Erzurum Arkeoloji Müzesi

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biri olan Erzurum, sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleriyle gezip görülmesi gereken önemli kentlerden birisi. Bizler de bunun farkında olduğumuzdan sizlere önceki yazılarımızda Erzurum ve ilçelerinde bulunan önemli yerlerin tanıtımını yaptık. (Tortum Gölü, Balıklı Köyü, Tortum Şelalesi, Narman Peribacaları yazılarımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz). Bugünkü yazımızda sizlere Erzurum Arkeoloji Müzesi hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Erzurum Arkeoloji Müzesi nerede, nasıl gidilir, Erzurum Arkeoloji Müzesi adresi ve giriş ücreti gibi detayları yazımızın devamında.

Erzurum Arkeoloji Müzesi Genel Bilgiler

İlk olarak 1942 yılında Çifte Minareli Medrese’de faaliyet gösteren müze, 1967’de yeni yapılan binasına taşınarak hizmet vermeye devam etmiştir. Müzede 5 farklı salon bulunmaktadır. Bu salonlar; Kazılar Salonu, M.Ö. 2000 Trans – Kafkas Kültürü Salonu, Urartu Salonu, Tabiat Tarihi Salonu ve Ermeni Katliamları Salonu yer almaktadır. Dilerseniz bu salonlarla ilgili sizleri kısaca bilgilendirelim.

Müzede Bulunan Salonlar

Erzurum-Arkeoloji-Muzesi-02Kazılar Salonu

Bu salonda bölgede çıkarılan eserler gösterilmektedir. Sergilenen eserler arasında Karaz (1942 – 1944), Pulur (1960), Güzelova(1961), Sos (1994 – 1998) höyük kazılarından çıkarılan eserler, M.Ö. 4000 döneminden kalma kutsal ocaklar, heykelcikler, ok uçları, pişmiş toprak kapları gibi eserler sergilenmektedir.

Roma, Hellenistik, Trans – Kafkas Salonu

Adından anlaşılacağı gibi Roma ve Hellenistik dönemlerden kalma eserlerin sergilendiği salonda; yüzük, küpe, diadem, cam gözyaşı şişeleri, lahit, pişmiş toprak ve Trans – Kafkas kültürünü simgeleyen eserler sergilenmektedir.

Urartu Ve Sikke Salonu

Erzurum-Arkeoloji-Muzesi-03Urartular Dönemi’nden kalma (M.Ö. 900 – 600) eserlerin sergilendiği salondapişmiş toprak, madeni kaplar, mühürler, savaş malzemeleri, adak levhaları, Roma ve Bizans Dönemleri’nden kalma pek çok sikke de sergilenmektedir.

 

Urartu Yazıtları ve Tabiat Tarihi Salonu

Bu salonda sergilenen eserlerden öne çıkanlar, taş Urartu yazıtları, 500 bin yıl öncesine ait Mamut fosili, bitki fosilleri, yumuşakça fosilleri, obsidiyenlerdir

Ermeni Katliamı Salonu

1918’de Ermeniler tarafından Anadolu’da yaşayan Türklere yapılan soykırım alanlarından (Erzurum Alaca, Yeşilyayla, Tımar Köyü, Kars Obazköy) çıkarılan buluntular ziyaretçilere sunulmaktadır. Bu buluntuların içinde muska, düğme, ayyıldızlı tabaka, mermi kovanları, Kuran-ı Kerim parçaları bulunmaktadır.

Ziyaret Saatleri Ve Giriş Ücreti 2022

Erzurum Arkeoloji Müzesi’ne ziyaret saatleri şu şekildedir

Nisan – Ekim Dönemi Giriş Saatleri: 08.00 – 19.00

Kasım – Mart Dönemi Giriş Saatleri: 08.00 – 16.45

Giriş Ücreti: 15 TL

Ziyaret Günleri: Müze hergün açıktır.

Erzurum Arkeoloji Müzesi Nerede, Nasıl gidilir?

Adres: Paşalar Caddesi No: 11, Merkez / Erzurum

Telefon: 0442 233 04 14

Nasıl gidilir?: Erzurum şehir merkezinde bulunan müzeyi farklı illerden gelecek olanlar, hem havayolu hem karayolu ile ulaşım sağlayabilirler. Başta İstanbul olmak üzere diğer illerden de havayolu ile ulaşımı rahatlıkla sağlayabileceğiniz Erzurum Havaalanı şehir merkezine ortalama 10 km uzaklıktadır. Müzeye gitmek için ise toplu taşıma araçlarını ya da taksi kullanabilirsiniz. Arkeoloji Müzesi, Yakutiye Medresesi’nin hemen karşısında bulunmaktadır.

Yol Haritası / Krokisi