Kırklareli Kuş Gözlem Kulesi - İğneada
Kırklareli Kuş Gözlem Kulesi - İğneada

Nerede olduğu merak konusu olan Kuş Gözlem Kulesi, yakın tarihte İğneada, Kırklareli de faaliyet göstermeye başlayan yeni gezi yerlerimizden bir tanesi. Özellikle Kırklareli halkının yoğun bir ilgi ile karşıladığı Mert Gölü manzaralı gözlem kulesi, şehre gelen turistlerinde ilgisini çekmeyi başarıyor.

Trakya Kalkınma Ajansı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi’nin Kırklareli valisinin iş birliği ile hazırlanarak faaliyete geçirilen kuş gözlem kulesi ile Longoz Ormanlarına gelen kişilerin tüm güzellikleri çok daha yakından görmesi mümkün hale gelmektedir.

Kule sayesinde tüm doğal güzellikleri siz de yakından görebilir ve muhteşem bir deneyimin keyfini çıkarabilirsiniz. Yeni faaliyete geçmesi nedeni ile yoğun bir bilginin olmadığı Kuş Gözlem Kulesi ile ilgili tüm detayları sizler için derledik. Şimdi gelin Kırklareli Kuş Gözlem Evi ile ilgili tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Kısa bilgi: Hazır Kırklareli‘ne kadar gelmişken İğneada gezilecek yerler ve İğneada konaklama ile ilgili yazılarımıza da mutlaka bir göz geçirin derim.

Kuş Gözlem Kulesi / Kırklareli Hakkında Önemli Bilgiler

Kuş Gözlem Kulesi - Kırklareli
Kuş Gözlem Kulesi – Kırklareli

Kuş Gözlem Kulesi, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen bir proje kapsamında faaliyete geçmiştir. Doğayı Koruma ve Milli Parklar Kırklareli Şube Müdürlüğü tarafından yapılan bu proje doğrultusunda İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’na Kuş Gözlem Kulesi yapılmıştır. Projenin toplantısında Milletvekili olan Selahattin Minsolmaz, Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Demirköy Kaymakamı Cafer Ekinci, Demirköy Belediye Başkanı Recep Gün, Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Kuşoğlu, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu, yer almaktaydı.

İğneada Mert Gölü
İğneada Mert Gölü

2500 dönümlük bir alan içerisinde bulunan Kuş Gözlem Kulesi’nin içerisinde 4 göl yer almaktadır. Bu kapsamda doğal güzellikleri ile ilgi çeken ve gelen herkesi kendine hayran bırakan gözlem evi, çeşitli yürüyüş parkurları ve barındırdığı kuş türleri ile de hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Söz konusu turistleri çekmek için çeşitli faaliyetlerin gerçekleştirildiği Kuş Gözlem Evi ve İğneada Longoz Ormanları mutlaka görülmesi gereken doğa harikaları arasında yer almaktadır. Kuleden ormanda bulunan hayvanların ve kuşların izlenmesi ile oldukça keyifli dakikalar geçirmek mümkündür.

Yapılabilecek Aktiviteler

Gözlem evinde yapılabilecek en iyi aktivite şüphesiz ki kuşları gözlemlemektir. Ormanda yer alan tüm kuş türlerini yakından ve net bir şekilde kuş gözlem kulesi ile görmek mümkündür. Bunun yanı sıra söz konusu gözlem evinden İğneada’da ki diğer doğal güzellikleri, farklı ağaç ve bitki türlerini de detaylı bir şekilde görmek mümkün hale gelmektedir. Özellikle doğaseverler bu gözlem evi ile birbirinden muhteşem doğal güzellikleri görmek isteyecektir. Siz de en muhteşem doğal güzellikler ve miraslar için hemen harekete geçebilirsiniz.

Longoz Ormanları - İğneada
Longoz Ormanları – İğneada

Gözlem evinde ve civarında yapılabilecek en iyi şeylerden bir tanesi de muhteşem bir yürüyüş deneyimi yaşamak olacaktır. Özellikle doğa yürüyüşü tutkunları en iyi ve en muhtemelen yürüyüş parkurlarına sahip olan İğneada’da yürüyüşün tadını çıkarabilirsiniz. Yürüyüş keyfinin ve deneyiminin gözlem evi civarında muhteşem bir yürüyüş deneyimi yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

İğneada Ormanları’nda kuş gözlemciliğinin yanı sıra olta balıkçılığı da yapmak mümkündür. Deniz turizmi açısından uygun olan bölge de fotoğrafçılık aktivitesi de rahat

Kamp Alanları

İğneada Longoz Ormanları ve Kırklareli gözlem evinde konaklama ve kamp için uygun alan bulunmamaktadır. Bu nedenle kamp yapmak ve gözlem evinin yakınında konaklamak isteyen kişilerin farklı alanlarda ki kamp ve konaklama seçeneklerini tercih etmeleri gerekmektedir.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Ziyaret saatleri: Cam Seyir Terası misafirlerine kapılarını sabah 09’da açıyor ve akşam 18’de kapatıyor.

Giriş ücreti: Kırklareli Kuş Gözlem Kulesi için herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır.

Kırklareli Kuş Gözlem Kulesi Ulaşım Bilgileri

Adres: Hamdibey, D565 No:32, 39500 İğneada – Demirköy / Kırklareli

Nerede?: İğneada Ormanları içerisinde yer alan Kuş Gözlem Evi, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlıdır. Bu doğrultuda gözlem evine ulaşmak isteyen kişilerin İğneada Ormanları’na gitmesi gerekir. Kırklareli’ne Türkiye’nin çeşitli yerlerinden ulaşım mümkündür.

Nasıl gidilir?: Özellikle İstanbul’dan gidecek olan kişiler Ataşehir otobüs terminalinden İğneada’ya giden otobüsleri tercih edebilirler. Bunun yanı sıra Kırklareli şehir merkezinden de İğneada’ya ulaşım için çeşitli otobüsleri ve ulaşım araçlarını tercih etmek mümkündür.

Konum Bilgisi