Din eğitimi ve medrese kültürünün yaşatıldığı şehirlerden biri olan Siirt’teyiz. Ülkemizde sayıları hızla artan cam teraslardan birisi de burada yapılmış. Botan Vadisi’nin eşsiz manzarasını ayaklar altına seren Tillo Kalesi Cam Seyir Terası, Siirt’in Tillo ilçesindeki kalenin hakim bir noktasına inşa edilmiştir. Projenin yapımında Siirt’te Tillo Kaymakamlığı ve Tillo Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Dicle Kalkınma Ajansı ortalığı yatmaktadır.

Ülkemizde bulunan diğer cam teraslar hakkında bilgi sahibi olmak için Türkiye’deki Cam Teraslar makalemize göz atmanızı öneririz.

Tillo Kalesi Cam Seyir Terası Yapımı

Siirt’te Tillo Kaymakamlığı ile Tillo Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA)’nın ortaklaşa yürüttükleri çalışma sonucunda 11.7.2016 tarihinde hizmete açılmıştır. Toplam maliyeti 383.500 TL olup bu tutarın % 75 oranında hibe desteği Dicle Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır.

Yapı olarak Safranbolu Kristal Teras ve Artvin Cam Teras ile benzerlikler göstermektedir.

Tillo Kalesi Cam Seyir Terası Özellikleri

Botan Vadisi’nin güzelliklerini ayaklar altına seren Cam Terasın vadiden yüksekliği 1.100 metre. Çelik konstrüksiyondan yapılan Terasın 7 metre uzunluğu ve 5 metre genişliği bulunmakta. Teras üzerinde bulunan korkulukların boyu ise 1.30 metre.

Ziyaret esnasında Teras üzerine en fazla 30 kişinin çıkmasına izin veriliyor.

Yapıldıkları yerlere oldukça fazla değer katan, turizmi canlandıran cam teraslar böylesine güzel yerlere yapılmaya devam edilmeli. Tillo Kalesi Cam Terasının da bölgeyi turizm açısından oldukça geliştireceğinden eminiz.

Tillo Kalesi Cam Seyir Terası Giriş Ücreti

Kaletül Üstad tepesinde bulunan cam terasa giriş ücreti 1 TL. Ancak araçla gelenler 10 TL otopark ücreti de ödemek zorunda.

Tillo Kalesi Cam Seyir Terası Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü açık olan Cam terası Sabah 09:00 ile akşam 17:00 arasında ziyaret edebilir, eşsiz Botan Vadisi manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Tillo Kalesi Cam Seyir Terası Fotoğrafları

Tillo Kalesi Cam Seyir Terası Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Taşbalta Köyü – Aydınlar / Siirt

Ulaşım: Buraya ulaşım Siirt merkezden servis araçları ile sağlanmaktadır. Özel araç ile gelmek isteyenler Siirt merkezden Siirt Aydınlar yolunu istikametinde hareket ederek buraya ulaşabilirler. Merkezden Tillo Kalesi tabelaları da takip edilerek ulaşılabilir.

Havayolu ile; gelmek isteyenler için ise haftanın 2 günü ( Salı ve Cumartesi ) özel bir şirket tarafından Ankara ve İstanbul’dan sefer düzenlenmektedir.

Otobüs ile; gelmek isterseniz de özellikle büyük şehirler başta olmak üzere pek çok şehirden Siirt’e otobüs seferleri düzenlenmektedir. Konum bilgisi için tıklayın.