Bayramda Gezilecek Yerler - Gezilmesi Gereken Yerler
Bayramda Gezilecek Yerler

Bayram yaklaştıkça herkesi bir tatil telaşı sarar, bizi de bir telaş sarmıyor değil.. Telaşı bırakın bayramı iple çekiyoruz.. :) Gezmeyi daha çok sizleri gezdirmeyi çok seviyoruz. :) Eğer bu bayramı şehrimizin güzelliklerini görerek geçirmek istiyor ama hala nereye gideceğinize karar veremediyseniz, sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz bir dizi gezilecek yer ayarladık. Yazımıza başlamadan önce bir dipnot geçmek istiyoruz ki, buradaki tanıtımlarımız İstanbul ve İstanbul’a yakın Şehirleri kapsamaktadır eğer İstanbul’da gezilecek yer arıyorsanız linki tıklayın. Bu liste dışında yeni yerler görmek istiyorsanız sitemizde kısa bir gezintiye çıkın. Yüzlerce gezi yazımızdan biri mutlaka aradığınızı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Saklı Göl / İstanbul

Saklıgöl

Bir doğa harikası olan Saklıgöl, etrafında piknik ve yemek alanları oluşturan özel bir işletme tarafından işletilmektedir ve Saklıgöl’e tesisleri ücretlidir. Dilerseniz masa kiralayabilir, masmavi göl ve yeşilin her tonu içerisinde köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Ayrıca mangalcılar için özel mangal alanlarıda bulunmakta. Yaklaşık yetmiş adet masanın bulunduğu bu tesiste, birçok sosyal aktivite yapabilirsiniz. Göl kenarında eğlence mekanları mevcut, geç saatlere kadar dans edip şarkı söyleyebilirsiniz. Devamını Okuyun ->

Saklı Göl’e Nasıl Gidilir ?: Doğanın kucağına saklıgöl’e İstanbul-Şile otobanı üzerinden giderken Şile tabelasını takip etmeniz gerekmektedir. Ardından Şile şehir merkezi girişine varmadan Işık üniversitesitesini geçtikten sonra ilk ışıklardan sağa, Ahmetli Köyü’ne doğru gitmeniz gerekmekte. Köy yoluna yaklaşık üç kilometre ilerledikten sonra Saklı Köy tabelası sizleri karşılayacak.

  

İstanbul Akvaryum / İstanbul

İstanbul Akvaryum

İstanbul Florya’da bulunan dünyadaki en büyük akvaryum siz değerli konuklarını bekliyor. Bayram tatilinde eşiniz ve çocuklarınız ile keyifli bir akvaryum turu yapabilir, İstanbul’un cazibe merkezini keşfedebilirsiniz.

Akvaryuma 0-2 Yaş ücretsizdir. 2-12 Yaş ve Öğrenci 84,15 TL, Yetişkin 109,65 TL giriş ücreti bulunmaktadır.

100 dönüm arazi üzerine kurulu olan kompleks, canlı çeşidiyle dünya çapındaki akvaryumlar arasında önemli bir yere sahip. İki kattan oluşan, her biri 6 bin 800 metreküp su hacmine sahip 64 tankın bulunduğu akvaryumda toplam 15 bin adet deniz ve kara canlısı bulunuyor. Bayram tatilini fırsat bilip akvaryumda keyifli bir haftasonu geçirebilirsiniz. Devamını Okuyun ->

Akvaryum’a Nasıl Gidilir ?: Metrobüs ile Florya’ya ulaşabilir, oradan da minibüs ile akvaryuma gidebilirsiniz. Metrobüs’ten inipüst geçitten geçtikten sonra Florya yönüne doğu yürürseniz otobüslerin durağına ulaşabilirsiniz. Buradan 73T numaralı otobüs ile tam akvaryumun önünde inebilirsiniz.

 

Yedigöller Milli Parkı / Bolu

Yedigöller

Bolu iline bağlı Yedigöller içinde bulunan yedi adet gölden ismini alır. Kütlelerin vadilerin önünü kapatması ve suların birikmesiyle oluşan göller, 1995 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Arka arkaya sıralanan göllerin ihtişamı görülmeye değer nitelikte. Yürüyüş için oluşturulan patikalar, kamelya ve platformlar ile sevdikleriniz ile keyifli doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Göller birbirine yer altından bağlanmakta ve çevresinde birçok farklı ağaç türünü barındırmaktadır. Sadece Nisan ve Mayıs aylarında balıkçılığa izin verilen göller, Bolu’ya yaklaşık kırk iki kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yedigöller’e gitmişken kesinlikle nefis alabalığın tadına bakmanızı öneriyoruz. Devamını Okuyun ->

Yedigöller’e Nasıl Gidilir ?: Ankara-İstanbul karayolunun 152. Kilometresinde yer alan Yeniçağ yol ayrımından dönmeniz gerekmektedir. İstanbul-Ankara otoyolundan, Bolu-Yeniçağ çıkışından ayrıldıktan sonra Bolu-Gerede yoluna girip 19. Kilometredeki Yedigöller tabelasını görünce dönmeniz gerekmektedir. Arından toprak yol üzerinden devam etmelisiniz.

 

Abant / Bolu

Abant

Bolu merkezine yaklaşık otuzbeş kilometre mesafede bulunan, tertemiz havası, gölün masmavi dokusu ve yemyeşil doğasıyla Abant, dört mevsimde de gidebileceğiniz harika bir dinlenme alanı. Doğa tutkunlarının uğrak noktalarından olan Abant’ta gözünüze herhangi bir tarihi eser çarpmasa da Abant gölünün ihtişamı sizleri büyüleyecek. Özellikle Bayramın yaz mevsimine gelmesinden dolayı rotanız direkt olarak Abant Gölü olmalı. Gölün etrafını dilerseniz yürüyerek dilerseniz güzel bir bisiklet turuyla keşfedebilirsiniz. Ayrıca Abant’ta bulunan Yedigöller Milli Parkı’da pek güzel güzelliği içerisinde barındırıyor. Özellikle kampseverlerin uğradığı park görülmeye değer nitelikte.  Devamını Okuyun ->

Abant’a Nasıl Gidilir ? : Otobüs ile direk Abant’a ulaşma imkanınız yok, Bolu üzerinden aktarmalı bir yolculuk yapmak durumundasız. Bolu şehrinde birçok merkezden Abant’a otobüs bulabilirsiniz. Ankara’ya 230 km, İstanbul’a 280 km, Bolu şehir merkezine 34 km mesafede yer almaktadır.

 

Trilye / Bursa

Trilye

Bursa’da yer alan doğası bozulmamış nadir beldelerden biri olan Trilye siz değerli konuklarını bekliyor. Son yıllarda birçok yerli ve yabancı turistin uğrak noktalarından olan belde, Mudanya ilçesine bağlı bulunuyor. Bayramda Trilye plajında denizin ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz. Trilye Evleri gözlerinizi büyüleyecek, dar sokaklarda yürüken tarihin en derinlerine yolculuk yapacaksınız. Keyifli yürüyüşlerinizin ardından aileniz ve sevdikleriniz ile gidebileceğiniz çay bahçeleri ve balık lokantaları bulunuyor. Özellikle sofların vazgeçilmezi zeytin ve saf zeytinyağını tatmanızı öneriyoruz. Trilye’ye gitmişken Kemerli Kilise, Dündar Evi, Taş Mektep  ve Osmanlı Hamamını kesinlikle gezmeden dönmemelisiniz. Devamını Okuyun ->

Trilye’ye Nasıl Gidilir ? : Trilye’ye Bursa’dan Mudanya’ya gittikten sonra on iki kilometre sahilden batı tarafından devam ederek ulaşabilirsiniz. Özellikle Mudanya’dan sonra izleyeceğiniz güzergah çok keyifli. Her tarafta zeytin bahçeleri ve deniz var. Mudanya merkezinden tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Tirilye’nin şu anki resmi adı Zeytinbağı olarak geçiyor. Bursa’dan Trilye’ye yaklaşık 41 kilometre mesafe var ve araçla yaklaşık elli dakika kadar sürmekte. Mudanya’dan Tirilye’ye yaklaşık 12 kilometre mesafe var araçla yaklaşık onbeş dakika kadar sürmekte.

 

Gölyazı Köyü / Bursa

Bursa Gölyazı Köyü 01

Bursa’nın Nilüfer ilçesi Ulubat Gölü kenarında bulunan Gölyazı Köyü, geçimini daha çok balıkçılıkla sağlayan küçük bir balıkçı köyü. Pek çok kişinin adını belki de ilk defa duyduğu Gölyazı Köyü, sunmuş olduğu muhteşem güzellik ve manzarasıyla bayram tatilinde değerlendirebileceğiniz en güzel seçeneklerden biri olabilir. Burada yaşayan insanlar geçimini balık tutarak sağlarken, hem kadınlar hem erkekler balık tutmaktan ayrı bir keyif alıyor. Eğer sizler de balık tutmaya meraklıysanız olta takımını yanınızda götürmenizi tavsiye ediyoruz. Devamını Okuyun ->

Rum Evleri: Eski bir Rum köyü olan Gölyazı, içinde barındırdığı eski dönemlerden kalma Rum evleriyle halen büyüleyici bir havaya sahip.

Apollon Tapınağı: Roma Dönemi’nden kalma Apollon Tapınağı, Kızadası’nda bulunmaktadır. Yine burada bulunan Bizans Kilisesi’nin kalıntılarını da görebilirsiniz.

St. Constantinus Manastırı: Köye girişte bulunan yol ayrımından sağa döndükten sonra manastıra ulaşabilirsiniz. Gölyazı’na kadar gelmişken manastırı da görmenizi tavsiye edebiliriz.

Ağlayan Çınar: Gölyazı’nın simgelerinden diyebileceğimiz Ağlayan Çınar da ziyaretiniz esnasında görmeniz gereken yerlerden biri.

Gölyazı Köyü’ne Nasıl Gidilir?: Gölyazı Köyü’ne gitmek için Bursa – İzmir istikametine giderken Ulubat Gölü’nden 5 km sonra tabelalar karşınıza çıkacak. Tabeladan sola döndükten sonra 5 km’lik daha yolunuz kalıyor.

Ayrıca Bursa’ya gitmeyi düşünüyorsanız Bursa bölgesindeki gezi yazılarımıza mutlaka bir göz atın.

 

Cunda Adası / Balıkesir

cunda01

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan Cunda Adası, ziyaretçilerine sunmuş olduğu muhteşem denizi ve kumsalı, çevresindeki irili ufaklı adaları ile bayram tatiliniz için gözden geçirmeniz gereken seçeneklerden biri olabilir. Cunda Adası’na dolmuş motorlar ile geçmeniz mümkün. Ayrıca buradan tekne kiralayarak çevrede bulunan adaları görme şansına da sahipsiniz. Adaya ulaştığınızda Arnavut kaldırımlarda yürüyüş yapmanızı tavsiye ediyoruz. Adada bulunan tarihi yel değirmenlerini görmeden tatilinizi tamamlamayın. Devamını Okuyun ->

Cunda Adası Nasıl Gidilir?: Ayvalık’a ulaştıktan sonra katetmeniz gereken mesafe 8 km. Tabelaları takip ederek yola çıktıktan yaklaşık 5 dakika sonra karşınıza çıkacak olan yol ayrımının her ikisi de sizi adaya ulaştırıyor.

 

Marmara Adası / Balıkesir

marmara02

Ülkemizdeki en büyük ikinci ada olan Marmara Adası bayram tatiliniz için iyi bir alternatif olabilir. İstanbul’dan düzenli olarak seferlerin yapıldığı  Marmara Adası’nda yaşayan halk, şarap, üretimi, zeytin ve balıkçılıkla uğraşmaktadır. Yazın son demlerini yaşadığımız şu günlerde adanın altın sarısı kumlarında belki bu sene son kez güneşlenebilir, denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca adada bulunan çay bahçelerinde ve restoranlarda bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Devamını Okuyun ->

Marmara Adası Nasıl Gidilir?: Adaya düzenli olarak feribot seferleri düzenlenmektedir. Sabah 9 itibariyle İstanbul’dan hareket eden feribotlar, 14.15’te geri dönüş seferleri yapmaktadır.

Avşa Adası / Balıkesir

avsa02

Marmara Denizi’nde bulunan önemli turizm noktalarından biri olan Avşa Adası, yazın son günlerine denk gelen bayram tatili için iyi bir alternatif olabilir. Avşa Adası, her türden eğlence mekanlarına sahip olup ailecek huzurlu bir tatil geçirebileceğiniz pek çok alana da sahip. Çeşitli deniz sporları yapma şansına da sahip olduğunuz adada kıyı balıkçılığı da oldukça yaygın. Yine herhangi bir sağlık sorununda adada sağlık ocağı ve hastane de bulunmakta. Çocuklar için lunaparkın da bulunduğu adada bisiklet kiralayarak adayı keşfetmeye çıkabilirsiniz. Devamını Okuyun ->

Avşa Adası Nasıl Gidilir?: Adaya gitmek için İstanbul Bostancı ve Yenikapı’dan 3 saatte bir seferler yapılmaktadır. İlk sefer sabah 09.45’te başlamaktadır. Eğer Tekirdağ veya Erdek üzerinden yolculuk yapacaksanız aracınızı da taşıyan motorlarla iki saatte bir seferler düzenleniyor. Yine İstanbul’dan çeşitli firmalar feribot seferleri de düzenlemektedir.

Kıyıköy / Kırklareli

Kıyıköy

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı bir balıkçı beldesidir Kıyıköy. Adının köy olmasına bakmayın  müthiş bir tatil beldesidir. İstanbul’a yaklaşık 165 kilometre uzaklıkta, Kırklareli merkezi ise yaklaşık 92 kilometre uzakluk yer almaktadır. Şirin ve küçük bir tatil beldesidir Kıyıköy. Dilerseniz kamp kurmak için kumsalın batı kesiminde yerler mevcut. Uçcuz bucaksız sahili ve tertemiz denizi ile keyifli vakitler geçirebileceksiniz. Denizin serin sularında yüzebilir altın sarısı incecik kumlarda yürüyüşler yapabilirsiniz. Köy kahvaltısı yapabileceğiniz birçok farklı mekan mevcut. Bayram tatilinde şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için tercih edilmesi gereken doğal bir cennettir Kıyıköy. Devamını Okuyun ->

Kıyıköy’e Nasıl Gidilir ?: Kıyıköy’e eğer kendi aracınızla gitmek istiyorsanız İstanbul üzerinden Edirne’ye doğru giderken Çerkezköy ayrımından geçerek ulaşabilirsiniz. İstanbul Kıyıköy arası yaklaşık 155 kilometre, 3 saat sürmektedir.

 

Erikli / Edirne

Erikli

Bayramda günlük hayatın stresinden kurtulup yoğun iş hayatını bir kenara bırakmak istiyorsanız Erikli tatil beldesi tam size göre bir yer. Saroz Körfezin’de yer alan tatil köyü İstanbul’a yakın olması nedeniyle ve diğer tatil bölgelerine göre uygun fiyatlı olması nedeniyle yerli turisterin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Güneşin ışıldayan yüzü altında denizin tadına doyasıya varabilirsiniz. Tatil beldesinde gezecek çok fazla bir yer yok  bu nedenle akşamları gece klubü ve çarşılarda vakit geçirebilirsiniz. Berrak denizi ve tertemiz havasıyla siz değerli konuklarını bekliyor. Devamını Okuyun ->

Erikli’ye Nasıl Gidilir?: İstanbul’dan Erikli’ye gidecek olanlar yaklaşıl 245 kilometre yol gidecektir. Dilerseniz ücretli yollardan dilerseniz de gezerek düz yollardan gidebilirsiniz. İstanbul-Edirne istikametini izleyip Keşan dönüşünden girmeniz gerekmekte, ardından Mecidiye Erikli sapağını izleyin, yaklaşık olarak 28 kilometre sonra Eriklidesiniz.

 

Hala karar veremediyseniz Bayramda Nereye Gidilir? Adlı makalemize de bir göz atabilirsiniz. Burada gördükleriniz sitemizde tanıttığımız yerlerden sadece bir kaçı.. Sitemizde ufak bir tur atarak bir çok yer ve mekan hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Mutlu ve güzel bir bayram geçirmeniz dileği ile, tekrar görüşmek üzere..

2