Dış Görünümü
Aydos Kalesi Dış Görünümü

1328 yılından bu yana Türklerin hâkimiyetindeki kale uzun yıllar boyunca kale özelliğiyle kullanılsa da günümüzde bir müze ve gezi alanı olarak değerlendirilmektedir. Yüksekliği 325 metre olan kalenin sadece aşağıdan bakıldığında değil kale üzerinden bakıldığında da kusursuz bir manzara sunduğu açıktır.

Tarihin Derinliklerine Yolculuk

Türk tarihi konusundaki araştırmaları ile önemli bir isim olan Prof. Dr. Halil İnalcık’ın İstanbul’un fethinin başladığı yer olarak ifade ettiği Aydos Kalesi, uzun bir restorasyon sonrasında ziyarete açılmıştır.

Aydos Kale Yapısı
Aydos Kale Yapısı

Gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi gerekse de Sultanbeyli Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda ilk günkü özelliklerine yakın bir hale getirilen Aydos Kalesi tarih meraklıları için oldukça değerli bir lokasyondur. Görkemli kale duvarları, burçlar ve surların yanı sıra kale içerisinde gerçekleşen kazılar sonrasında ortaya çıkarılan mimari yapılar da görülmeye değerdir.

İstanbul şehrinin ilgi çekici bir noktası olmasının yanı sıra uluslararası kültür turizminin dikkat çeken lokasyonları arasında yer aldığı da söylenebilir. Gerek yerli gerekse de yabancı turistlerin yoğun ilgisine mazhar olan kale filmlerde gördüğünüz kale yapısını size gerçek anlamda hissettirmektedir.

Asırlara meydan okuyan mimarisi sayesinde günümüzü ulaşmayı başarmıştır. Bu dahi kalenin gezilmeye değer noktalarından biri olarak dikkat çekmektedir.

İstanbul’a Farklı Bir Manzaradan Bakma İmkânı

Aydos Ormanı - İstanbul
Aydos Kalesi – İstanbul

İstanbul’un oldukça hâkim noktalarından birinde yer alması nedeniyle Aydos Kalesi asırlar boyunca stratejik bir konum olmuştur. Bu özelliği bugünlerde harika manzara fotoğrafları çekilmesine de olanak sağlamaktadır.

Özellikle de İstanbul’a farklı bir gözden bakmak istediğinizde Aydos Kalesi oldukça ilgi çekici bir alternatif olarak gündeme gelmektedir. Fotoğrafçılığa meraklıysanız ve bu merakı tarihle bütünleştirmek istiyorsanız yapmanız gereken sadece İstanbul’un özel noktalarından bir tanesi olan Aydos Kalesi’ni tercih etmek olacak!

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2023

Ziyaret saatleri: Pazartesi günleri hariç haftanın her günü sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz bir yer.

Giriş ücreti: Kişi başı 30 TL ödeyerek kalenin her noktasını gezebilirsiniz. Üstelik dilediğiniz noktada ücretsiz bir şekilde fotoğraf çekerek tarihi ciğerlerinize kadar soluyabilirsiniz.

Aydos Kalesi Ulaşım Bilgileri

Açık adres: Mehmet Akif Aydos Orman İçi, Pk. 34920 – Sultanbeyli / İstanbul

Nerede?: İstanbul Sultanbeyli’de konumlanan bir yapı olduğundan şehrin farklı noktalarından buraya gelerek tarihi hissetmeniz olası.

Nasıl gidilir?: Kadıköy tarafından kaleye gelmek istediğinizde 18D, 18K, 18A ve 18 nolu otobüsleri tercih edebilirsiniz. Üsküdar tarafından gelenlerin ise 11Ü ve 18Ü nolu hattı tercih etmeleri gerekir. Bu hatları kullanarak Sultanbeyli merkezde indikten sonra Sultanbeyli – Aydos dolmuşları ile kaleye ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi