Ana sayfa Gezilecek Yerler En Çok Gezilen 14 İstanbul Sosyete Pazarı

En Çok Gezilen 14 İstanbul Sosyete Pazarı

0

Gerek kalabalıkları gerekse renkli tezgahtarları ile pazarlar günümüzde önemli yere sahip. Bugünkü yazımızın konusu En çok gezilen 14 İstanbul Pazarı.

1- Sultanahmet Arasta Pazarı

Sultanahmet Arasta Baazar - 01

Ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan Arasta Pazarı (Arasta Çarşısı, Arasta Bazaar). Sultanahmet Camii’nin hemen arkasında kalır. Bir diğer adı da Sipahiler Çarşısı’dır. Bu ismin verilmesinin nedeni, burada dönemin sipahileri için ürünler satılırmış ve bundan dolayı da Sipahiler Çarşısı adını da almış. Bundan yaklaşık 103 yıl evvel (1912) çıkan yangın neticesinde pek çok dükkân yanıp kül olmuş, ciddi anlamda hasar görmüştür.

2- Kadıköy Salı Pazarı

İstanbul’un en eski pazarlarından Kadıköy Salı Pazarı, alışveriş merakıyla nostaljiyi bir arada yaşamak isteyenlerin uğrak mekânlarından birisi. Çok eskilere dayanan tarihinde, sadece Pazar yeri olarak değil, aynı zamanda ip cambazlarının gösteri yapıp, insanların mesire alanı olarak kullanıldığını da öğreniyoruz. Kadıköy Salı Pazarı, Salı ve Cuma günleri kuruluyor. Salı günü gidenler daha çok sebze ve meyve ağırlıklı tezgahların açıldığını görebilirler. Ama asıl alışverişin döndüğü gün Cuma… Birbirinden renkli kumaşların satıldığı, çanta ve tekstil malzemelerinin sudan ucuza alıcı bulduğu zamanda, tarihi esintilere daha çok rastlıyorsunuz.

3- Feriköy Antika Pazarı & Bit Pazarı

Feriköy Antika Pazarı, Şişli ilçesinde yer alıyor. Araştırmamıza rağmen tarihi hakkında bir bilgi bulamazsak da, en az Feriköy kadar eski bir Pazar yeri olduğunu biliyoruz. Pazarın yeri tam olarak Feriköy Bomonti’de bulunuyor.

4- Erenköy Sosyete Pazarı

İstanbul’un en meşhur sosyete pazarlarından birisi olan Erenköy Sosyete Pazarı, Beylikdüzü Beygah pazarı kadar olmasa da, bu pazarında alanının geniş olduğunu söylemek mümkün. Sosyete pazarları İstanbul’un birçok ilçesinde kuruluyor ancak, Erenköy sosyete pazarı kadar meşhur olanı yok. İstanbul’un her ilçesinden akın akın gelen misafirleri karşılıyor Pazar. Meşhurluğunu elbette pazarda satılan birbirinden renkli ve değişik süs eşyaları, tekstil ve dekorasyon ürünlerinden alıyor.

5- Beylikdüzü Beylik Pazarı

 

Yaklaşık olarak 389 tane semt pazarı içerisinde Beylikdüzü Beylik Pazarı, ilk beşte yer alıyor. 2006 senesinden beri hizmet veren Pazar, birçok semtten ziyaretçiyi ağılıyor. Yüzden fazla tezgâh var. Pazar günleri açılıyor. Cumartesi günleri de organik ürün satışları yapılıyor. Ucuz dekoratif eşyalardan, kozmetik ve kırtasiye, tekstil ürünlerine kadar birçok malzeme bulabilirsiniz.

6- Beylikdüzü Beygah Pazarı

Beylikdüzü Beylik pazarından sonra, İstanbul ve Beylikdüzü için en meşhur pazarlardan birisidir Beylikdüzü Beygah Pazarı. İstanbul ilinin pek çok ilçesinden pazara ziyaretçiler geliyor. Sosyete pazarı olarak da biliniyor. Birçok tekstil ürünü, dekoratif eşya ve kozmetik ürünler satılıyor. Ürünlerin alıcılara çok uygun fiyatlardan satılması, pazarın giderek popülerleşmesini sağlamış.

7- Başakşehir BaşakPazar Fuar Sergi Alanı

Daha önce görmüş olduğunuz pazarları unutun! Çünkü Başakşehir belediyesi tarafından dördüncü etap yerinde yaptırılan Başakşehir BaşakPazar yeri, klasik Pazar anlayışını modern AVM anlayışıyla birleştiren bir projeye imza atmış. Dört bir yanı kapalı olan Başak Pazar, İstanbul’un en önemli pazarlarından birisi. Belki de en modern pazarlarından birisi demeliydik!

8- Bakırköy Sosyete Pazarı

Bakırköy Sosyete Pazarı İstanbul’un en meşhur sosyete pazarlarından birisidir. Hatta ününün başka illere de yayıldığını söylemek mümkün. İstanbul’u ziyaret eden birçok kişi, bu pazarı görmek ve alışveriş yaparak memleketine hediyelerle dönmek istiyorlar diyebiliriz.

9- Bahçeşehir Pazartürk Pazarı

İstanbul’un en büyük pazarlarından birisi olan Bahçeşehir Pazartürk Pazarı. Mazisi çok olmasa da, yeni ve modern bir Pazar olarak kısa sürede İstanbul’un meşhur semt pazarları arasına girmeyi başarmıştır. Meşhur bir Pazar yeri olmasının sebebi, Bahçeşehir’de yaşayan kişilerin pazara çok büyük ilgi göstermesi ve kısa sürede bu ilginin diğer ilçelere de sıçraması. Ucuz ürünler ve birbirinden farklı malzemeler, başka yerlerde bulamayacağınız fiyatlardan satılıyor.

10- Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı, İstanbul’da yer alan en köklü alışveriş bölgelerinden biridir. Bina yapısı nedeniyle turistlik özellikteki çarşı, ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. İstanbul’un Eminönü semtinde bulunan her yıl yüzbinlerce turistin uğradığı bu çarşı, İstanbul gezilerinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

11- Tarihi İnebolu Köy Pazarı

İlk olarak belirtmeliyim ki Tarihi İnebolu Köy Pazarı, öyle halden alıp kurulan bir Pazar değil. Her şey tamamen organik. Ürünler her Cumartesi günü Kastamonu’nun İnebolu İlçesinden taptazeyken arabalara yükleniyor ve Pazar günü tezgahtaki yerlerini alıyor. Hatta buradaki ürünlerin tazelikleri ve doğallıkları o kadar nam salmış ki sabah 6:00’da kurulan Pazar’da 6:30 taze ürünleri almak için yarışan otel çalışanlarını, restoran sahiplerini görmek mümkün.

12- Beşiktaş Cumartesi Pazarı

2 katlı olan Beşiktaş Cumartesi Pazarı, Beşiktaş Evlendirme dairesinin arkasında daha önce otopark olarak kullanılmaktaydı. Daha sonra Belediye tarafından gerekli düzenlemeler yapıldı ve halk pazarı olarak kullanılmaya başlandı. Giriş katı haftalık taze sebze ve meyve satışının yapıldığı yer. Üst kat sosyete pazarı olarak geçiyor.

13 – Yeşilköy Pazarı

Yeşilköy Pazarı, Çarşamba günleri Florya – Yeşilköy arasında, Çiroz mevkisinde kuruluyor. Pazar daimi bir Pazar yeri olduğundan gezip alışveriş yapması oldukça pratik. Pazarda daha çok tekstil ürünü satışı yapılmakta. Ancak aksesuar, makyaj malzemeleri, dekorasyon ürünleri de oldukça ilgi görüyor.

14- Ortaköy Sosyete Pazarı ( Ulus Pazarı )

Eski Ulus Pazarı, yıllarca ihraç fazlası ürünlerin satıldığı  her Perşembe günü Akmerkez’in karşısında kurulan bir pazardı. 2005 yılında bu Pazar kapatıldı.Aradan 6 yıl geçtikten sonra Pazar yeni yerinde Ortaköy’de Ortaköy Sosyete Pazarı tekrar açıldı. 9 dönümlük arazi ve 950 tezga kapasiteli Pazar oldukça modern. Pazar yerinde kayıp eşyalar için “Beyaz Masa” bölümü, Ani rahatsızlıklar için Ambulans, kıyafetleri denemek için deneme kabinleri gibi çoğu pazarda olmayan hizmetler mevcut. Ayrıca Pazar içerisinde sivil polisler ve zabıta görevlileri güvenli alışveriş yapabilmeniz için gün boyu mesaideler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.