Tahtalı Dağları Nerededir?
Tahtalı Dağları - Türkiye

Nerede olduğu merak konusu olan Tahtalı dağları hakkında bilgilerin yanı sıra ulaşım kısmına ise bu gezimizde özellikle değineceğiz. Türkiye, büyük kısmı dağlık alanlarla kaplı bir ülke olduğundan dağ yoğunluğu hayli fazladır.

Bu nedenle de Türkiye’de yaşayan insanların dahi duydukları dağ isimlerini ilk defa öğrendiklerini söylemek mümkün. Ülkemizin önemli yüksekliklerinden bir tanesi olan Tahtalı Dağları’nın nerede olduğuna bir göz atalım! 

Bu dağlar Orta Toroslar olarak bilinen sıradağların bir parçasıdır. Coğrafi olarak Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Kayseri, Adana ve Sivas sınırları içerisindedir. Kuzeydoğu ve Güneybatı doğrultusunda sıralanan Tahtalı Dağları’nın üzerinde bulunan doruklar şu şekildedir. Koç Dağı, Soğanlı Dağı, Beydağı, Alaylıdağı ve Bakır Dağı. 

Tahtalı Dağı İlgili Bilinmesi Gerekenler 

Tahtalı Dağı Nerede?
Tahtalı Dağları Nerededir?

Coğrafi açıdan birden fazla bölgede yer alırken 170 km uzunluğunda ve 50 km genişliğindedir. Ölçüleri dikkate alındığında oldukça büyük bir alanı kaplayan bu dağların en yüksek noktası ise 3075 metredir. Büyük kısmı 2500 metre ve daha yüksekte bulunan Tahtalı Dağları oldukça ihtişamlı bir yer şeklidir. 

Bu dağlar üzerinde karstik şekillerin oluşması nedeniyle 1000’e yakın çukur oluşmuştur. Bu da aslında dağların jeolojik özellikleri ile alakalı bilgiler vermeyi başarır. Çukurların uzunlukları 200 metre ile 820 metre arasında değişkenlik göstermektedir.

Çukurların alan büyüklükleri ise 16 m2’den başlayarak 23 hektara kadar ulaşır. Dağların üzerindeki bu çeşitliliğin turistik bir cazibe oluşturduğundan da söz etmek gerekmektedir. 

Tahtalı Dağları Nerededir?

Antalya’da bulunan Tahtalı Dağı ile çok sık karıştırılan dağlardan bir tanesidir. Bu nedenle de hem turistik hem de diğer araştırmaları yaparken bu iki dağı karıştırmamak gerekir.  

İç Anadolu Bölgesi’nin en önemli noktalarından bir tanesi olan Tahtalı Dağları ile alakalı birbirinden özel bilgilere yer verdik. Ülkemizde hem doğa sporları hem de turistik manada pek çok ihtiyaca cevap vermek adına tercih edilen bu eşsiz yerde siz de harika anlar yaşayabilirsiniz.

Son olarak eksik olduğunu düşündüğünüz yada eklemek istediğiniz yeni bilgiler varsa bize mutlaka yorum olarak yazın. Bir başka gezide görüşmek üzere, sağlıklı günler.