Tortum Şelalesi | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – ERZURUM

Kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde soğuk havanın en çok hissedildiği yerlerin başında hiç şüphesiz Erzurum geliyor. Ancak bize göre gezmeye ve araştırmaya meraklılar için soğuk havanın pek bir önemi yok. Erzurum’a yolu düşenlerin görmesi gereken en önemli yerlerin başında hiç şüphesiz Tortum Şelalesi geliyor. Ülkemizdeki en önemli doğal güzelliklerden biri olan Tortum Şelalesi, 48 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek üçüncü şelale olma özelliğine sahiptir.

Kısa Bilgi: Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken yerler ve Türkiye’deki Şelaleler için oluşturduğumuz gezi listelerimize de göz atabilirsiniz.

Tortum Şelalesi Genel Bilgiler Tortum Şelalesi 01

18. Yüzyılda Balıklı Köyü yakınlarında bulunan dağda heyelan oluşması sonucunda Tortum Çayı’nın önü kapanmış ve bu alanda Tortum Gölü oluşmuştur. Göl ile birlikte oluşan Şelale, 22 metre genişliğe sahip olup tam 48 metre yükseklikten dökülmektedir.

Uzundere ilçesi sınırları içinde bulunan bu Şelaleden dökülen suların üst bölümünde her daim gökkuşağı oluşmakla birlikte ziyaretçilere görsel bir şölen sunmaktadır.  Suların döküldüğü alanda ise kocaman bir dev kazanı oluşmuştur.

Gerek ülkemizde gerekse yurtdışından her yıl binlerce kişiyi ağırlayan Şelaleye yöre halkı ‘Sudökülen’ adını vermiştir. Ayrıca Şelale üzerine kurulan hidroelektrik santrali ile ülkenin elektrik üretimine katkıda bulunulmaktadır.

Buraya gelen ziyaretçiler için piknik yapabilecekleri alanlar bulunmakla birlikte şelaleyi izlemek için bir de balkon bulunmaktadır. Eğer ‘O kadar yoldan geldim şelalenin altına inmeden dönmem’ diyenlerdenseniz, merdivenleri takip ederek şelalenin alt bölümüne iniş yapabilirsiniz. Eğer gezinizi bahar aylarında yapacak olursanız ve balkona çıkarsanız şelalenin serin suları sizleri ıslatacak ve farklı bir deneyim yaşatacak.

Tortum Şelalesi - Erzurum
Tortum Şelalesi – Erzurum

İlginç bir rivayete göre:  Şelalenin altına izleme alanındaki merdivenlerden inip elektrik santralinin bulunduğu taraftaki merdivenlerden çıkan kişilerde nefes darlığı ve kalp rahatsızlığı görülmüyormuş.

En Yüksek Üçüncü Şelale

Tortum Şelalesi yükseklik olarak dünya üzerindeki en yüksek üçüncü şelale olma özelliğine sahiptir. Dünyanın en yüksek şelalesi ise 120 metre ile Afrika’da bulunan Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi, en yüksek ikinci şelale ise 51 metre yükseklik ile Amerika’da bulunan Niagara Şelalesi’dir. Tortum Şelalesi ise 48 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek üçüncü şelalesi olma özelliğine sahiptir. 

Tortum Şelalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Konaklama İmkanları

Uzundere ilçesi sınırları içinde bulunan Tortum Şelalesi’nde konaklamak için tıpkı Balıklı Köyü ve Tortum Gölü’nde olduğu gibi Uzundere’de bulunan otel ve pansiyonları kullanabilirsiniz. Uzundere’de bulunan konaklama mekanları ise şu şekilde:

  • Rıza Pansiyon (0505 801 28 90)
  • Gümüşçü Otel (0442 792 21 42)
  • Nature Pansiyon (0442 791 32 99)
  • İbrahim Doğan Pansiyon (0442 243 37 81)
  • İskele Kamping (0532 704 57 70) (Balıklı Köyü)

Tortum Şelalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2022

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü 09:00 – 18:00 arası ziyaret açıktır.

Giriş Ücreti: Kişi başı: 15 TL. giriş ücreti vardır.

Tortum Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Balıklı, 25440 – Uzundere / Erzurum

Nasıl gidilir?: Balıklı Köyü ve Tortum Gölü’ndeki gibi aynı güzergahı kullanarak gidebilirsiniz. Tortum Şelalesi’ne gitmek için Erzurum Doğu Semt Garajı’ndan düzenli olarak hareket eden Uzundere dolmuşlarına binebilirsiniz.

Tortum Şelalesi’ne kendi aracınızla gitmek için; sırasıyla Erzurum – Tortum – Uzundere – Balıklı Köyü – Tortum Şelalesi istikametini kullanarak gidebilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.