Sultanbeyli Gidilecek Yerler
Sultanbeyli Gezilecek Yerler - İstanbul

İstanbul’un en nadide semtlerinden biri olan Sultanbeyli’de artık gezilecek yerler konusunda bir çok alternatif sunmaya başladı.. Buraları gezerek hem güzel vakit geçirebilir hem de farklı eğlencelere kapı açabilirsiniz. Hem çocukların hem de büyüklerin vakit geçirip eğlenebileceği yerler yer alırken burada huzur bulabilir ve hafta sonunun keyfini çıkarabilirsiniz. Sultanbeyli’de gezip görebileceğiniz 5 yeri sizin için derledik…

Kısa bilgi: İstanbul‘da yeni yerler keşfetmek istiyorsanız; İstanbul Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atmalısınız.

Sultanbeyli’de Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Sultanbeyli, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri ile gezginlerin keşfetmeye değer bir yerdir. Sultanbeyli, özellikle son yıllarda yapılan yatırımlar ve düzenlemelerle modern bir görünüme kavuşmuştur. Ancak yine de tarihi dokusunu korumayı başaran ve kültürel mirasını yaşatmaya çalışan birçok yer bulunmakta.

Sultanbeyli’de gezip görülebilecek yerler arasında tarihi camiler, müzeler, parklar, mesire alanları ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Ayrıca ilçede bulunan göletler, gölet kenarındaki kafeler ve restoranlar da ziyaretçilerin ilgisini çekmekte. Gelin lafı daha fazla uzatmadan bu doğa harikası yerleri yakından tanıyalım.

1. Sultanbeyli Gölet Sosyal Tesisleri

Sultanbeyli Gölet Sosyal Tesisleri
Sultanbeyli Gölet

200 metrekarelik geniş bir alana sahip olan Sultanbeyli Gölet Sosyal Tesisleri içerisinde restorant ve kafeteryada bulunmaktadır. Sultanbeyli Gölet Sosyal Tesisleri içerisinde hem çocukların hem de büyüklerin eğlenip vakit geçirebileceği birçok alan bulunmaktadır.

Sultanbeyli Gölet Sosyal Tesisleri içerisinde çocuklar için neredeyse 4 – 5 adet oyun parkı bulunurken büyüklerin vakit geçirip eğlenebilmesi için de birçok birçok spor aleti bulunmaktadır. Çocuk parkının ve spor alanının tam ortasında ise kocaman bir göl yer almaktadır. Bu sayede hem çocuklar hem de büyükler eğlenirken bu göl sayesinde rahat bir ortamda vakit geçirebilirler.

Gölün çevresinde yer alan ışıklandırmalar sayesinde hem gündüzleri hemde geceleri oldukça renkli bir ortam sunmaktadır. Bu sayede Sultanbeyli Gölet Sosyal Tesisleri hem büyüklerin hem de çocukların ilgi noktası olmuştur. Sultanbeyli Gölet Sosyal Tesisleri bisiklet sürmeyi severler içinde oldukça ideal bir yerdir.

2. Aydos Kalesi

Aydos Kalesi Sultanbeyli
Aydos Kalesi- Sultanbeyli Gezilecek Yerler

Aydos Kalesi 11. ve 12. yüzyıllarda Doğu Roma İmparatorluğu’nda inşa edilen bir kaledir. Aydos Kalesi daha önceleri Aetos adıyla anılmaktaydı. Aetos Yunanca’da kartal anlamına gelen bir kelimedir. Aydos Kalesi bir diğer bilinen adıyla Keçi Kalesi olarak da bilinir. Aydos Kalesi’nin kapladığı toplam alan ise yaklaşık 325 metrekaredir.

Aydos Kalesi’nin çevresi tamamiyle arkeolojik alan haline gelmiş ve arkeolojik kazı çalışmalarına yer verilmiştir. Roma döneminde yapılmış olan Aydos Kalesi restorasyon görmüş olmasına rağmen halen daha Roma döneminin esintilerini taşımaktadır.

3. Aydos Ormanı

Aydos Ormanı
Aydos Ormanı

Aydos Ormanı Pendik’ten başlayarak Sultanbeyli’ne kadar uzanan bir alana sahiptir. Aydos Ormanı büyük bir alana sahip olmasının yanı sıra doğal bir güzelliğe de sahiptir. Aydos Ormanı’nın içerisinde birçok piknik alanı, piknik masaları, kafeler ve gölde yer almaktadır. Aydos Kalesi’nin girişi ücretli olsa da özel araç ile giriş imkanı da bulunmaktadır.

Aydos Kalesi’nin bazı yerlerinde görülmeye değer çeşmeler de yer almaktadır. Aydos Ormanı temiz hava almak için ve hafta sonları güzel vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz mükkemler bir yerdir.

4. Atlas ve Plato Avm

Plato Avm
Plato Avm – Sultanbeyli Gezilecek Yerler

2015 yılında yapılan Plato AVM’nin hemen ilerisinde daha sonra yapılan Atlas AVM bulunmaktadır. Plato AVM’nin içerisinde sinema salonu yer alırken bilet fiyatları da bir o kadar uygundur. Atlas AVM içerisinde ise birbirinden güzel mağazalar yer almaktadır. Atlas AVM içerisinde bildiğiniz bütün mağazalar yer alırken aynı zamanda bir de sinema salonu bulunmaktadır.

5. Bilim ve Teknoloji Merkezi

Bilim ve Teknoloji Merkezi Sultanbeyli
Bilim ve Teknoloji Merkezi

Bilim Ve Teknoloji Merkezi’de Sultanbeyli’de görülüp gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Bilim ve Teknoloji Merkezi içerisinde yer alan Kubbe caddesi alanın da uygulamalı olarak bilim eğitimleri verilmektedir. Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne üye olabilir ve burada gerçekleştirilen ücretsiz etkinliklere de katılabilirsiniz.

Bilim ve Teknoloji Merkezine üye olarak hem etkinliklere katılabilir hem de bilim ve teknoloji üzerine verilen eğitimlere katılabilirsiniz. Bilim ve Teknoloji Merkezinde hem eğlenebilir hem de kendinizi geliştirebilirsiniz. Bilim ve eğlenceyi bir arada isteyenler için Bilim ve Teknoloji Merkezi oldukça ideal bir yerdir.

İstanbul Anadolu bölgesine yakın nezih bir kaç yeme içme yerine göz atmak isterseniz; Kadıköy’deki Mekan Önerileri listemiz tam size göre.