Şehidiye Camii | Tarihi, Nerede ve Ziyaret Bilgileri – MARDİN

Şehidiye Camii - Mardin
Şehidiye Camii - Mardin

Şehidiye Camii, Mardin’in en Tarihi ve önemli Türk – İslam eserlerinden bir tanesi olarak ilgi çekmeyi başarmaktadır. Bölgenin en eski camileri arasında yer alırken konumu itibarıyla da oldukça ilgi çekici olmayı başarır.

Mardin’e gelen hemen her turistin uğrak mekanlarından biri olan caminin minare yapısı oldukça özeldir. İşlemeleri ve ışıklandırması ile sizi tarihi bir maceraya çıkarır.

Kısa bilgi: Doğu bölgesinin incisi Mardin‘e kadar gelmişken, buradaki kısıtlı zamanınızı eşsiz kılacak; Mardin gezilecek yerler listemizi de mutlaka bir göz geçirin derim.

Şehidiye Camii Tarihi Bilgiler

Şehidiye Camii Tarihi
Şehidiye Camii Tarihi

Şehidiye Camii, 13. yüzyılda bölgede hüküm süren Artuklular döneminde medrese olarak tasarlanmıştır. Artuklu Sultanı Melik Nasuriddin Artuk Arslan tarafından inşa ettirilen bu yapı aynı zamanda banisinin de içinde yattığı bir külliye rolündedir.

İçerisinde medrese odaları ve revakların bulunduğu yapının klasik bir Artuklu mimarisi özelliği sergilediğini ifade edebiliriz.

Mardin Ulu Cami’de de görebileceğiniz doğu – batı yönlü uzun dikdörtgen yapı burada da kendini gösterir. İlk inşa edildiğinde minaresi olsa da zamanla yıkılan minare adı Mardin ile özdeşleşen Ermeni Mimarbaşı Lole Sarkisyan tarafından 1917’de tekrar inşa edilmiştir.

Nitekim minare ve yapının genel hatları değerlendirildiğinde farklı dönemlerde inşa edildiği anlaşılabilir. Minare oldukça görkemli ve işlemeli özelliklere sahipken caminin iç kısmı ve ana duvarlarında bu mimari özellikleri göremezsiniz.

Cami içerisinde küçük bir süs havuzu ve ibadet için alanlar vardır. Günümüzde halen aktif olarak kullanılan caminin en özel yanı konumu ve gece ışıklandırması ile kendine hayran bırakmasıdır. Mimari anlamda çok şatafatlı olmasa da tarihi bir eser olması burada zaman geçirmek adına değerlidir.

Görülmesi Gereken Yerleri

Mardin’in özel mekanlarından bir tanesi olan Şehidiye Camii üzerinde bulunan çay bahçesi yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Mardin Kalesi’ni sırtınıza alıp Mezopotamya’ya karşı harika bir manzarada içeceğinizi yudumlamak oldukça özel olacaktır. Suriye tarafından esen samyelinin yaratacağı serinlik Mardin’in mistik havasını içinize çekmenize yardımcı olacaktır.

Şehidiye Camii’nin ışıklandırmasının gölgesinde Mardin’i ciğerlerinize soluyacağınız havada hissedeceksiniz. Bu yönüyle Mardin’de keyifli zaman geçirmek isteyen hemen herkes için bu harika noktada zaman geçirmek değerlidir.

Ziyaret Saatleri: Şehidiye Camii, günün her saati ibadete ve ziyarete açıktır. Bu nedenle de dilediğiniz saatte camiye gelerek keyifli zaman geçirebilirsiniz. Girişlerin ücretsiz olması ve minarenin hemen yanında fotoğraf çekebiliyor olmanız da cami ile alakalı özel detaylar arasındadır.

Şehidiye Camii Ulaşım Bilgileri

Adres: Şehidiye, Cumhuriyet Cd. No:147, Pk: 47100 – Merkez / Mardin

Nerede?: Şehidiye Cami’ne ulaşmak için Eski Mardin’deki tek caddeyi kullanarak Batı yönünde ilerlemelisiniz.

Nasıl gidilir?: Eski PTT Binası karşısında bulunan Şehidiye Camii sizi ağırlamak için kollarını açar halde bekler.

Toplu taşıma kullanmak istediğinizde ise; Eski Mardin’e giden bütün hatlar sizi Şehidiye Camii’ne ulaştıracaktır. Eski PTT Binası durağında inerek yaklaşık 50 metre yürüdükten sonra sağınızda kalan merdivenlerden aşağı inebilirsiniz.

Konum Bilgisi