Türkiye’nin En Tehlikeli 11 Yolu

Türkiye’nin şehirlerinde aracınız ile seyahat ederken bazen; bu yolu kim yapmış? çok tehlikeli dediğiniz anlar mutlaka olmuştur. İşte bizlerde bu fikirden yola çıkarak birbirinden tehlikeli yolları sizler için listeledik.

Aracınız ile seyahate çıkmadan önce araştırdığınız en önemi konu şüphesiz ki yollardır. Yolların iyi olması seyahatinizin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Yeni yerler keşfederken yollar ile ilgili merakınızı gidermek için doğru adrestesiniz.

Kısa bilgi: Türkiye‘de burası gibi keşfedilmeyi bekleyen bir çok eşsiz ilginç yerler mevcut. Bu listelere ulaşmak için, Listeler bölümümüze bir göz atmanızı öneririm.

Türkiye’nin En Tehlikeli 11 Yolu Bu Listede

Lafı daha fazla uzatmadan bu tehlikeli yollar nerelerdeymiş hep beraber bir göz atalım. İşte Türkiye’nin en tehlikeli yolları.

1. Kuş Yuvası Geçidi – Antalya

Kuş Yuvası Geçidi
Kuş Yuvası Geçidi – Alanya

Türkiye’nin en tehlikeli yollarından bir tanesi olarak karşımıza Kuş Yuvası Geçidi çıkıyor. Son derece dar bir geçit olan Kuş Yuvası Geçidi, yokuş yukarı ve keskin zikzaklara sahiptir. Bunun yanı sıra darlığı ile de oldukça tehlikeli bir hale dönüşmektedir. Kuş Yuvası Geçidi 1401 metre yükseklikte yer almaktadır.

2. Bayburt Of Yolu – Trabzon

Bayburt Of Yolu
Bayburt Of Trabzon Yolu

Dünyadaki en zorlu yollardan bir tanesi olan Bayburt Of Yolu dağın eteklerinde yer almaktadır. Dağın zirvesinde olması bu yolu çok daha tehlikeli ve zorlayıcı hale dönüştürmektedir. Dağın eteklerindeki bu yol kilometrelerce bariyersiz bir şekilde devam etmektedir. Bu nedenle son derece ürkütücü olan Bayburt Of Yolu’nda ki tehlikeyi anlatmaya kelimeler yetmiyor.

3. Erciyes Yolu

Erciyes Yolu
Erciyes Yolu – Türkiye’nin En Tehlikeli 11 Yolu

Erciyes Dağı’nın eteklerinde bulunan bu yol, Türkiye’de ki en tehlikeli yollardan bir tanesidir. 2215 metre yükseklikte bulunan bu yola çıkmak cesaret ister. Sürüş esnasında çok dikkatli olmanız ve güvenliğinizi tehlikeye atacak her şeyden kaçınmanız gerekmektedir.

4. Sertavul Geçidi – Karaman

Sertavul Geçidi
Sertavul Geçidi

Türkiye’de ki en tehlikeli yollardan bir tanesi olan Sertavuk Geçidi, Karaman ile mersin aralarında yer almaktadır. Torosların eteklerinde yer alan Sertavul Geçici 1660 metre yüksekliktedir. Son derece tehlikeli bir dağ geçidi olan Sertavul Geçidi’nden geçerken çok dikkatli olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan kazalar ile karşılaşabilirsiniz.

5. Ovit Dağı Geçidi – Erzurum

Ovit Dağı Geçidi - Erzurum
Ovit Dağı Geçidi – Türkiye’nin En Tehlikeli Yolları

Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan Ovit Dağı Geçidi, Erzurum ile Rize arasında bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında son derece korkutucu bir hal alan Ovit Dağı Geçidi’nin rakımı 2640 civarındadır. Bölgede kış aylarında sık sık kaza ve yolda kalma sorunu meydana gelmektedir. Ovit Dağı Geçidi’nden geçecekseniz tedbirlerinizi en iyi şekilde aldığınızdan emin olmalısınız.

6. Uzungöl Yolu – Trabzon

Uzungöl Yolu - Trabzon
Uzungöl Yolu – Trabzon

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde ki pek çok yol son derece tehlikeli yollardır. Uzungöl Yolu’da söz konusu yollardan bir tanesidir. Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer alan Uzungöl Yolu, 1125 metre yükseklikte bulunup bir dağ gölü yolu olarak ifade edilmektedir. Asfaltın dahi olmadığı yolda kaza yapmamak için son derece dikkatli bir sürüş deneyimi yaşamalısınız.

7. Çamlıbel Geçidi

Çamlıbel Geçidi - Artvin
Çamlıbel Geçidi – Türkiye’nin En Tehlikeli 11 Yolu

Türkiye’de ki en tehlikeli yollardan bir tanesi olan Çamlıbel Geçidi de seyahat esnasında son derece dikkatli olunması gereken bir yerdir. Türkiye’nin en doğu noktalarından birinde yer alan Çamlıbel Geçici, 2640 metre yükseklikte yer almaktadır. Artvin’de ki bir geçit olan Çamlıbel Geçidi, kış aylarında çok daha tehlikeli bir hal almaktadır.

8. Kemaliye Taş Yolu – Erzincan

Kemaliye Taş Yolu - Erzincan
Kemaliye Taş Yolu

Ülkemizde ki en tehlikeli yollardan bir tanesi olan Kemaliye Taş Yolu, en keskin virajlara sahip olan yollardan bir tanesidir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Kemaliye Taş Yolu; bariyersiz bir yoldur. Aynı zamanda çeşitli tünellerin bulunduğu bu yol dünyaca ünlü olan Guoliang Tüneli ile benzerlik göstermektedir. Hatta bazı kişilere göre bu yol Guolinang Yolu’ndan çok daha tehlikelidir.

9. Kop Dağı Geçidi – Erzurum

Kop Dağı Geçidi - Erzurum
Kop Dağı Geçidi

Erzurum’da bulunan bir geçit olan Kop Dağı Geçidi, 2409 rakıma sahiptir. Son derece yüksek bir yerde bulunan Kop Dağı Geçidi, engebeli arazisi ile de tehlikenin çok daha fazla olmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda bölgede sürekli sert iklimin hakim olduğunu da söyleyebiliriz.

10. D-687 Yolu

D-687 Yolu
D-687 Yolu – Türkiye’nin En Tehlikeli Yolları

Beyşehir ve Taşağıl arasında bulunan D-687 Yolu, Türkiye’nin en tehlikeli yollarından bir tanesidir. Yaklaşık 148 kilometre süren bu yolun 22 kilometresi ise çakıllıktır. Dünyadaki bisikletçilerin zorlu yarışçılar için sık sık tercih ettiği bir yol olarak bilinmektedir.

11. Yağ Donduran Geçidi – Sivas

Yağ Donduran Geçidi - Sivas
Yağ Donduran Geçidi

Türkiye’de ki bir diğer tehlikeli yol Yağ Donduran Geçidi’dir. Sivas’ta bulunan Yağ Donduran Geçidi, 1750 metre yükseklikte kurulan bir dağ yolu olarak bilinmektedir. Bölge o kadar soğuk ki yağı bile dondurabilmektedir. Bu nedenle Yağ Donduran Geçidi olarak isimlendirilmiştir.

Sizin de, ‘Türkiye’nin En Tehlikeli 11 Yolu’ listemize eklenmesini istediğiniz korkunç yollar var ise bize yorum olarak mutlaka yazın. :)