Porto Lizbon Ulaşım Rehberi
Porto Lizbon Ulaşım Rehberi

Porto, Lizbon’a THY ile gitmek mümkün. Normalde 1.000 –TL civarında olan biletler son günlere doğru 2.500-TL ye hatta son gün 6.000- TL ye kadar çıkabiliyor. Bu nedenle bileti erken almak ve THY nin kampanyalarını takip etmek önemli. Bizim yaptığımız gibi Millerle de gitmek bir yöntem olabilir.

Uçak yolculuğu 5 saat sürdüğü için sanıyoruz ki hakkında bir şeyler yazılmayı hak ediyor. İkimizin de en uzun uçak yolculuğu olacağı için yolculuk nasıl geçer diye düşünüyorduk ki şansımıza yan koltuğumuzun boş olduğunu gördük ve 3 kişilik koltukta 2 kişi çok rahat bir yolculuk geçirdik. THY’nin lezzetli yemek servisi yabancı şarapları eşliğinde hemen tatil havasına girdik :)

Bagajlarımızdaki sıvıları kurallara uygun şekilde ayarladığımızdan; 5 saat süren yolculuğun sonunda hiç bagaj beklemeden, kabindeki bagajlarımızı ve sırt çantalarımızı alarak otelimize doğru yola çıktık.

Lizbon’da tek bir havaalanı var ve havaalanında metro durağı olması gibi büyük bir avantajı da var.

Lizbon Nasıl Gidilir ? , Yol Nasıl Bulunur?

Öncelikle söylemek gerekir ki, havaalanı, Rossio tren istasyonu, Restauradores gibi bir çok yerde Tourist İnformation’lar var ve sorduğunuz soruları da hemen ayrıntılı biçimde cevaplıyorlar. Ancak sorun şu ki; buralardan verilen haritalar çok kötü. Hem ayrıntılı ve yeterli değil, hem de hemen yırtılıveriyor. Bu nedenle bir yerlerden doğru düzgün bir Lizbon haritası edinmek faydalı olabilir. Ancak iyi haber şu ki; biz haritamızı daha 5. Dakikada paramparça ettikten sonra dönene kadar her yere sorarak gittik J Yalnızca polis, güvenlik görevlileri ve diğer görevliler değil; şehirde yolunuzu kime sorarsanız sorun çok ayrıntılı biçimde tarif ediyor, hatta tutup sizi gideceğiniz yere bırakıyorlarJ Şehirde İngilizceyi iyi bilen çok fazla kişi var. Bu nedenle de yol sormak ve tarif almak kolaylaşıyor. Ancak insanlar o kadar yardımsever ki, İngilizce bilmeyenler de Portekizce de olsa her şekilde size yardım etmeye çabalıyor, çevresinden yardım bile alarak size bir şekilde yardımcı oluyorlar. Bu nedenle eğer elinizde doğru düzgün bir rehberiniz yoksa haritayı boşverin, insanlara güvenin :)

Lizbon’a Ulaşım Rehberi ( Toplu Taşıma )

Porto-Lizbon-Map

Öncelikle Lizbon metrosunu anlatalım. Lizbon çok büyük bir şehir değil ve bu nedenle diğer Avrupa şehirlerindeki gibi çok karmaşık bir metro ağı yok. … hattan oluşan metro ağıyla şehirde gidebileceğiniz yerlerin çoğuna ulaşabiliyorsunuz. Metro, tramvay, otobüs ve şerhi tepeden izleyebileceğiniz Elevador’da geçerli günlük sınırsız ulaşım kartlarının fiyatı (0,50 Euro kart ücreti ile birlikte ) 6.50 Euro.

Eğer günlük sınırsız kart almayacaksanız 0,50 Euro’ya aldığınız kartı 5 – 10 ya da 15 Euro ile makinalardan doldurabiliyorsunuz.

METRO : Metroya bir kez biniş ücreti 1,40 Euro.

TRAMVAY : Tramvaylar ve bizdeki finiküler-tünel benzeri orada elevador da denilen araçlar 3,60 Euro olduğundan eğer şehrin içinde gezip tramvaylara binecekseniz günlük kart almanız daha hesaplı.

OTOBÜS : Şehrin hemen her yerinde tramvay ve otobüs durağı bulmanız mümkün. Ücret olarak tramvay ve metrolar birbirine yakın. Günlük kartı otobüslerde de kullanabilirsiniz.

TREN: Tren aslında gayet hızlı bir ulaşım aracı. Sintra ve Belem’e trenle gitmek mümkün. Aynı şekilde Porto ya da trenle gidilebiliyor. Ancak biz daha ucuz olması sebebiyle Porto’ya giderken tren değil otobüsü tercih ettik.

Sintra ya trenle gitmek için:  Metronun Restauradores istasyonundan bineceğiniz Rossio daki Tren  istasyonundan 1,40 Euro vererek ulaşabilirsiniz. 40 Dakika sonra Sintra tren istasyonunda oluyorsunuz.

Belem’e trenle gitmek için: Cais de Sodre’den trene binebilirsiniz. Ancak oradaki halk bize otobüsle daha kolay gidebileceğimizi söylediğinden tren istasyonunun hemen önünden geçen otobüslerle gittik. Aynı yerden yine Belem’e giden tramvay da geçiyor.

Porto’ya trenle gitmek için : Rossio tren istasyonundan bindiğinizde 2 saat 45 dakika sürüyor ve 33 €. Yalnız tren saatleri biraz kısıtlı. O yüzden günübirlik gidip dönmek bu seçenekte biraz zorlayabilir.

ŞEHİRLERARASI OTOBÜSLER: Üzerlerinde Rede Expressos yazıyor. Terminale Metronun Jardim de Zoologico durağından Sete Rios’a geçerek ulaşabilirsiniz. Buradan Porto gibi Portekiz’in diğer şehirlerine otobüsler kalkıyor. Adı: Rede-Expressos

Porto’ya otobüsle ulaşım: Trenden daha uzun sürüyor ancak daha ucuz. Lisbon dan Porto ya yarım saatte bir otobüs var. Kişi başı tek yön 20 € ve yol toplam 3,5 saat sürüyor. Gece son otobüs 00:30 da.  Portp’dan Lizobon’a otobüsler belli bir saatten sonra seyrekleşiyor olsa gerek çünkü 23:30 civarında terminalde olmamıza rağmen 00:30 otobüsüne bindik. İnerken tarifeyi öğrenmekte fayda var.

Taksi : Lizbon’da taksi gerçekten ucuz. Ro ssio- Baixa-Chiado – Restauradores –  Bairro Alto civarında konaklıyorsanız zaten Fado için Alfama’ya, gece eğlenmek için Bairro Alto’ya ve ara istasyonlara gideceğinizi süşünürsek şehir içinde hele ki birden fazla kişiyseniz rahatlıkla taksi kullanabilirsiniz. Oriente (Oceanarium un olduğu yer ) veya havalimanı gibi uzak yerlere gitmediğiniz sürece, şehir merkezindeki yerler genelde 5 £ civarı tutuyor. Bu nedenle gece rahatça eğlenip sonra kaldığınız yere rahatça dönmeniz; yahut çok yorulduğunuzda veya yükünüz olduğunda metro yerine taksiye binmeniz hiç sorun olmayacaktır.

Porto – Lizbon Gezi Rehberi

Porto – Lizbon Konaklama Yerleri