Trabzon Hangi Bölgede?
Trabzon Nerede, Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Trabzon, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. Denize kıyısı olan Trabzon, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve zengin bir kültürel mirasa sahiptir.

Trabzon, sahip olduğu doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve kültürel zenginlikleriyle turistlerin ilgisini çeken bir şehirdir. Şehrin en önemli turistik mekanları arasında Ayasofya Müzesi, Trabzon Kalesi, Atatürk Köşkü, Uzungöl Tabiat Parkı, Sümela Manastırı, Karaca Mağarası ve Boztepe Teleferik yer almaktadır.

Kısa bilgi: Trabzon‘da bir gezi planınız varsa; Trabzon Gezilecek Yerler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atmalısınız.

Trabzon Tarihi ve Coğrafi Özellikleri

Trabzon tarihi, MÖ 8000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Antik dönemdeki adıyla “Trapezus” olan Trabzon, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Trabzon, Romalılar tarafından fethedilerek 395 yılında Doğu Roma İmparatorluğu’nun bir parçası haline gelmiştir. 1204 yılında Latin İmparatorluğu’nun istilasına uğramıştır. 1204-1461 yılları arasında Trabzon İmparatorluğu dönemi yaşanmıştır.

1461 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmiş ve 16. yüzyılda Trabzon eyaleti olarak yönetilmiştir. 18. yüzyılda önemli bir ticaret merkezi haline gelmiş ve 19. yüzyılda birçok sanayi kuruluşu da burada faaliyet göstermeye başlamıştır.

Trabzon, Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasından sonra Türkiye’nin bir parçası olmuştur. Günümüzde ise turizm, tarım, balıkçılık, ticaret ve sanayi gibi alanlarda önemli bir şehir olarak varlığını sürdürmektedir.

Trabzon Hangi Bölgede?

Trabzon Türkiye’nin nüfus yoğunluğu bakımından en kalabalık olan 27. ilidir. TÜİK’in 2021 yılında yaptığı araştırmalar sonucu Trabzon’un nüfusunun 816.684 olduğu öğrenilmiştir.

Trabzon’da kadın nüfus yoğunluğu 411.637, erkek nüfus yoğunluğu ise 405.47’dir. Trabzon Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde bulunur. Trabzon Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Trabzon Karadeniz Bölgesi’nde yer almasına rağmen yüzölçümü bakımından küçüktür.

Trabzon’un batı kısmında Eynesil ( Giresun ), güney kısmında Torul ( Gümüşhane ) ve Bayburt, doğu kısmında ise İkizdere ve Kalkandere ( Rize ) ilçeleri yer almaktadır.

7 Eylül 2010 yılından itibaren 7 belde ve 29 köy Trabzon belediyesine katıldı. Trabzon belediyesine katılan 7 belde ve 29 köy sonucunda Trabzon’un nüfusu toplam 402.166 olarak belirlenmiştir. Trabzon Samsun’dan sonra Karadeniz Bölgesi’nin 2. büyük şehridir.

12 Kasım 2012 yılında çıkarılan yasa sonucunda Trabzon büyükşehir belediyesi ünvanını alarak merkez ilçe olmaktan çıkmıştır ve Ortahisar ilçesi kurulmuştur. Trabzon içerisinde bulundurduğu iki ilden dolayı “ şehzadeler şehri “ olarak da bilinmektedir.

Trabzon’un Kaç İlçesi Vardır?

Trabzon’un toplam olarak 18 ilçesi bulunur, bunlar;

 • Ortahisar (Merkez ilçe),
 • Yomra,
 • Vakfıkebir,
 • Tonya,
 • Şalpazarı,
 • Sürmene,
 • Of,
 • Maçka,
 • Köprübaşı,
 • Hayrat,
 • Düzköy,
 • Dernekpazarı,
 • Çaykara,
 • Çarşıbaşı,
 • Beşikdüzü,
 • Arsin,
 • Araklı,
 • Akçaabat.

Trabzon Nerede?

Trabzon Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde bulunur. Trabzon Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Trabzon Karadeniz Bölgesi’nde yer almasına rağmen yüzölçümü bakımından küçüktür.

Trabzon’un batı kısmında Eynesil ( Giresun ), güney kısmında Torul ( Gümüşhane ) ve Bayburt, doğu kısmında ise İkizdere ve Kalkandere ( Rize ) ilçeleri yer almaktadır. 7 Eylül 2010 yılından itibaren 7 belde ve 29 köy Trabzon belediyesine katıldı.

Trabzon belediyesine katılan 7 belde ve 29 köy sonucunda Trabzon’un nüfusu toplam 402.166 olarak belirlenmiştir. Trabzon Samsun’dan sonra Karadeniz Bölgesi’nin 2. büyük şehridir.

12 Kasım 2012 yılında çıkarılan yasa sonucunda Trabzon büyükşehir belediyesi ünvanını alarak merkez ilçe olmaktan çıkmıştır ve Ortahisar ilçesi kurulmuştur. Trabzon içerisinde bulundurduğu iki ilden dolayı “ şehzadeler şehri “ olarak da bilinmektedir.

Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Trabzon’a havayolu, karayolu ile yolculuk yapabilirsiniz. Uzun yol yolculuğu seviyorsanız eğer karayolu üzerinden özel araç ve otobüs yolculuğunu tercih edebilirsiniz, hızlı bir yolculuk tercih ediyorsanız eğer uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz.

Eğlenceli ve gezmeli bir yolculuk isterseniz eğer özel araç yolculuğu her zaman ideal bir yolculuk olur. Uzun yolculuklarda genelde otobüs yolculuğu da tercih edilmektedir.

Trabzon’a Özel Araç ile Nasıl Gidilir?

Özel araç yolculuğu her zaman eğlenceli ve keyiflidir. Sizde Trabzon’a giderken özel aracınız ile yolculuk yapabilirsiniz. Eğlenceli ve keyifli bir Trabzon yolculuğu istiyorsanız eğer özel araç ile yolculuk her zaman daha idealdir. Trabzon’a özel aracınız ile Karadeniz sahil yolundan gidebilirsiniz.

İstanbul’dan Trabzon’a özel aracınız ile gitmek isterseniz eğer 1060 km’lik yolu 13 saatte gitmeniz gerekmektedir. İstanbul’dan Trabzon’a özel aracınız ile giderken Sakarya, Bolu, Samsun ve Giresun üzerinden gidebilirsiniz.

Ankara’dan Trabzon’a gitmek isterseniz eğer iki farklı yol seçeneğiniz olacaktır. Ankara’dan Trabzon’a giderken D010 ve E70 yolları üzerinden 736 km’lik bir yol gitmeniz gerekir. Kırıkkale, Çorum, Samsun ve Ordu üzerinden de Trabzon’a yolculuk yapabilirsiniz.

Bu yol üzerinden Ankara’dan Trabzon’a toplam 9 saat 30 dakikada gidebilirsiniz. İkinci bir yol seçeneğiniz ise D260 otoyolu üzerinden 928 km’lik yolu toplam olarak 2 saatte gitmeniz gerekmektedir. Kırşehir, Kayseri, Sivas ve Gümüşhane üzerinden Ankara’dan Trabzon’a yolculuk yapabilirsiniz.

İzmir’den Trabzon’a gitmek isterseniz eğer 1330 km’lik yolu 16 saatte gitmeniz gerekmektedir. İzmir’den Trabzon’a özel aracınız ile giderken Bursa, Bolu ve Samsun üzerinden gidebilirsiniz.

Samsun’dan Trabzon’a özel aracınız ile gitmek isterseniz eğer 325 km’lik yolu 4 saat 30 dakikada gitmeniz gerekecektir. Samsun’dan Trabzon’a giderken Karadeniz sahil yolunu kullanabilirsiniz.

Trabzon’a Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Uzun yolculuk severlerin tercih ettiği bir diğer seyahat yöntemi ise otobüs yolculuğudur. Otobüs yolculukları da en az özel araç yolculuğu kadar eğlencelidir. Bu yüzden uzun yol seyahati severlerin bir diğer yolculuk yöntemi ise otobüs yolculuğudur.

Türkiye’nin her şehrinden Trabzon’a otobüs ile yolculuk yapabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirden Trabzon’a giden otobüslerin yolculuk süresi ve bilet fiyatları farklılık göstermektedir.

İstanbul’dan Trabzon’a yapacağınız otobüs yolculuğu süreniz toplam olarak 17 saat sürmektedir.

Ankara’dan Trabzon’a yapacağınız otobüs yolculuğu süreniz toplam olarak 12 saat sürmektedir.

İzmir’den Trabzon’a yapacağınız otobüs yolculuğu süreniz toplam olarak 20 saat sürmektedir.

Samsun’dan Trabzon’a yapacağınız otobüs yolculuğu süreniz toplam olarak 5 saat sürmektedir.

Trabzon’a Uçak ile Nasıl Gidilir?

Trabzon’da bulunan havalimanı ile Trabzon merkezinin arası 7 kilometredir. Havalimanı çıkışında şehir merkezine gitmek için otobüs ve minibüsleri tercih edebilirsiniz.

İstanbul’dan Trabzon’a Anadolu jet, Pegasus ve Türk Hava Yollarına ait uçaklar ile uçuş yapabilirsiniz. İstanbul’dan Trabzon’a yapacağınız uçak yolculuğu süreniz 1 saat 50 dakikadır.

Ankara’dan Trabzon’a Anadolu jet’e ait olan uçaklar ile uçuş yapabilirsiniz. Ankara’dan Trabzon’a yapacağınız uçak yolculuğu süreniz 1 saat 15 dakikadır.

İzmir’den Trabzon’a Sun Express’e ait olan uçaklar ile uçuş yapabilirsiniz. İzmir’den Trabzon’a yapacağınız uçak yolculuğu süreniz 1 saat 55 dakikadır.

Trabzon’da Şehir İçi Ulaşım Nasıldır?

Trabzon’a gittiğiniz zaman şehir içi ulaşımlarınızı belediye otobüsleri, minibüsler ve taksiler ile sağlayabilirsiniz. Trabzon’a ait olan belediye otobüslerine binmek için Trabzon kart sahibi olmanız gerekmektedir.

Bu kartları Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan internet sitesi üzerinden alabilirsiniz. Tüm şehirlerin belediye otobüslerinde olduğu gibi Trabzon’da bulunan belediye otobüslerinin de hatları bulunmaktadır.

Gitmek istediğiniz yere ait olan hat otobüsüne binerek gidebilirsiniz. Trabzon’da bulunan minibüsler ile de şehir içi ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Trabzon’a Ne Zaman Gidilir?

Trabzon’da Karadeniz Bölgesinde yaşanan ılıman iklim yaşanmaktadır. Dört mevsim yağışa sahip olan Trabzon’da kış ayları ılıman yaz ayları ise serin geçmektedir. Trabzon’u ziyaret etmek isterseniz eğer yaz veya sonbahar mevsimlerini tercih edebilirsiniz.

Trabzon’a yaz ayında giderseniz eğer plajlarını keşfetmeyi unutmayın. Yaz aylarında Trabzon’da yaylaya çıkmak isterseniz eğer yanınızda şemsiye ve kalın birkaç giysi bulundurmanız gerekmektedir. Yaylalar genellikle yağışlı ve soğuk olmaktadır.

Trabzon’da Ne Yenir?

Karadeniz mutfağı her zaman özel ve güzel olmuştur. Trabzon’a özel birçok yemek bulunmaktadır. Karadeniz mutfağında yağlı yemeklerden çok sebze yemekleri bulunmaktadır. Trabzon’a özgü olan bu sebze yemekleri her zaman güzel olmuştur ve tadılması gereken yemekler arasında da yer almaktadır.

Trabzon’a Gittiğinizde Denemeniz Gereken Yemekler;

 • Turşu Kavurması,
 • Hamsili Pilav,
 • Akçaabat Köfte,
 • Hamsiköy Sütlacı,
 • Laz Böreği,
 • Karadeniz Pidesi,
 • Mısır Ekmeği,
 • Muhlama yada diğer adıyla kuymak,
 • Pazılı Kaygana,
 • Karalahana Dolması.