Pierre Loti Tepesi – Eyüp / İstanbul

Bu yazımızda Haliç’in en güzel göründüğü Pierre Loti Tepesi hakkında merak edilenleri anlatmaya çalışacağız. Her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlayan Pierre Loti Tepesi genel bilgileri, kahvaltı fiyatları, menü bilgileri yanı sıra nerede? ve nasıl gidilir? bilgileri ile karşınızda.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelip İstanbul‘un keyfini sürmeyi planlarken sadece Pierre Loti’yi görüp gitmeyin, Haliç’te gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atın.

Pierre Loti Tepesi Genel Bilgiler

İstanbul’un Eyüp ilçesi sınırları içerisinde yer alan tesis Haliç’e nazır bir konumdadır. Tepe adını İstanbul’da yaşayan ünlü Fransız yazar Pierre Loti’den almıştır. Asıl adı Julien Viaud olan yazar İstanbul’u ikinci bir vatan olarak görerek buraya yerleşmiştir. Sık sık “Rabia Kadın Kahvesi” olarak bilinen bu kahveye gelerek “Aziyade” adlı romanını yazdığı bilinir.

Günümüzde turistik tesis olarak hizmet veren bölge “ Türk Mahallesi” halinin yaşatılacağı şekilde restore edilmiştir.

Tesis içerisinde, Tarihi Kahve, Aziyade Restoran, Yeşil Kafe, Nargilevi, 7 ayrı konaktan oluşan 67 oda ve 115 yatak kapasiteli Turguhouse Hotel bulunmaktadır. Ayrıca 1400 kişiyi ağırlayabilen açık bahçe alanı da bulunmaktadır.

Sabah kahvaltısı, öğlen yemeği dışında günün her saati yemek, aperatif, tatlı, salata ve pastane ürünleri yanı sıra soğuk ve sıcak içecek ürünlerini bulmanız mümkün.

Tesislerde düğün, nişan, toplantı ve özel gün organizasyonları da yapılmaktadır. Bunun için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Pierre Loti Tepesi Giriş Ücreti (Teleferik Ücreti) 2021

Pierre Loti Tepesine teleferik ile çıkmayı düşünüyorsanız; İstanbul kartı kullanabilirsiniz. Ücret ise: 3 TL. – Jeton alırsanız 3,5 TL. dir.

Pierre Loti Tepesi Kahvaltı Fiyatları

Kahvaltı Tabağı: 65 TL ‘ den başlayan fiyatlarla kahvaltı tabağı bulunmaktadır.

Aperatifler: Kalem Böreği, menemen, tost ve kızartma gibi pek çok aperatif ürün bulunuyor. Fiyatları ise 15 – 30 TL arasında değişmektedir.

Tatlılar: Sütlü tatlı çeşitleri oldukça fazla tercih ediliyor. Sütlaç, Tavuk göğüsü başta olmak üzere pek çok sütlü tatlının tadına bakabilirsiniz. Fiyatlar 25-40 TL arasında değişmekte.

İçecekler: Sıcak ve soğuk içecek çeşitlerinin hemen hemen hepsi mevcut. Çay 8 TL, Tük Kahvesi 15 TL şeklinde başlayan  fiyatlar soğuk içeceklerde 15 TL kadar çıkmakta

Pierre Loti Tepesi Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Eyüp Merkez Mahallesi, İdris Köşkü Cd. – Eyüp / İstanbul

Ulaşım: Metrobüs ile gelmek isteyenler; Ayvansaray durağında inip Eyüp merkezde bulunan teleferiğe kadar yürüyebilirler ya da Topkapı veya Edirnekapı’dan Gaziosmanpaşa Pazar İçi minibüsleri ile Eyüp’e kadar gelinebilir.

Vapur ile gelmek isteyenler; Üsküdar – Eyüp vapuru ile öncelikle Eyüp iskelesine gelmelidirler. Buradan da teleferiği kullanarak rahatça Piere Loti’ye ulaşabilirler.

Toplu Taşıma ile gelmek isteyenler; 36CE  – 37M  – 39  – 399B  – 399C  – 39B  – 39D  – 39O  – 39Y  – 39Ç  – 41Y  – 44B  – 48A  – 48E  – 86V  – 94Y  – 99  – 99Y  – R3  – TB1 Hat numaralı otobüsleri kullanarak buraya ulaşabilirler.

Özel araç ile gelecek olanlar ise; Eyüp merkeze geldikten sonra tabelaları kullanarak rahatça buraya ulaşabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.