Ana sayfa Yurtdışı Gezi Rehberi İran

Van’dan İran’a Nasıl Gidilir? | Ayrıntılı Ulaşım Bilgileri

Van’dan İran’a Nasıl Gidilir?
Van’dan İran’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin Doğu Bölgesindeki sınır komşusu olan İran’a ulaşım ve Van şehrinden İran bölgesine araç, otobüs, tren ve uçak ile nasıl gidilir? tek tek bu yazımızda sizler için derledik.

İran, Türkiye’nin en eski sınır komşusu olmasının yanı sıra ticari ve kültürel anlamda da en çok etkileşimin olduğu komşulardan bir tanesidir. Türkiye’den ticari ve turistik amaçlarla İran’a giden insan sayısı her geçen gün artış gösterirken bu konuda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği de büyük bir soru işaretidir. Bu bağlamda Van’dan İran’a nasıl gidilir? sorusuna cevap bulmak değerlidir.

Van’dan İran’a Nasıl Gidilir?

Van Karayolu ile İran’a Araç ve Otobüs ile Ulaşım
Van Karayolu ile İran’a Araç ve Otobüs ile Ulaşım

Sizin için bir rehber teşkil etmesi adına hazırladığımız bu içerikte uçak, otobüs ve tren gibi seçeneklerle Van’dan İran’a gidişin nasıl mümkün olabileceğini listeleyeceğiz! İşte Van ve İran arasındaki yolculuğun farklı alternatifleri!

Van Karayolu ile İran’a Otobüs ile Gidiş

İran’a otobüs ile gitmek isteyenlerin Van – Tebriz arasında sefer yapan turizm şirketlerinden bir tanesini tercih etmeleri mümkündür. Otobüs hattı Van ile Tebriz arasında yolculuğu mümkün kılarken diğer şehirlerden gelen bireyler de Van’dan Tahran’a gider. Yolculuğun hayli uzun sürmesi otobüs seçeneğinin bir nebze çekinceyle yaklaşılan bir husus olmasına yol açar. Yaklaşık 6 saat süren bu yolculuk sonrasında İran’a ulaşabileceksiniz.

Van Şehrimizden İran’a Tren ile Gidiş

İran’a tren ile gitmek istiyorsanız Van ve Tebriz arasında haftada bir gün gerçekleşen seferlerden faydalanabilirsiniz. TCDD aracılığıyla bilet alışverişi yaparak Van-Tebriz hattında yolculuk imkanına ulaşabilirsiniz. Üstelik bu yolculuk sırasında çok keyifli zaman geçirebileceksiniz.

Van Bölgesinden İran’a Uçak ile Gidiş

İran’a seyahat etmek isteyen kimseler için uçak en hızlı ve konforlu seçenektir. İran’ın hemen her şehrinde bir havalimanı olması ulaşımı kolaylaştırsa da Van’dan İran’a uçakla gitmek için genellikle Tahran varışlı seferler kullanılmaktadır. Zaman zaman farklı şehirlere ulaşmak amacıyla da uçak ile seyahati tercih edebilseniz de Van – Tahran seferleri daha yoğundur.

Van’dan İran’a gidiş işe alakalı farklı yollar bulunsa da uçak ve karayolu en çok tercih edilenlerdir. Uygun fiyat arayanlar için karayolu tercihi ön plana çıksa da uçak ile seyahatin de hızlı bir seçenek olduğundan söz etmek şarttır. Sizin için en ideal alternatif hangisiyse onu seçerek yola çıkmanız çok daha başarılı bir yönteme kapı aralamanızı sağlar.