Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, ülkemizin kültürel açıdan en zengin coğrafyalarından bir tanesi olurken görülmesi gereken yerler konusunda da ciddi bir zenginliğe sahiptir. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Mezopotamya Havzası’nın da bulunduğu bu bölgede gezinmek sizin için enfes bir deneyim olacak!

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gezilmesi Gereken 10 Yer

Daha önce İç Anadolu Bölgesi, Marmara Bölgesi ve Akdeniz Bölgesini kaleme almış ve en güzel yerlerini sizler için listelemiştik. Şimdi de gelin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel yerlerine bir göz atalım!

1. Deyrulzafaran Manastırı – Mardin

Deyrulzafaran Manastırı - Mardin
Deyrulzafaran Manastırı (Foto: Ozan Aras)

Safran çiçeklerinin gölgesinde Süryani Kadim inanışının en özel mekanlarından bir tanesi olan Deyrulzafaran Manastırı, 639 yıllık geçmişiyle dimdik ayakta duruyor. Hıristiyan inancının hala devam ettiği Mardin’de bulunan farklı mimarisi ile dikkat çeken bu manastır aynı zamanda insanların dini ayinlerini gerçekleştirdiği bir yer. Süryani çöreğinin eşsiz lezzetini safran aromalı çayla yudumlarken serin rüzgarların etkisiyle bu manastırı mutlaka hissetmelisiniz.

2. Malabadi Köprüsü – Diyarbakır

Malabadi Köprüsü – Diyarbakır
Malabadi Köprüsü

Batman-Silvan karayolunun 23. kilometresinde yer alan bu köprü bölgenin ve Anadolu’nun en değerli yapılarından bir tanesidir. 1147 yılında bölgenin en önemli medeniyetlerinden biri kabul edilen Artuklular döneminde inşa edilmiş olan köprü 7×150 metre ebatlarına sahiptir. Kemerli yapısının haşmeti Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sine konu olmuştur.

3. Balıklı Göl – Şanlıurfa

Balıklı Göl – Şanlıurfa
Balıklı Göl – Güneydoğu Anadolu Bölgesi – Şanlıurfa

İnanışa göre İbrahim peygamberin ateşe atıldığı yer olarak bilinen Balıklı Göl, Peygamberler Şehri Şanlıurfa’nın en özel mekanlarından bir tanesidir. Çok görkemli bir yapı olmasının yanı sıra burada bulunan balıklar da ilgi çekicidir. Balıklı Göl’de zaman geçirmek ve balıklara yem atmak bölgede gerçekleştirebileceğiniz en değerli aktivitelerdendir.

4. Nemrut Dağı – Adıyaman

Nemrut Dağı – Adıyaman
Nemrut Dağı

Adıyaman’a hâkim olmuş Kommagene Krallığı tarafından Nemrut Dağı’nın tepesine yerleştirilmiş heykeller ve inşa edilmiş bir tapınak! MÖ 62 yılına kadar geri giden ve UNESCO tarafından koruma altına alınan Nemrut Dağı, Güneydoğu Anadolu’ya gelmek isteyenler için en değerli mekanlardan bir tanesidir.

5. Mardin Kalesi – Mardin

Mardin Kalesi
Mardin Kalesi – Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Mardin şehrine hâkim bir noktada kurulan ve aşılmaz bir yapı olması nedeniyle de ‘Kartal Yuvası’ olarak adlandırılan Mardin Kalesi, yüzyıllardır yerli yerinde durur. Kimler tarafından inşa edildiği net olarak bilinmese de Mardin’in en önemli değeri olan kale, bugün TSK tarafından bir üs olarak kullanılır. Turistik geziler için özel izin alınarak gezilebilen kaleye siz de izin alarak çıkabilirsiniz.

6. Surp Giragos Ermeni Kilisesi – Diyarbakır

Surp Giragos Ermeni Kilisesi
Surp Giragos Ermeni Kilisesi (Foto: Özge Ruken)

Diyarbakır merkezinde bulunan ve Ermeni inanışının en önemli yapılarından bir tanesi kabul edilen bu kilisenin 15. yüzyılda inşa edildiği biliniyor. İnşası üzerinde 6 asır geçmesine rağmen hala ayakta olan kilisenin 1881 yılında gerçekleşen bir yangın sonrasında restore edildiği ve 1883 yılında yeniden kullanıma açıldığı ifade edilebilir. Diyarbakır’a gelen herkesin mutlaka Surp Giragos Ermeni Kilisesi’ni görmesi gerekir.

7. Hızır (Huzur) Yaylası – Gaziantep

Hızır (Huzur) Yaylası
Hızır (Huzur) Yaylası

Gaziantep sadece kültürel zenginlikleriyle değil aynı zamanda doğal güzellikleriyle de dikkat çekmeyi başaran illerimizden biridir. Güneydoğu Anadolu’ya gelen ve güzelliklerle dolu bir seyahat planlayanlar için en önemli seçenek şüphesiz Hızır (Huzur) Yaylası olur. 1994 yılında turizme açılan ve Islahiye ilçesinin en önemli değeri olan bu yaylada siz de harika anlar yaşayabilirsiniz.

8. Zeugma Müzesi – Gaziantep

Zeugma Müzesi – Gaziantep
Zeugma Müzesi – Güneydoğu Anadolu Bölgesi – Gaziantep

Gaziantep dendiğinde akla gelen ilk ve en önemli seçeneklerden bir tanesi de Zeugma Mozaik Müzesi’dir. Ünlü Çingene Kızı mozaiğinin sergilendiği bu müzede çok değerli anlar yaşayabilirsiniz. Dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak da bilinen Zeugma’da sizi çok değerli anla bekliyor. 2011 yılından bu yana faaliyet gösteren müzeyi milyonlarca turist ziyaret eder.

9. Dara Harabeleri – Mardin

Dara Harabeleri – Mardin
Dara Harabeleri – Mardin

Mardin’e yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan ve Suriye sınırına yakın bir yerdeki Dara Harabeleri aslında bir antik kentin kalıntıları. Roma Dönemi’nde askeri bir garnizon olarak kullanılan yapının geçmişi MÖ 530 yılına kadar uzanır. Mezopotamya’nın ilk barajının da kurulduğu bölgede çok özel bir gezi gerçekleştirmeniz mümkün!

10. Deyrulumur Manastırı – Mardin

Deyrulumur Manastırı - Mardin
Deyrulumur Manastırı

Listemizin ilk sırasında bir manastır ve son sırasında da bir manastır var. Mardin’in Midyat ilçesinde bulunan Mor Gabriel Manastırı – Deyrulumur Manastırı; bölgenin en eski yapılarından bir tanesidir. Süryanler için hala aktif kullanılan bir dini merkez olan bu manastırda pek çok din adamı yetişmiştir. Tarihi MÖ’ye dayanan ve Süryanilerin ilk inanışlarından da izler bulunan bu manastırı mutlaka keşfetmelisiniz.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde gezilmesi gereken yerler listemizin sonuna geldik. :/ Bu listeye eklenmesini istediğiniz yerler varsa bize yorum olarak mutlaka gönderin. Başka bir gezi yazısında görüşmek üzere, hep gezgin kalın.