Honaz Göz Milli Parkı
Honaz Göz Milli Parkı

Denizliye gelip Honaz Göz Milli parkını görmemek olmaz. Birçok kişi buraya piknik yapmak için geliyor. Büyük bir mesire alanı var. 1995 senesinden beri denizlilere ve etrafından gelen misafirlerine nefes aldırıyor. Nefes aldırıyor diyorum çünkü modern hayatın şehirleşmiş yaşamı içerisinde stresle yaşayan insan, burada huzur buluyor. Milli park jeopolitik özelikleri nedeniyle de oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Ege bölgesinin de en yüksek yeri olduğunu söylemek gerekir. Menderes çöküntüsünün içerisine kurulan bir parkımızdır.

Bir yandan Ege denizin etkisi, diğer yandan da Akdeniz’in etkisi altında kalan milli parkta, iki bölgeni kıyı kesimlerinde yaslayabileceğiniz bitkiler yer alıyor. Ballıbaba veya Sığırkuyruğu bunlardan sadece birkaçı. Milli kent parkı oldukça büyük olduğundan ve bitki örtüsü çeşitliliği de fazla olduğundan birçok hayvan topluluğuyla da karşılaşmanız mümkündür. Yaban keçisi ve porsuk görebileceğiniz hayvan türlerinden. Yaban domuzu, sansar, tavşan ve 64 türden fazla kuş milli kent ormanında bulunuyor. Gezerken bunlara rast gelebilirsiniz.

Honaz Göz Milli Parkı Tesisleri

Milli parka ziyaret gerçekleştiren kişileri modern tesisler bekliyor. Dinlenme ve rekreasyon tesisleri milli parkı en merkezi yerinde bulunuyor. Yerli ve yabancı turistler için yapılan tesisler, özel işletmeler. Orman ve su işleri tarafından girişimcilere kiralanmış diyebiliriz. Günübirlik kullanım alanı yeriyle bundan 200 metre kadar ilerde de kır evleri var. Günübirlik kullanım alanında yer alan tesisler 3 adet tuvalet, büfe, çeşme, trambolinler, piknik masaları, çocuk oyun tesisi gibi yerler bulunuyor. Ancak sonradan öğreniyoruz ki, kır evlerinde konaklama imkanı yokmuş. Evlerin hemen güney kesiminde askeri bölge var. Bu nedenle kır evlerinde konaklamaya askerden izin çıkmamış. Ancak geçici bir süre için bu problem yaşanıyormuş. Daha sora kır evlerinde gelen misafirlerin ağırlanması söz konusu olacak.

Bunun yanında Honaz Göz milli parkı içerisindeki tüm varlıkların tanıtıldığı bir yerde inşa edilmiş parka. Bu yerin inşası 2002 senesinde planlanmış ve bitirilmiş. Burada park çevresindeki bitki örtüsü zenginlikleri ve mimari güzellikler ziyaretçilere tanıtılıyor. Var olan kuş ve hayvan türlerinin de bir maketi yapılmış. Aynı zamanda ise Colessea antik kenti içerisindeki kazılarda ortaya çıkan kıymetli eşyalar da burada sergileniyor.

Honaz Göz Milli Parkı Ziyaret Saatleri

Parkı her zaman ziyaret etmeniz mümkündür. Herhangi bir ücrete veya zaman sınırlamasına tabi değil. Honaz milli parkının değerlerinin tanıtıldığı yere ve içerisindeki diğer tesislerden saat 20.00’dan sonra yararlanabilmeniz mümkün değildir. Yazın bu saat daha da geç vakitleri buluyormuş ancak kış mevsimi için erken saatlerde tesisler kapatılıyor. Bu nedenle yazın gidebilirseniz daha fazla gezme şansınız olacak. Üstelik bitki örtüsünü daha da iyi görebilirsiniz.

Honaz Göz Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

Park Denizli’nin Honaz ilçesinde yer alıyor. İlçenin 3 kilometre uzağında. Buradan Ankara yolu asfaltına çıkarak parka ulaşmak mümkün olabiliyor. İzmir üzerinden gelecek kişiler, İzmir Denizli Antalya karayolu üzerinden parka ulaşabilmektedir. Muğla tarafından gelecek olan kişiler de, Muğla Denizli karayolu üzerindeki Cankurtaran mevkiinden parka giriş yapabilirler. Parkın 3 ana kapısı bunlardır ve ana karayolları üzerinden girişleri vardır. Bu girişlerin yanı sıra, Aydınlar veya Ovacık köyü giriş kapıları da bulunmaktadır.