Kamera Müzesi (Camera Museum)

İstanbul‘un Bakırköy ilçesinde bulunan ve bir kaç isimle anılan Camera Museum (Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi) kamera müzesi olarak ta bilinmekte, bizde bu başlık üzerinden tanıtım yapmak istedik. Kamera Müzesi nere ve nasıl gidilir? giriş ücretleri ve ziyaret saatleri hakkında kısaca bilgiler paylaşacağız.

Kamera Müzesi (Camera Museum)

Kamera Müzesi (Camera Museum)
Kamera Müzesi (Camera Museum)

Fotoğraf çekmeyi sevmeyenimiz yoktur. Gezmeyi seven her insan gezdiği yerleri anı olarak saklamak için ya telefonunun kamerasını ya da hobi amaçlı da olsa edindiği fotoğraf makinesini kullanıyor. Hatta bu hobi o kadar insanların ilk sıralarına yerleşti ki fotoğraf nasıl çekilir kursları dolup taşıyor. Teknoloji ile tüm makinelerin akıllandırdığı, bir kadar da dayanıklılığın azaldığını düşündüğümüz bu zamanlarda, eskinin dayanıklılığı, yıllara meydan okuyuşunu, makinenin makineye benzediği örneklerini yakından görmeye ne dersiniz?

Biz de gezmeyi, gezdiğimiz yerlerin fotoğraf ve videolarını çekmeyi sevenlerdeniz. Makinelere karşı ilgimiz de yok değil. Bu yazımızda, bizi çok heyecanlandıran bir müzeden bahsedeceğiz sizlere. Camera Museum; Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi, İstanbul’da, Bakırköy’de şehrin tam da ortasında fotoğraf çekmeyi seven ziyaretçilerini bekliyor.

Fotoğraf çekmek ya da ilgi duymak için mesleğinizin ne olduğu pek de önemli değil. Hilmi Bey mesleği fotoğrafçılık olmasa da o kadar büyük ilgi duymuş ki, yıllar öncesine dayanan makine ve fotoğrafları bir araya toplayarak bir müze oluşturmuş.

Müze, Hilmi Bey’in annesi adına yaptırılmış olan zihinsel engelliler okulunun en üst katında yer alıyor. Yıllarını bu koleksiyonu hazırlamaya vermiş olan Hilmi Bey’in müzesinde, Türkiye’de başka yerde olmayan makine ve parçaları koleksiyonu mevcut.

En eskisi 1896 yılına ait olan fotoğraf makinelerinden günümüz makinelerine kadar çeşitli markalarda ve ölçülerde 900 ü aşkın fotoğraf makinesi bulunuyor.

Meraklılarına çeşit çeşit makineleri inceleme fırsatı sunan müze, fotoğrafçılık ve makinelerine tutkun olanların mutlaka görmesi gereken güzellikte. Kamera Müzesi (Camera Museum)’da emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

Kamera Müzesi (Camera Museum) Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri: 2022

Kamera Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri
Kamera Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Giriş ücreti: Güncel giriş ücretleri aşağıdaki gibidir;

Normal bilet fiyatı: 20 TL.

Öğretmen ve Öğrenciler için: 10 TL.

Ziyaret saatleri: Müze 10:00 ila 17:00 saatleri arası hizmete açıktır.

Kamera Müzesi (Camera Museum) Nasıl Gidilir?

Kamera Müzesi Nasıl Gidilir
Kamera Müzesi Nasıl Gidilir

Adres: Osmaniye Mahallesi, NEFUS NAKİPOĞLU ZİHİNSEL ÖZÜRLÜLER OKULU Eski İlköğretim Okulu Yanı, Osmaniye Yolu – Bakırköy / İstanbul

Telefon: 0212 543 09 20

Nasıl gidilir?: Ulaşım için en yakınından geçen İETT otobüsü 94 numaralı Eminönü – Osmayine otobüsü. Bakırköy Adleyisi’nde inip karşı sokağın sonuna kadar yürümelisiniz. Metrobüs ile gelecek olursanız incirliden yine adliyeye doğru yürüyerek ulaşabilir, metro kullanacaksanız Bakırköy Metro durağından yine adliye yönünde 10 dakikalık kısa bir yürüyüş ile müzeye ulaşabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.

İstanbul’da gezilebilecek diğer ücretsiz müzeler için bu yazımıza da mutlaka bir göz atın.