Porto Lizbon Gezi Rehberi - Gezilecek Yerleri
Porto Lizbon Gezi Rehberi

Porto – Lizbon Gezi Rehberi, Gezilecek yerleri; Porto ve Lizbon’a gidecekler için rehber niteliğinde güzel bir gezi yazısı oluşturduk. Burası için tatil planı yapmadan önce yazdıklarımızı okumanızın çok işinize yarayacaktır. Bu yazı dizisini oluşturan ve büyük emek harcayan Seda Günay ve İrem Yirik ‘e canı gönülden teşekkür ederiz. Bir daha ki gezi notlarını yeniden okumak ve sizlerle paylaşmak dileği ile..

 

Lizbon ve Porto’ya Gitmeye Nasıl Karar Verdik ?

Seda Günay   Seda Günay: Ekim ayında Prag’a giderken aldığım 6 aylık Schengen vizemi tekrar kullanmak ve İş Bankası Maximiles kredi kartımda biriken millerimi süresi dolmadan harcamak için Schengen bölgesi ülkelerde görmediğim yerler için uçak bileti araştırmaya başlamıştım. Lizbon’a gitmeyi çok istiyor fakat uçak biletleri sadece THY’de olup, fiyatlar ortalama 1.000 TL olduğu için daha yakın şehirlere bakıyordum. THY kampanyalarında 320 TL gidiş – dönüş uçak biletini gördüğümde hemen İrem’i aradım.

İrem Yirik   İrem Yirik: Üniversitenin bittiği yaz 5 arkadaş İnterrail yapmış ve Avrupa’nın birçok şehrini görmüştüm. Ama süre ve maddi imkan kısıtlamaları sebebiyle bazı şehirlerde ya hiç kalamamış ya da yorgunluktan tadını çıkararak gezememiştik. Lizbon ve Porto da gördüğüm şehirlerdendi fakat Lizbon’u pek gezememiştim. Porto’yu çok sevmiş olduğumdan tekrar bu bölgeye gitme fikri bana da çok cazip geldi.

Mart ayında havalar ne çok sıcak, ne de çok soğuk olur diyerek biletlerimizi Mart’ın ilk haftası için aldık ve tatil planlarımızı yapmaya başladık.

 

Lizbon’da hava nasıl? Ne giymeli, ne götürmeli?

5 Mart tarihinde vardığımız Lizbon’da hava İstanbul’u aratmayacak kadar soğuktu. Gitmeden önce bir hafta boyunca hava durumunu takip ettiğimiz ve 20 dereceye kadar çıktığını gördüğümüz halde kalın giysiler götürdüğümüze memnun olduk. Çünkü güneş varken ısınsanız da okyanusun etkisiyle hava bir anda gerçekten çok soğuyabiliyor. Bir saat içerisinde bile hem çok üşüyüp hem de terleyebiliyorsunuz. Bu nedenle üzerinize bu mevsimde mutlaka ince bir mont almakta fayda var. Normalde bu mevsimde yağış da olduğundan yağmurluk da götürmek isabet olur. Ancak neyse ki biz yağışlı bir havayla karşılaşmadık. Bolca yokuş olduğundan spor ayakkabı ve yağış ve soğuk nedeniyle bot da götürülmesinde fayda var. Yerler Arnavut kaldırımı olduğundan ayakkabıların düz ve kaymaz tabanlı olması çok işinizi görecektir.

 

Fado Öncesinde Güzel Bir Yemek

İlk akşam için Fado dinlemeyi planlamıştık. Lizbon’da altı ay kadar yaşamış bir arkadaşımızın tavsiyesiyle Restauradores bölgesine gittik. Arkadaşımız Fado dinleyeceğimiz yerlerdeki yemeklerin pahalı olduğunu ve çok da güzel olmadığını söylediği için yemeğimizi burada yemeye karar verdik ve eşyalarımızı yerleştirdikten sonra heyecanla balık yemek ve şarap içmek için yola çıktık.

Restauradores bölgesinde yan yana bir çok restoran mevcut. Bunların menülerine de bakarak istediğiniz yeri tercih etmeniz mümkün. Restoranların hepsinde akvaryumlar içerisinde yüzen devasa yengeç ve ıstakozları görmeye hazır olun :)

istakozBiz arkadaşımızın tavsiyesiyle Sol-Dourado isimli restorana gittik. Restoran için rezervasyona gerek yok. Ancak sitesinden restoranı görebilirsiniz. Çok lüks olmayan orta halli bir restoran. Dışarıda sigara içilebilir kapalı bölümü ve içeride masaları mevcut. Menüsüne bakmamış olsak da tam karşısındaki daha büyük olan restoranı da inceleyebilirsiniz, zira dışarıdan gayet temiz ve güzel görünüyordu :)

Portekiz okyanus kıyısında bir ülke olduğu için deniz ürünleri çok çeşitli ve fiyatları da makul denebilecek seviyede. Sol-Dourado’da Portekiz’in en ünlü balık yemeği olan Bacalhau’ yu denedik.

BacalhauÖncelikle belirtmek gerekir ki Portekiz’de yiyeceğiniz yemeklerin genelinin porsiyonları oldukça büyük. Biz bunu bilmemize rağmen ilk günün heyecanıyla birer porsiyon Bacalhau sipariş ettik :)  Morina balığından yapılan bu yemek kızartma, ızgara ya da buğulama şeklinde olabiliyor. Buğulama şeklinde olanı denemedik. Hem kızartma olanı hem de ızgara olanı büyük derin tabaklarda soğan ve patates (ızgara olanı haşlanmış minik taze patatesler, kızartma olanı cips şeklinde ince kızartılmış patatesler ) eşliğinde yaklaşık 1 cm zeytinyağının içinde geliyor. Ama bu kadar yağın içinde olmasına rağmen hafif ve lezzetli bir balık. Morina balığı çok büyük olduğundan uzun sürede tüketilebiliyor ve tuzda saklanıyor. Bu nedenle yemek oldukça tuzlu. Genel olarak Bacalhau denen bu yöresel yemekten memnun kaldık. Her bir Bacalhau için 13,5 Euro ödedik ve tıka basa doyduk.

Bir sürahi/kavanoz (jar) içerisinde servis edilen ev yapımı şarap için 7, 5 Euro ödedik. Şarap oldukça güzeldi ve yaklaşık bir şişe şarap büyüklüğünde olan bu şişeyi bitirmekte hiç zorlanmadık J Zaten belirtmek gerekir ki, Portekiz’in dry wine denilen şarapları ünlü ve çok güzel.

Bir de masaya siz sipariş etmeden ve okuduğumuz kadarıyla turist mezesi denilen 3 adet sos getiriyorlar. Bunları hiç yemeden gönderebiliyormuşsunuz. Biz yedik ve bunun için bir miktar (sanıyoruz 8 Euro kadar ) kuver ücreti ödedik. 3 adet sostan biri zeytinyağı, diğeri ton balığı ezmesine benzer bir diğeri de yine balıkla yapılmış somon ezmesine benzer mezelerdi. Soframıza gelen güzel köy ekmekleriyle bunları da yedik ve memnun kaldık. Portekiz bir Akdeniz ülkesi olduğundan zeytinyağı da oldukça güzel ve ünlü.

 

Fado Dinlemek İçin En Güzel Yer,  Fado’nun Doğduğu Yer: Alfama

Hemen Fado dinlemek için en güzel Fado mekânlarının bulunduğu eski bir yerleşim olan Alfama’ya yola çıktık. Fado Portekiz’in ağıt olarak nitelendirilen bir müzik türü. Portekizli denizciler sefere çıktıklarında eşleri ve sevgililerinin arkalarından söylediği ağıtlarmış. Alfama Restauradoures ‘e aslında yürüme mesafesinde ancak biz uzaklıkları ilk günden kestiremediğimizden metro ile gittik. Metronun Terreiro do Paço durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Alfama’ya varır varmaz size el ilanları dağıtıyorlar. Biz girişi kişi başı 15 Euro olan ve girişinde büyük bir afiş bulunan bir mekana girdik. Yine Lizbon’da yaşamış olan arkadaşımızın önerisiyle bu mekanlarda güzel olduğunu bildiğimiz için bir büyük sürahi Sangria sipariş ettik. Bunun için de  menüde16 Euro yazmasına rağmen biz giriş ücreti dışında bir ücret ödemedik.

SangriaSangria aslen İspanya’nın yerel içeceği olmasına rağmen bu Sangria İspanya’da içtiklerimiz dahil ikimizin de içtiği en iyi Sangriaydı.

Diğer Fado mekanlarını çok araştırıp buraya girdiğimizi söyleyemeyiz. Açıkçası büyük afiş ve mekanın dışında Fado söyleyen kadın bizi buraya çekti :) Bu nedenle giriş ücreti uygulaması diğer mekanlarda uygulanıyor mu, bunu bilmiyoruz ancak biz buradan çok memnun kaldık.

Şöyle ki; mekan ufak bir mekan. İnsanlar daha çok yemek de sipariş etmişlerdi. Masaların arasında Fado söyleniyor ve saat 20:00 gibi dinleti başlıyor. Öncelikle genç yaşlarda bir erkek takım elbisesi ve kuvvetli ve etkileyici sesiyle 2 gitar ( Bir Potekiz gitar ve bir klasik gitar ) eşliğinde söylemeye başladı. Daha sonra yine 20 li yaşlarda bir kadın ve yine yumuşak ve güçlü sesiyle bize güzel parçalar söyledi. Hiç bilmediğimiz ve sözlerini de anlamadığımız halde seslerin etkileyiciliği ve tam masaların yanında durup ayakta söylediklerinden göğüslerimizde hissettiğimiz sesleriyle bizi oldukça etkilediler.Dikkatimizi çeken, şarkıların neredeyse tamamının sözlerinde “Alfama” sözcüğünün yer aldığıydı. Daha sonra saat 22:00 civarında daha tecrübeli olduğunu düşündüğümüz ve sesi gerçekten ünlü Fado müzisyenlerininkini aratmayacak kadar güzel olan bir kadın solist çok güçlü sesiyle bizi gerçekten mest etti. En sonunda gitar çalanlardan biri de dahil olmak üzere 4 solist atışma diyebileceğimiz şekilde hep birlikte söylediler ki işte bu gerçekten görülmeye değerdi.

Biz saat 23:00 civarı dinleti bitmediği halde oradan ayrılmak zorunda kaldık. Çünkü artık çok yorulmuştuk. Ancak Alfama’nın eski, dar ve güzel sokaklarını daha sonra ‘gündüz gözüyle’ gezmek şartıyla ayrılabildik :)

Otelimiz her yere olduğu gibi Alfama’ya da oldukça yakın olduğundan taksi ile 5 euro vererek apartmanımıza döndük. Doymuş karınlarımız müziğe doymuş kulaklarımızla yumuşak ve mis kokulu yataklarımızda uykuya daldık.

Porto – Lizbon Gezi Rehberi 2. Gün

Porto – Lizbon Konaklama Yerleri

Porto – Lizbon Nasıl Gidilir – Ulaşım Rehberi