Üretici Kooperatifi Pazarı | Ürünler Nerede ve Nasıl Gidilir? – İstanbul

Üretici Kooperatifi Pazarı - İstanbul
Üretici Kooperatifi Pazarı - İstanbul

İstanbul ilçesinde Tarihi Kadıköy Salı Pazarı içerisinde kurulan Üretici Kooperatifi Pazarı, nerede olduğu bu yere nasıl gidileceği ve pazarda hangi ürünlerin olduğunu sizler için listeledik.

Pazar küçük üreticilerin ürünlerini pazarlayabileceği bir yer olarak tasarlanan Üretici Kooperatifi Pazarı’nın açılışı gerçekleşti. İstanbulda betonlar arasında sıkışıp kalan insanlara farklı bir bakış açısı ile üretim yapıp üretilen ürünleri satma imkânı sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan pazarın geleceğe dair bir umut ışığı olduğu vurgulanabilir.

İnsanların toprağı işleme aşkını canlı tutmak ve bu aşkın meyvelerini satıp paraya çevirmek amacı ile kurulan pazarın ‘Köylü milletin efendisidir’ şiarı ile oluşturulduğunu söylemek gerekir. Özellikle topraksız tarımın geliştirilmesi ve şehir hayatının içerisinde betonlar arasında sıkışıp kalırken üretimi ön planda tutmayı hedefleyen bireylerin ürünleri bu pazarda tüketici ile bir araya gelecek!

Önemli bilgi: İstanbul’daki gezmeye değer diğer pazarları da merak ediyorsanız; İstanbul’daki sosyete pazarları için oluşturduğumuz listemize bir göz atmanızı öneririz.

Pazar Videosu

Yazımıza geçmeden önce pazar turumuzdan kısa bir video paylaşmak istiyorum sizlerle. Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Üretici Kooperatifi Pazarı Hakkında Bilgiler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından modern bir tesis olarak inşa edilen ve tüketicilerin beğeni ile karşıladığı üretici pazarı sadece tüketiciler için değil aynı zamanda üreticiler için de beğeni toplayan bir tesis olmayı başardı. İstanbul’un Kadıköy ilçesinde açılan ve İstanbul’un farklı yerlerinde açılacak olan çeşitli üretici pazarlarının ilki olan bu tesiste temel hedefin üretimin sürdürülebilir kılınması olarak ifade ediliyor.

Kadıköy Pazarı Gıda Güvenliği
Kadıköy Pazarı Gıda Güvenliği

Gıda güvenliği konusunda ciddi bir tehdidin olması nedeniyle üretici ve tüketici arasındaki bağın daha da güçlendirilmesini amaçlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu girişimi sadece gıda güvenliğini değil aynı zamanda köye tutunmanın da sağlanmasını hedeflediği söylenebilir. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 3 milyondan fazla fide dağıtılması ile Üretici Kooperatifi Pazarı’nda satılacak ürünlerin çeşitlendirilmesini sağladıklarını ifade etti.

Pazarda Satılan Ürünler

Kadıköy’ün en önemli tesislerinden bir tanesi olma hedefi ile kurulan ve İBB’nin kapsamlı bir projesinin ilk ayağı olan Üretici Kooperatifi Pazarı üretim konusunda oldukça ciddi bir alan olmayı başarıyor. Topraksız üretim konusundan desteklenmesini hedefleyen İBB kurduğu pazarda birbirinden özel ürünlerin satılmasına olanak sağlıyor. Peki, bu pazarda satılan ürünler neler?

Pazarda Satılan Ürünler
Pazarda Satılan Ürünler

İBB’nin kapsamlı çalışmaları neticesinde üretimde çeşitliliğin de sağlanması sayesinde pazarda satışı gerçekleşen ürünlerin oldukça çeşitli olduğunu ifade etmek gerekiyor. Bu anlamda domatesten turpa; karnabahardan kıvırcığa kadar topraktan elde edilen bütün ürünlerin pazar çatısı altında tüketici ile buluşturulması amaçlanıyor.

Üretici Kooperatifi Pazarı Nerede?
Üretici Kooperatifi Pazarı Nerede?

Tüketicilere sunulan ürünlerin doğal ve organik olmasına da önem verilirken rastgele üretimin gerçekleştirilmemesi de İBB tarafından önemseniyor. Bu anlamda pazarda satış yapmayı hedefleyen üreticilerin iyi tarım ve organik tarım uygulamalarına da önem vermesi hedefleniyor. Zira gıda güvenliği konusunda başarı yakalayamamış ürünlerin tüketiciye sunulması İBB tarafından doğru bulunmuyor.

Olanaklar

Üreticiler ile tüketiciler arasında önemli bir bağ oluşturmayı hedefleyen bu pazarda olanakların da oldukça gelişmiş olduğunu ifade etmek gerekiyor. Peki bu pazar içerisinde hem üreticilere hem de tüketicilere sunulan avantajlar nelerdir?

Satış Alanları

Pazarın açık olduğu günler: Sadece Pazar günleri satış yapılmaktadır.

Üreticilerin tüketicilerle buluşma noktasında oldukça önemli bir işleve sahip olan bu pazarda satış alanları oluşturularak üretici – tüketici buluşmasının sağlanması hedefleniyor. Burada oluşturulan satış alanlarının gerekli koşulları fazlası ile sağladığını söylemek gerekir.

Sosyal Alanlar

Pazara gelenlerin sosyal ihtiyaçlarının karşılanması noktasında harika imkanların sağlandığını vurgulamak gerekir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin modern bakış açısını fazlası ile yansıtmayı başaran bu pazarın sıradan olmadığı bu pazardaki sosyal alanları inceleyerek görebilirsiniz.

Kapalı Alan İmkanı

Pazarların genel özelliklerinden bir tanesi de seyyar olmaları ve üzerlerinin geçici güneşliklerle kapanmasıdır. Ancak Üretici Kooperatifi Pazarı bu özelliğin çok dışında. Hem yaz sıcaklarından hem de kışın yağışlardan uzak durmak adına oluşturulmuş kapalı alanı ile bu Pazar gerçekten de uluslararası standartları karşılayan özellikler taşıdığını gösteriyor.

Üretici Kooperatifi Pazarı Ulaşım Bilgileri

Nerede?: İstanbul’un Kadıköy Salı Pazarı bölgesine kurulan ve bu yönü ile oldukça merkezi bir noktada olan pazara nasıl ulaşılabildiğini sizler için derledik.

Nasıl gidilir?: Öncelikle hedefinizin Kadıköy sınırları içerisindeki Tarihi Salı Pazarı olduğunu unutmamalısınız. Bu pazara ulaşabilmek adına öncelikle Kadıköy meydanına ulaşmalısınız. Buraya gelebilmek için çeşitli toplu ulaşım araçlarını kullanabilirken aynı zamanda kendi aracınızla da buraya gelebilirsiniz.

Toplu taşıma: Minibüs, metrobüs ve halk otobüsleri ile ulaşabileceğiniz alanı bulmak için kimseye sormadan kalabalığı takip etmeniz dahi yeterli olacaktır. Zira bu bölgenin en önemli cazibe merkezlerinden bir tanesi olan bu pazar her dönem en önemli alışveriş merkezlerinden biri olmuştur.

Konum Bilgisi