Ayder Yaylası – Çamlıhemşin / Rize

Ayder Yaylası

Bu yıl Karadeniz turu yapmalıyım diye düşünüyorsanız gezinize eklemeniz gereken en önemli ve güzel yerlerden biridir Ayder Yaylası… Rize’ye 69 km uzaklıkta Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda 1350 metre yükseklikte çam ormanlarıyla kaplı yaylasıdır. Aşağı ve Yukarı Ambarlık Şelaleleri, yayla evleri, çeşit çeşit çiçeklerden elde edilen balları ve en çok da şifalı kaplıcasıyla ün salmış bir cennet parçasıdır burası…

Eskiden Ayder, halıların dinlendirildiği bir yerdi ve yazın bu yaylalar çayır biçerek ve büyükbaş hayvanlarının kışlık ot ihtiyacını sağlamak amacıyla kullanılmaktayken, turizm merkezi olmasıyla bu vasfını büyük ölçüde kaybetmiş Pansiyonculuk ve gelen turistlere hitap eden hediyelik eşya mağazaları temel geçim kaynağı haline gelmiştir.

Karadeniz’den Eşsiz Görüntüler

Bu güzel Karedeniz’i daha yakından görmek isteyenleri şöyle alalım.. Daha çok video gelmesi için lütfen bizi motive edin. Youtube Kanalımıza Abone olun. :)

Kaplıcanın geçmişi 1700’lü yılları bulunmaktadır.

Osmanlı döneminden beri şifalı suyu ile ilgi odağı olan Ayder 1987 yılında turizm merkezi ilan edilmiş, romatizmal hastalıklar, kadın hastalıkları, iç hastalıkları ve cilt hastalıklarına şifa verdiği iddia edilen, 250 metre derinlikten gelen 50 derece sıcaklığındaki kaplıcalarından faydalanılabilmesi için modern turistik tesisler inşa edilmiştir. Bu yerlerde kişiye özel kaplıca havuzları, dinlenme salonları, duş kabinleri, fizik tedavi merkezleri ve doktorların bulunduğu modern termal tesislere sahiptir.

Yazın 55 derece sıcaklıktaki yer altı şifalı kaplıca sularında yerli yabancı turistler yararlanmaktadır. Kaplıcası sinir hastalıkları, kadın hastalıkları, romatizmal hastalıklar, cilt hastalıkları ve iç hastalıklarına şifa olmaktadır.

Ayrıca rafting ve trekking sporlarına meraklı olanlara da hitap eden yaylanın her mevsimi ayrı güzel olup, huzurlu ve sakin bir tatil yapmak isteyenler gönül rahatlığıyla tercih edebilirler.

Horon oynamayı bilmeseniz bile sizi her an bir tulum havası karşılayıp, horon oynayanlar arasına alıp oyuna katmış olabilirler.

Burada Karadeniz’in en önemli yemeklerinden olan hamsi buğulama, hamsi köfte, alabalık, kaymak mıhlama ve kabak çorbasının tadına mutlaka bakmalısınız.

Tabi ki, Ayder balı almadan ve bol bol fotoğraf çekmeden sakın dönmeyin!

 

Ayder Yaylası Konaklama Ve Pansiyonlar

Adres: Ayder Yaylası Merkezi, Ayder Şelalesi, 53780 Yukarışimşirli Köyü – Çamlıhemşin / Rize

Konaklama fiyatları kaldığınız yerin manzarasına , tarihi özelliklerine ve kalitesine göre değişiklik gösteriyor. Aşağıdaki telefon numaralarından bilgi alabilirsiniz.

VİLLA DE PELİT:     0 464 657 21 11
KALEGON BUTİK OTEL:  0 464 657 21 35
YEŞİL VADİ OTEL:      0 464 657 20 50
LİLİGUM DAĞ EVİ:   0 464 657 21 23

ayder01

Ulaşım: Trabzon Havalimanı’na 160 Km, Rize il Merkezine 82 Km, Karadeniz otoyoluna 39 Km uzaklıkta bulunan, Doğu Karadeniz’in incisi Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesine 18 Km mesafedeki tesislere kendi aracınızla da gelebilirsiniz.

Turlar:  Rize il merkezinden yaz sezonunda düzenli olarak servis yapan araçlarla ulaşım sağlanmaktadır. (Tesisin bulunduğu noktaya kadar karayolu mevcuttur.)

 

Ayder Yaylası Fotoğrafları

 

Ayder Yaylası Krokisi