Ülkemizin önemli turizm beldelerinden birisi olan Çeşme‘nin birbirinden güzel plajlarını sizler için kaleme almaya devam ediyoruz. Altınkum Plajı, Boyalık Plajı, Delikli Koy gibi birbirinden güzel plajlara sahip olan Çeşme’nin yükselen değerlerinden birisi olmaya aday, Kitesurf ve Windsurf gibi su sporlarının yerli ve yabancı tutkunlarına hizmet sunan Pırlanta Plajı bu yazımızın konusu. İsmini pırlanta gibi kumlarından alan Pırlanta Plajı genel bilgileri ve özellikleri yanı sıra giriş ücreti ve ulaşım bilgileri ile bu yazımızda sizlerle.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelip denizin keyfini sürmeyi planlarken sadece bir plaj yada bir koy görüp gitmeyin, Çeşme’deki plajlar ve koylar için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Pırlanta Plajı Genel Bilgiler

Çeşme merkeze yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta Çiftlikköy’de bulunan plaj genellikle Altınkum Plajı ile karıştırılmaktadır. Çiftlikköy’ü geçtikten sonra sağa dönüp aşağı indiğinizde Pırlanta Plajı’na varırsınız. Plaj ismini pırlanta gibi parlayan ince kumlarından almaktadır. Bütün sahil bu incecik kum tabakası ile kaplıdır. SİT alanı olması sebebiyle de plaj ve çevresinin muhteşem bir doğaya sahip olduğunu ayrıca belirtmekte fayda var.

Pırlanta Plajı Özellikleri

Denizin temizliği ve berraklığına diyecek söz yok. Tertemiz ve berrak bu denizi sadece Mayıs ve Eylül aylarında görmeniz mümkün olabiliyor. Tatil zamanlarında burası oldukça kalabalık olduğundan denizin temizliğini ve berraklığını çok fazla görmeniz mümkün olmuyor.

Sahilin uzunluğu yaklaşık 450 – 500 metre kadar. Tüm sahil kesimi incecik bir kum ile kaplı. Deniz tabanı da aynı şekilde bu incecik kum taneleri ile kaplı ve zaman zaman ayağına çok farklı türlerde deniz kabukları denk gelebilir.  Deniz seviyesi ise yaklaşık 200 metre boyunca sığ. Bu sebeple yeni yüzmeyi öğrenenler ve çocuklu aileler için oldukça uygun.

Plaj sürekli sabit rüzgâr almasından ve dalgalarından dolayı Kitesurf ve Windsurf tutkunlarının uğrak yeri durumundadır. Sadece yurtiçinden değil yurtdışından da bu spora gönül verenler burayı ziyaret ederek bu tutkularını burada gerçeğe dönüştürmektedirler. Plaj içerisinde bulunan Kitesurf Beach, Uluslararası Kitesurf Organizasyonu (IKO) ’nun sertifika vermiş olduğu okulunda ve yalnızca sertifika alan öğretmenler ile eğitim vermektedir. Bu spora ilgi duyan, merakı olan herkese duyurulur.

Plaj içerisinde özel Beachler bulunmakta. Burada şezlong, şemsiye, yiyecek ve içecek gibi ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Pırlanta Plajı Giriş Ücreti 2022

Pırlanta Plajı Giriş Ücreti
Pırlanta Plajı Giriş Ücreti

Plaja giriş tamamen ücretsizdir. İsterseniz havlunuzu alıp sere serpe boş bir yere kurulabilirsiniz. Dilerseniz de plaj içerisinde bulunan Beachlerden birisini tercih edip dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz.

Şezlong: 25 TL

Şemsiye: 25 TL

*Bazı işletmelerde giriş ücreti ödediğiniz için şemsiye ve şezlonga ayrıca ücret ödenmemektedir.

Pırlanta Plajı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Şehit Mehmet Mahallesi Çeşme / İzmir

Ulaşım: Çeşme merkezden Çiftlikköy istikameti üzerinde devam edin.  Çiftlikköy’ü geçtikten sonra sağa dönüp aşağı indiğinizde Pırlanta Plajı’na varırsınız.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler; çeşme merkezden kalkan dolmuşları kullanarak buraya ulaşabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.