Ciro Şelalesi Artvin
Ciro Şelalesi Artvin

Bu gezimizde Türkiye’nin en uzun şalelerinden biri olan Artvin ilçesindeki Ciro Şelalesi hakkında bilgiler vereceğiz. Ciro Şelalesi tanıtımımızda; tarihi bilgiler, konaklama yerleri, giriş ücreti ve ziyaret saatleri yanı sıra nere ve nasıl gidilir? sorularına da cevap arayacağız.

Ülkemizin doğal güzelliklerinden biri olan şelaleler, yurdun dört bir yanında ziyaretçilerini bekliyor. Bundan önceki yazılarımızda sizlere Bulut Şelalesi, Yerköprü Şelalesi gibi yerlerden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise sizlere Artvin’de gezilmesi gereken yerlerden biri olan Ciro Şelalesi hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Bilgi: Güzel memleketimizin güzel şehri olan Artvin’de gezilecek yerler için bir liste oluşturduk. Bu eşsiz yerleri keşfetmek istiyorsanız gezi yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Kısa Bilgi: Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken yerler ve Türkiye’deki Şelaleler için oluşturduğumuz gezi listelerimize de göz atabilirsiniz.

Şelalenin Videosu

Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Ciro Şelalesi Hakkında Bilgiler

Gerek Karadeniz Bölgesi’nin gerekse ülkemizin en önemli şelalelerinden biri olan Ciro Şelalesi, Artvin’in Yusufeli ilçesi sınırlarındaki Özgüven Köyü’ne bağlıdır. Türkiye’nin en uzun şelalesi olma özelliğine sahip olan Ciro Şelalesi, basamak şeklinde yaklaşık 165 metre yükseklikten dökülmektedir.

Konum itibariyle bölgede doğa yürüyüşü ve trekking sporuyla uğraşan kişilerin de rotası üzerinde yer almaktadır. Yusufeli ilçesine yaklaşık 41 km uzaklıkta bulunan şelalenin denize olan yüksekliği ise 2 bin 348 metre.

Ciro Şelalesi’ni ziyaret etmek için en uygun zaman Temmuz ve Ağustos ayı zamanlarıdır. Eğer şelaleyi yaz mevsiminde ziyaret etmeyi düşünürseniz yine de yanınıza yağmurluk almayı ihmal etmeyin. Çünkü Doğu Karadeniz’de aniden bastıran yağmurlar sizi mağdur etmesin.

Ciro Şelalesi Hakkında Bilgiler

Yeşilin her tonunu barındıran bölgeden geçip Ciro Şelalesi’ne ulaştıktan sonra kendinizi şelalenin serin sularında bulabilirsiniz. Eğer yazın gitmişseniz şelalenin aktığı dereye girip buz gibi suda serinlemenizi ve tüm yorgunluğunuzu atmanızı tavsiye ediyoruz.

Türkiye’nin en uzun şelalesine olan seyahatiniz esnasında fotoğraf makinenizi de yanınıza almayı ihmal etmeyin.

Ciro Şelalesine gelmeyi planlıyorsanız; Artvin Gezilecek Yerler listemize de mutlaka bir göz atın.

Ciro Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Yenmesi Gereken Yemekler

Şelaleye gelen kişilerin tatması gereken yiyeceklerden bazıları şu şekildedir:

Laz Böreği: Laz böreğinin yapımında süt, yumurta, un, şeker, yufka, limon suyu ve bol miktarda tereyağı ve en önemlisi İçerisine muhallebi konulmaktadır. Özellikle tatlı severler bunu kaçırmasın

Kuymak: Kahvaltıya gelen kişilerin mutlaka tatması gereken yiyeceklerin başında geliyor. Kuymağın en önemli özelliği farklı bir çeşit peynirin kullanılmasıdır.

Mısır Ekmeği: Restoranların olmazsa olmazı olarak masalarda yer almaktadır. Yapımında un, tuz, süt, yoğurt ve bol miktarda tereyağı kullanılmakta. Ekmeğin renginin sarı olması içinde kullanılan mısır unundan kaynaklı.

Hamsili Ekmek: Şelalenin yakınlarında yer alan restoranlarda bulunmaktadır. Mutlaka tatmanızı öneririz.

Cevizli Kete: Bol mayalı cevizli kete şimdiden ağzımızın suyu aktı. Bazı restoranlarda ise kete pekmez ile birlikte servis edilmektedir bilginize.

Turşu Kavurması: Fasulye, turşu ve karalahana versiyonları olarak çeşitli turşu kavurmaları yapılmaktadır. Ciro Şelalesi’ne gelen kişiler restoranlarda yedikleri yemeklerin yanında turşu kavurmasını servis edilir.

Ciro Şelalesi Fotoğrafları

Ziyaret Saatleri ve Giriş ücreti – 2022

Giriş ücreti: Şuanda giriş ücreti alınmaktadır. Aksi bir durumda buraya ücret bilgisi yazılacaktır.

Ziyaret saatleri: Ciro şelalesini Haftanın her günü saat: 07:00 – 19:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Konaklama İmkanları

Ciro Şelalesi’ne gidecek olanlar, Yusufeli ilçesindeki otellerde konaklayabilir. Şelalenin Yusufeli ilçesine 41 km mesafede olduğunu hatırlatalım. Bölgede bulunan oteller ve iletişim bilgileri aşağıda listelenmiştir.

  • Kaçkar Pansiyon (0466 832 20 47)
  • Hotel Almatur (0466 811 40 56)
  • Hotel Barcelona (0466 811 26 27)
  • Masis Otel (0535 597 00 83)

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: 08890 Özgüven – Yusufeli / Artvin

Nasıl gidilir?: Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Özgüven Köyü sınırları içinde bulunmaktadır.

Şelaleye gitmek için Yusufeli – Barhal arasındaki Bıçakçılar yol ayrımından sağa döndükten sonra yaklaşık 1 saatlik yolculuğun ardından Özgüven Köyü’ne ulaşmış olacaksınız.

Köye ulaştıktan sonra şelaleye varmak için biraz bozuk olan yoldan yaklaşık 30 dakikalık daha yol giderek şelaleye varmış olacaksınız.

Ciro Şelalesi, Artvin merkeze yaklaşık 120 km uzaklıktadır.

Konum Bilgisi