Dario Moreno
İzmir Dario Moreno Sokağı

İzmir’de yaşadığınızı hissettiren nadir sokaklardan birisi olan Dario Moreno Sokağı, Güzelyalı ve Tarihi Asansör ’ün tam ortasında bulunuyor. Şehirde “huzur nerede var” diyenlerin aradığı adres olan Dario Moreno Sokağı hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda!

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

İzmir Dairo Moreno Sokağı’nın Tarihi

İzmir’in en ünlü sokaklarından birisi olan Dario Moreno Sokağı, İzmir’e âşık olduğu bilinen Dario Moreno’dan alınmış. 1921 yılında dünyaya geldiği bilinen Dario Moreno’nun asıl ismi ise David Arugete. Musevi asıllı bir Türk olan David Arugete; piyanist, sanatçı ve tiyatro oyuncusu olarak bilinmektedir. Hayatının büyük bir bölümünü İzmir’de geçiren Dairo Moreno, İzmir aşığı biri olarak bilinmekle birlikte İzmir için çeşitli oyunlar, şarkılar ve sanatsal faaliyetler hazırlamıştır. İzmir’in yerli sanatçılarından biri olarak anılan Dario Moreno, İzmir’de sanatın ve huzurun adresi olarak gösterilmekte.

Dario Moreno Sokağı Hakkında

Tarihi ve sanatsal yapısıyla da yerli yabancı yüzlerce turisti ağırlayabilen Dario Moreno Sokağı, İzmir’in simgelerinden biri olmayı çoktan başardı. Mistik bir havaya sahip olan bu sokakta, Moreno’nun sevdiği şarkıları ve farklı sanatçıların yumuşak müziklerini daima duymak mümkün. Sakinlik ve dinginlik isteyenlerin de uğrak adresi olan bu sokakta, minik kutlamalar ve eğlenceler de yapılmakta.

Dario Moreno Sokağı’nda girdiğinizde sokağın iki tarafında da iki ayrı kişiye ait büstler karşınıza çıkıyor. Elbette birisi sokağa ismini veren Dario Moreno’ya ait. İkinci büst ise Enrico Macias’a ait. Enrico Macias’ın o sokakta olma sebebi ise

Sokağın girişinde iki yanda iki ayrı kişinin büstünü görürsünüz. Bunlardan biri Dario Moreno, diğeri ise Enrico Macias’tır. Bu iki ismin ortak özelliği ise İzmir’dir. İzmir için eserler vermiş önemli kişilerdir.

Dario Moreo Sokağı’nda Neler Var?

Şehirdeki en güzel cadde olarak bilinen Dario Moreo Sokağı, muhteşem İzmir manzarasına sahip bir yer. Şirin kafelerle “ dinlenme alanı” arayanlara ilaç gibi gelen Dario Moreo Sokağı, çeşitli kahve seçenekleri de sunabiliyor. Buram buram nostalji kokan Dario Moreo Sokağı’nda Rum evlerini de görebilmek mümkün. Tarihi yapılara ilgi duyanlar için harika bir soka olan Moreno Sokağı, yaydığı güzel kokulu çiçekleriyle de insanları kendine mest edebilmektedir.

Dario Moreo Sokağı Civarında Gezilecek Yerler Nereler?

Konak ve Güzelyalı arasında bulunan Dario Moreo Sokağı’nı gezdikten sonra o bölgede başka nereler görülmeli diyenler için elbette ilk olarak Tarihi Asansörü örnek gösterebiliriz.

Tarihi Asansör

İzmir’de mutlaka gezilmesi gereken yerler listesinin tepelerinde yer alan Tarihi Asansör, bilindiği üzere yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Karataş’ta bulunan Tarihi Asansör’ün manzarasına ek olarak tarihi de dikkat çekiyor. Rivayetlere göre iki semt arasında bir uçurum varmış ve ulaşım da oldukça zor oluyormuş. Bu sorunu çözmek içinse 155 basamaklı şimdiki Tarihi Merdivenler yapılmış. Merdivenlere ise daha sonra asansör eklenmiş ve ulaşım sorunu çözülmüş.

Dario Moreno Sokağı civarında görmeniz gereken diğer yerler ise şöyle;

 • Yalı (Konak) Cami
 • Salepçioğlu Camii
 • Tarihi Havagazı Fabrikası
 • Pasaport İskelesi
 • TCDD Müzesi
 • Borsa Binası
 • İzmir Atatürk Evi ve Müzesi
 • Agora Örenyeri
 • Sevgi Yolu
 • Bet İsrael Sinagogu
 • İzmir Mask Müzesi
 • Kadın Müzesi
 • İzmir Neşe ve Karikatür Müzesi

Dario Moreno Sokağı’nda Ne Yemeli?

İzmir’de kumru ve boyoz lezzetlerini tadan herkes, bu lezzetleri tekrar geldiğinde mutlaka tadar. Eğer siz de İzmir’de daha önce boyoz yâda kumru yediyseniz Dario Moreno Sokağı’nda tekrar yedikten sonra ilk yediğinizi unutacaksınızdır! Dario Moreno Sokağı’nda taptaze boyoz, midye ve kumru çeşitlerini bulabilir ve bergamotlu çay eşliğinde dinlenirken karnınızı doyurabilirsiniz.

Akşam yemeği içinse Tarihi Asansör civarında yer alan restoranlara da gitmenizi önerebiliriz. Ancak, Dario Moreno’ya gittiğinizde mutlaka kahve çeşitlerini denerken tatlılardan da bir kaşık almayı unutmamanızı rica ederiz!

Dario Moreno Sokağı’ndan Ne Alınır?

SAMSUNG CSC

Dario Moreno Sokağı, mistik havasıyla ve eskiyi hala yansıtmasıyla kuşkusuz İzmir’in en iyi yerlerinden. Ancak, Dario Moreno Sokağı, hediyelik konusunda sizi hiç ummadığınız dönemlere götürebilecek bir sokak. Yani, İzmir’den ne hediye alınır diye sormanıza hiç gerek yok. Nostaljik eşyaların bol bol satıldığı Dario Moreno Sokağı’nda sevdiklerinize eskiden özlediği plakları, pikapları, dekoratif ürünleri alabilirsiniz. Ayrıca, sevgiliniz içinde özel tasarlanan şans bileklikleri de yine Dario Moreno Sokağı’nda.

Dario Moreno Sokağı Civarında Kalınabilecek Yerler

Güzelyalı, Konak ve Alsancak ilçelerinin tam ortasında yer alan Dario Moreno Sokağı civarında kalmak için çeşitli anternatifleriniz var. Konak ve Karataş’ta bulunan otelleri tercih edebilir veya günlük kiralık dairelere göz atabilirsiniz. Rum evlerinin ise yine kiralandığını söylemekte fayda var.

Dario Moreno Sokağı’na Ne Zaman Gidilir?

İzmir, bildiğiniz üzere yılın her ayında “gezilebilecek” bir yer. Kışın çok soğuk olduğu dönemlerde bile Dario Moreno Sokağı’na gidebilirsiniz. Zira, sımsıcak renklerle tasarlanan kafelerde içeceğiniz aromalı Türk kahveleri, “değdi” dedirtecek cinsten. Bu nedenle, İzmir’e ne zaman gelirseniz gelin mutlaka Dario Moreno’ya gidin!

Dario Moreno Sokağı’na Nasıl Gidilir?

Dario Moreno
Dario Moreno

Dario Moreno Sokağı, İzmir’de Konak Karataş’ta bulunmaktadır. İzmir’in en merkezi konumunda bulunması sebebiyle de İzmir’in her ilçesinden kolaylıkla erişebilecek bir konumdadır. Metro, İzban ve otobüs ile kolaylıkla ulaşılabilen Dario Moreno Sokağı’na özel araçlarla gitmek mümkündür. Tarihi Asansör’ün konumunu da baz alarak Dario Moreno Sokağı’na kolaylıkla erişebilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.