İlber Ortaylı’nın Gezdiği Yerler
İlber Ortaylı’nın Görmeden Ölmeyin Dediği Yerler

İlber Ortaylı gerek tarih bilgisi gerek kendine has tarzı ile birçok kişinin hayran olduğu önemli bir kişi. Akademik kariyeri, entelektüel kişiliği, sahip olduğu bilgi birikimi sayesinde Türkiye’nin en önemli tarihçilerinden bir tanesidir.

İlber Ortaylı’nın Görmeden Ölmeyin Dediği Şehirler

Çeşitli söylemleri ile popülarite kazanmış olan İlber Ortaylı’nın görmeden ölmeyin dediği 5 şehir bulunuyor. Şimdi gelin, bu şehirleri hep birlikte inceleyelim.

1. Floransa

Floransa
Floransa – İlber Ortaylı’nın Gezdiği Yerler

İtalya’nın en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Floransa, dünyanın birçok yerinden turistleri ağırlıyor. Her köşesi tarih kokan Floransa’da çeşitli müzeler, tarihi yapılar ve tarihi meydanlar bulunuyor.

Kültür tatili için Floransa’nın ideal bir rota olacağını ifade edebiliriz. Ayrıca İtalya’nın diğer şehirlerine de kolay ulaşım imkanı olması nedeni ile yoğun ilgi görmektedir.

Floransa; Dante, Leonardo Da Vinci gibi sanata yön veren önemli kişilerin de doğum yeridir. Bu nedenle şehrin önemli bir sanat şehri olduğundan bahsedebiliriz. Şehrin birçok yerinde görkemli sanat müzelerine rastlamak mümkün.

2. Roma

Roma İtalya
Roma – İlber Ortaylı’nın Görmeden Ölmeyin Dediği 5 Şehir

Dünya tarihinin bilinen en eski şehirleri arasında yer alan Roma, İtalya’nın başkentidir. Milattan öncesine dayanan bir tarihi olan Roma, Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapmıştır.

Tarihi dokusu neredeyse hiç bozulmayan bu mükemmel şehirde birçok tarihi esere rastlamak mümkün. Özellikle binaların tarihi mimarisi Roma’yı ziyaret eden herkesi kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Öyle ki Roma’da bulunan 12 binanın UNESCO tarafından koruma altına alındığını söylemek mümkün. Meşhur İspanyol merdivenleri, Kolezyum, St. Peter Meydanı, Navona Meydanı, Pentheon gibi tarihi yerlerde Roma’da yer alıyor.

3. Semerkant

Semerkant
Semerkant

Semerkant, Şehirlerin Şahı olarak bilinmektedir. Orta Asya ve Özbekistan’ın önemli şehirleri arasında yer alan Semerkant, kültürel ve tarihi dokusu ile dikkat çekmektedir.

İpek Yolu üzerinde olması, Semerkant’ın tarih boyunca son derece büyük öneme sahip olmasını sağlamaktadır. Şehir, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunuyor.

Ayrıca şehirde ihtişamlı camiler, anıtlar, medreseler, müzeler yer almaktadır. Şehrin adeta bir Orta Asya şehri olduğunu ifade edebiliriz.

4. Buhara

Buhara - Özbekistan
Buhara – Özbekistan

İpek Yolu üzerinde bulunan Buhari Özbekistan’da yer alan ve tarihin en önemli ticaret noktalarından biri olan bir şehirdir. Dikkat çeken halıları, renkli mimarisi ve el sanatları ile dikkat çekmektedir.

Kudüs ve Mekke’den sonra İslamiyet için en önemli şehir Buhara’dır. 2500 yıldan daha fazla bir tarihe sahip olan şehir UNESCO’nın Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

5. Kudüs

Kudüs
Kudüs – İlber Ortaylı’nın Görmeden Ölmeyin Dediği Şehir

Birçok din için önemli bir şehre sahip olan Kudüs, bu listede yer alan son şehirdir. İsrail’de bulunan Kudüs; Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için önemli bir yere sahiptir. Müslümanların ilk kıblesinin burada bulunduğu bilinmektedir.

Ayrıca Hz. Muhammed miraca Kudüs’te yükselmiştir. Bu nedenle Kudüs, Müslümanların uğrak noktalarından bir tanesidir. Ortadoğu’da bulunan en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Kudüs, UNESCO Tehlikede Olan Dünya Mirası Listesi’ne 1981 yılında girmiştir.

Bunun gibi bir çok faydalı bilgi için Seyahat Bilgileri sayfamıza bir göz atabilirsiniz. Bizi sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayın! :*