İstanbul’daki Bentler Tabiat Parkı Listesi | En Güzel Yerler Burada!

İstanbul’daki Bentler Tabiat Parkı
İstanbul’daki Bentler Tabiat Parkı

Bentler Tabiatı Parkı, İstanbul‘un Sarıyer ilçesine bağlı Bahçeköy Mahallesi’nde yer almaktadır. Belgrad Ormanı’nın içinde yer alan bu tarihi bentler İstanbul’un su ihtiyacının karşılanması için inşa edilmişti.

Kısa Bilgi: İstanbul’daki mesire yerleri ve parkların tam listesine ulaşmak isterseniz bu yazımıza bir göz atabilir yada Sarıyer gezilecek yerler listemiz ile bu bölgeyi daha detaylı keşfedebilirsiniz.

İstanbul’daki Bentler Listesi

Bu tarihi yapılar isimlerini üzerine kurulu olan söz konusu bentlerden almaktadır. Şimdi gelin bu güzel yerleri detaylı bir şekilde inceleyelim.

1. Topuzlu Bendi

Topuzlu Bendi - Sarıyer
Topuzlu Bendi – İstanbul

Sultan Ahmet Bendi olarak da bilinen Topuzlu Bendi 1619 yılında Osmanlı Padişahı Sultan Ahmet tarafından yaptırılmıştır. Türkiye’nin ilk barajı olarak bilinmektedir. Son haline II. Mahmut’un döneminde gelen bent toprak ve kaya dolgudan yapılmıştır. 9 metre 91 santimetre yüksekliğe sahip olan Topuzlu Bendi’nin uzunluğu ise 64.5 metre kadardır.

Topuzlu Bendi 70.000 metreküp su kapasitesine sahiptir. Gölde bulunan fazla suyun ise bendin diğer tarafından tahliye edildiği bilinmektedir. Belgrad Ormanları’nın yoğun yağış alması nedeni ile Topuzlu Bendi’nin buraya yapıldığı bilinen diğer bilgiler arasında yer almaktadır.

Adres: Bahçeköy Yeni, Adnan Menderes Cd. No:22, 34473 – Sarıyer / İstanbul

2. Valide Sultan Bendi

Valide Sultan Bendi - İstanbul
Valide Sultan Bendi – Sarıyer

Valide Sultan Bendi, Sultan I.Mahmut döneminde inşa ettirilmiş olan bir benttir. Bahçeköy’de Eskibağlar Deresi civarında inşa ettirilmiş olan Valide Sultan Bendi, Bend-i Atik olarak da bilinmektedir. 1074 yılında Sultan Mehmet’in annesi olan Hatice Sultan tarafından yaptırılmış olan Valide Sultan Bendi, ismini de Hatice Sultan’dan almaktadır.

1074 yılından bu yana kadar gelmiş olan ve şehrin su ihtiyacını karşılayan bent, Valide Havuzu olarak da isimlendirilmektedir. Sultan Bayezid-i Vali’nin vakıf arazilerinden Arabacı Mandırası olarak bilinen bir alanda inşa ettirilmiştir.

Adres: Kemer yolu, Pk: 34450 – Sarıyer / İstanbul

3. Kömürcü Bendi Milli Parkı

Kömürcü Bent - İstanbul'daki Bentler
Kömürcü Bendi Milli Parkı – İstanbul’daki Bentler

Kömürcü Bendi Milli Parkı ya da karanlık bent olarak da bilinen bu bent, Belgrad Ormanı’nda ki en önemli bentlerden bir tanesidir. 1630 yılında Topuz Dereceği üzerine inşa edilmiş olan Kömürcü Bent, 2.Osman’ın inşa ettirdiği bir benttir. Belgrad Ormanı’nın en üst kısmında yer alan bent, Geyik Üretme Sahası’nın başladığı yerde bulunmaktadır. Tabiat parkının içerisinde eskide alabalık üretme istasyonu bulunmaktaydı. Ancak söz konusu istasyon günümüzde faaliyet göstermemektedir.

Kömürcü Bent etrafında sık ağaçlar bulunan Kayın Ormanları ile iç içe bir konumda olan benttir. Tabiat Parkı etrafında yürüme mesafesinde halkın talep gösterdiği sakin bir dinlenme alanına sahiptir.

Adres: Merkez Mh., Belgrad Ormanı, Pk: 34473 – Sarıyer / İstanbul

4. Ayvat Bendi

Ayvat Bendi - Sarıyer
Ayvat Bendi – Sarıyer

Ayvat Bendi Tabiat Parkı, İstanbul’un Eyüp ilçesinde yer alan bir benttir. Kemerburgaz mahallesinin 9 km kuzeyinde bulunan 50 hektarlık bir alanı kapsayan bent, 2011 yılında kurulmuştur. Belgrad Ormanı içerisinde ki 9 tabiat parkından biridir. Ayvat Deresi’nin üzerine 1765 yılında kurulmuştur. Osmanlı Devleti’nin sultanı olan III.Mustafa tarafından inşa ettirilmiştir. Tabiat parkının içerisinde genel olarak sapsız meşe, Türkiye meşesi, karaçalı, Doğu kayın, tatlı kestane, gürgen ve kızılağaç gibi ağaç türleri yer almaktadır.

Adres: Mithatpaşa, Ayvad Bendi Mesire Yeri, Pk: 34075 – Eyüpsultan / İstanbul

5. Büyük Bent

Büyük Bent - İstanbul
Büyük Bent – İstanbul

İstanbul’un kuzeyinde yer alan Belgrad Ormanı’nda ki Kırkçeşme İsalesinin doğu kolu üzerinde yer almaktadır. Belgrad Bendi olarak da bilinen Büyük Bent, Topuz Deresi’ üzerinde bulunan Topuz Bendi’nin mansabında yer almaktadır. Büyük Bent’in ilk defa kim tarafından yapıldığı ise bilinmemektedir. Geç Roma devrinde söz konusu bölge de isale hattı ile birlikte inşa edilmiştir. Mimar Sinan, Kırkçeşma isalesini inşa ettiği sırada bu bendi de inşa etmiştir.

Adres: Mithatpaşa, Pk: 34473 – Eyüpsultan / İstanbul

6. Kirazlı Bent

Kirazlı Bent - İstanbul Tabiat Parkı
Kirazlı Bent – İstanbul Tabiat Parkı

Kirazlı Bent, Belgrad Ormanı’nda Bizans ve Osmanlı döneminde kurulmuş olan su bentlerinden İstanbul için en önemli ve en büyük olanıdır. Kirazlı bent genel olarak seli önlemek, sulama yapmak ve içme suyunu biriktirebilmek amacı ile tercih edilmektedir. Kirazlı Bent Tabiat Parkı’nda yer alan piknik masaları doğa ile iç içe ve güzel bir gün geçirmek için kullanılmaktadır. Yaklaşık 200 çeşit bitkinin yer aldığı Belgrad Ormanı içinde bulunan eşsiz güzellikte ki Tabiat Parkı’nda doğa yürüyüşü ile eşsiz bir doğa deneyimi yaşamak mümkündür.

Adres: Mithatpaşa, Pk: 34450 – Sarıyer / İstanbul

7. Şamlar Bendi

Şamlar Bendi - İstanbul
Şamlar Bendi – İstanbul’daki Bentler

Şamlar Bendi, II. Mahmut tarafından inşa ettirilmiş olan bir benttir. 1826-1828 yılları arasında kurulmuştur. Sazlıdere deresi üzerinde kurulu olan Şamlar Bendi, Azatlı baruthanesinin su ihtiyacını karşılamak için de yapılmış olan Şamlar Bendi, Çatalca ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Adeta bir doğa harikasıdır. Başakşehir ilçesinde de bir sınırı olan Şamlar Bendi, Dam olarak da isimlendirilmektedir. Bu doğrultuda Şamlar Bendi’nin İstanbul’un en büyük ve en önemli su bentlerinden bir tanesidir.

Adres: Sazlı Bosna Barajı, Hacımaşlı, Pk: 34277 – Arnavutköy / İstanbul

Elimizden geldiğince İstanbul’daki Bentleri tek bir listede toplamaya çalıştık. Unuttuğumuzu düşündüğünüz yada eklenmesini istediğiniz yerler varsa bize yorum olarak yazabilirsiniz. Başka bir gezi de görüşmek üzere, sağlıkla kalın. :)