İzmir’de irili ufaklı çok sayıda ada ve adacık bulunuyor. Bu adalar birbirinden güzel plaj ve koyları bünyesinde bulunduruyor. Ulaşımın sadece tur tekneleri ile sağlandığı bu koylardan bazılarını bu tatilimizde gezme fırsatı bulduk. Bizim tercih ettiğimiz tekne turu Mavi Koy, Eşek Adası ve Makri Adası’nı kapsayan bir turdu. Bu yazımızda tercih ettiğimiz “izmirposeidon” tekne turu ve Eşek Adası hakkında bilgileri sizler ile paylaşacağız. Eşek Adası özellikleri ve genel bilgileri yanı sıra nerede? Nasıl gidilir bilgileri ve daha fazlası bu yazımızda sizlerle.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelip denizin keyfini sürmeyi planlarken sadece bir plaj yada bir koy görüp gitmeyin, Çeşme’deki plajlar ve koylar için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Eşek Adası Genel Bilgiler

Maki Koydan hareket ettikten sonra normal şartlardan Kış Limanı ya da Mercan adası gibi 2 farklı noktadan birisine de uğranıyormuş ancak çok yoğun olduğu zamanlardan doğrudan eşek adasına hareket ediliyormuş. Biz de bu yoğun zamana denk gelmiş olacağız ki yerlerden birisini görme fırsatını kaybettik. Neyse zaten 2 koy 1 ada şeklinde bilgi verilmişti. Eşek adasında bir iskele ve plaj mevcut. Diğer koylardaki gibi tekneden atlamadan sahilden denize girilebiliyor. Merak edip adanın ismi nereden geliyor diye sorduğumuzda burada yaşayan eşeklerden alıyor diye bilgi aldık. Eşeklerin yaşayabilmesi için adada rüzgarla çalışan bir tatlı su kuyusu da varmış

Eşek Adası Özellikleri

Eşek Adası Özellikleri
Eşek Adası Özellikleri

Kuzey rüzgarlarına kapalı olan adada su altı ve su üstü pek çok su sporu yapılabilmekte. Özellikle su altı dalış severlerin uğrak noktasıymış. Burada iskele olduğu için çok sayıda özel yat da burada demir alıyor.

Sahil ve deniz tabanı çakıl taşları ile kaplı. En azından bizim girdiğimiz bölgeler bu şekildeydi.

Deniz suyu her zamanki gibi temiz ve berrak. Su altı canlıları ile çok sık karşılaşmasanız da zaman zaman size eşlik ediyorlar.

Su seviyenin sığ olduğunu söylemek zor. Suyun da çok sıcak olduğu söylenemez. Ama buralara kadar gelmişken eğlenmenin tadını çıkardık tabi.

Eşek Adası Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Ulaşım sadece tekne turları ile sağlanmaktadır.

İzmir’den gelmek isteyenler için her sabah saat 08:30 da servis hizmeti mevcut. Servis ile Çeşme’ye vardıktan sonra buradan tekneye biniliyor ve saat 10:30 da kalkış buradan yapılıyor. Turun ücreti kişi başı 50 Lira. Bu fiyata öğle yemeği ( Balık ya da Tavuk ızgara – Makarna ve Salata ) dâhil.

Bazı tur şirketlerinde bu fiyat 90 Liraya kadar çıkmakta. İyi bir araştırma yapmanızı öneririz. Tekne içerisinde ayrıca alkollü ya da alkolsüz içecek servisi de yapılmakta. Fiyatlar ise; Alkollü içeceklerde 15 Liradan, Alkolsüz içeceklerde ise 6 Liradan başlamakta. Rezervasyon ya da güncel fiyat bilgiler için aşağıda yazacağımız numaradan irtibata geçebilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.

Telefon: 0533 417 36 56