Yaz tatili güzel havaların, denizin, güneşin tadını çıkarmak için ideal bir zaman dilimidir. Günlük yaşam telaşından, iş hayatının yoğunluğundan uzaklaşmak, kafa dinlemek, daha önce gitmediğiniz yerleri keşfetmek için yaz seyahatleri iyi bir tercih olabilir. Eğlenerek tatilinizi unutulmaz anlara dönüştürebileceğiniz bu yaz gidilebilecek en popüler 9 tatil beldesine gelin birlikte bakalım.

En Popüler 9 Tatil Beldesi

En güzel tatil yerleri yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen mekanlardır. Türkiye’de doğal güzellikleri, mimarisi, tarihi yapısı ile öne çıkan birçok tatil beldesi vardır. Yazın tatile gidilecek yerler için eşsiz güzellikleri ile öne çıkan bu mekanları da seyahat rotanıza ekleyebilirsiniz.

Belek

Belek, Antalya’ya bağlıdır. Akdeniz bölgesinin gözde tatil mekanlarından olan Belek, Antalya merkeze yaklaşık 40 km mesafededir. Konaklama ve turistik imkanlar açısından da oldukça gelişmiş bir mekandır. Bölgede doğa sporları, tarihi yerler, golf tesisleri  mevcuttur. Bu nedenle Belek’te pek çok farklı aktivite yapmanız da mümkündür.

Belek yaz tatilinde denizin tadını çıkarmak isteyenler için uzun kumsallara sahiptir. Geleneksel yapısı ile de öne çıkan Belek’in tarihi MÖ 4.yy kadar uzanır. Helenistik dönem, Roma, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinden izler taşıyan belde de tarihi mekanları ziyaret edebilirsiniz.  Aspendos Tiyatrosu bölgede tarihi değeri ile öne çıkan mekanlar arasındadır.

Yığma taşlardan inşa edilmiş, iki katlı yapı Roma medeniyetini temsil eder. Kurşunlu Şelalesi de bölgenin meşhur doğal güzelliklerindendir. Kurşunlu  Şelalesi`nde 2 km uzunluğunda doğal kanyon, küçük şelaleler ve 7 göl mevcuttur. Eşsiz güzelliği ile dikkat çeken Kurşunlu Şelalesi`ni ziyaret edebilirsiniz. 22 km uzunluğa sahip Belek Plajı`nda denizin tadını çıkarabilirsiniz. Rafting gibi su sporlarını seviyorsanız  Köprülü Kanyonu tercih edebilirsiniz.

Bozcaada

Bozcaada, Çanakkale il sınırları içerisinde yer alır. Ege sahilinde yer alan denize nazır Bozcaada günbatımı siluetleri ile meşhurdur. Kültürel yapısı, yöresel mimarisi ile her yıl yerli ve yabancı birçok turistin uğrak noktasıdır. Gelibolu Çanakkale Boğazı`nı geçerek kısa süreli deniz seyahati ile Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz.

Bozcaada konaklama imkanları açısından da pek çok alternatife sahiptir.  Bozcaada merkezindeki konaklama tesislerini, plajlara yakın otelleri veya bölgede yer alan bağ evlerini kalmak için tercih edebilirsiniz. Deniz tutkunları için  Ayazma Plajı, Akvaryum Plajı Bozcaada’nın ünlü kumsallarıdır. Sanat ve tarihe merakınız varsa, keşfetmeyi seviyorsanız Bozcaada’nın kalesini ve müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Eşsiz deniz manzaraları ve gün batımı izlemek isterseniz Bozcaada’da en güzel seyir mekanı Polente Feneri`ni tercih edebilirsiniz. Bozcaada’da farklı aktiviteler yapmak isterseniz Ege Denizi’nde tekne turu yapabilirsiniz. Bozcaada’da geleneksel yel değirmenlerini ve Rum mimarisini yansıtan tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Alaçatı

Alaçatı, İzmir Çeşme ilçesinde yer alır. Türkiye’de en güzel tatil yerleri arasındadır. Ege’nin en popüler tatil beldelerinden birisi olan Alaçatı İzmir merkezden 77 km uzaklıkta bulunur. Alaçatı özellikle geleneksel evleri, tarihi dokusu, tarihi mimarisi ile oldukça ilgi çekicidir.

Alaçatı sokaklarını gezerken sıralı taş konaklarını fotoğraflamaktan ilerlemek pek mümkün değildir. Köyiçi sokaklarındaki tarihi doku görenleri kendisine hayran bırakan güzelliktedir. Kartpostallık sokak fotoğrafları günümüze ulaşan nadir tarihi doku ve mimarilerin ne kadar kıymetli olduğunu hatırlatır. Alaçatı’da deniz keyfi yapmak isterseniz Delikli Koyu, Ilıca Plajı, Kum Plajı, Çiftlik Koyu, Aya Yorgi Koyu, Sığacık Plajı`nı ziyaret edebilirsiniz.

Alaçatı’nın önemli simgeleri arasında yer alan tarihi yel değirmenlerini yerinde izleyebilirsiniz. 1800’lü yıllarda inşa edilen bu değirmenler turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlar arasındadır.  Yel değirmenlerini akşamüstü gün batımında fotoğraflayarak kartpostallık resimler çekebilirsiniz. Manzaraya karşı burada sıcak bir çay içebilirsiniz.

Amasra

Amasra, Bartın’da bir sahil kasabasıdır. Karadeniz bölgesinin en önemli turistik merkezleri arasındadır. Türkiye tatil yerleri içerisinde oldukça popüler mekanlardandır. Amasra’da kamp yapmak, doğa ile baş başa kalmak, denizin tadını çıkarmak, balık tutmak, tekne turu yapmak gibi birçok aktivite gerçekleştirebilirsiniz.

Amasra Kalesi, Kemere Köprüsü, Amasra Müzesi`ni ziyaret edebilir, bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Amasra’nın önemli simgelerinden ağlayan ağacı mutlaka görmelisiniz. Gittiğiniz yerden hediyelik eşya, yöresel ürünler, antikalar, magnet almayı seviyorsanız Galla Pazarı ve Çekiciler Çarşısı`ndan alışveriş yapabilirsiniz. Su sporlarını seviyorsanız Büyük Liman`daki yelken kulübünde sörf, yelkenli, kano gibi istediğiniz aracı tercih ederek denize açılabilirsiniz.

Güzelcehisar Falezleri ise Amasra’da mutlaka gitmeniz gereken yerlerdendir. Denize açılmak isterseniz  Küçük Liman Plajı, Büyük Liman Plajı, Bozköy Plajı, Çakraz Plajı, İnkumu Plajı veya Akkonak Plajı`ndan birisini tercih edebilirsiniz.

Midyat

Mardin il sınırları içerisinde yer alan Midyat geleneksel mimarisi, doğal güzellikleri ile en iyi tatil yerleri arasındadır. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış belde farklı uygarlıklardan izler taşır. Eski çağlardan itibaren bölgenin önemli yerleşimlerinden olan Midyat geleneksel mimarisi ile oldukça ilgi çekicidir.

Midyat merkeze 30 dakika uzaklıkta yer alan Beyazsu yazın serinlemek isteyenlerin uğrak yeridir. Tarihte Mezopotamya’nın gözde şehirlerinden olan mekanda eski çağlara tanıklık etmiş Meryem Ana Kilisesi, Cevat Paşa Cami, Mor Gabriel Manastırı`nı ziyaret edebilirsiniz. Sıcak iklim nedeniyle dar sokaklar, avlulu evler, teras çatılar, taş malzeme Midyat’ın geleneksel mimarisini oluşturur.

Midyat Kent Müzesi, Devlet Konuk Evi gibi tarihi yapıları gezebilirsiniz. Bölgeye yakın konumda yer alan, turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlardan Hasankeyf’i de Midyat’a gitmişken mutlaka görmelisiniz. Midyat’a 47 km mesafede Hasankeyf Köprüsü, sarayı ve camisi ile birçok gezilecek mekana sahiptir.

Foça

İzmir’in önemli yerleşimlerinden Foça kent merkezine 70 km uzaklıkta yer alır. Her yıl yerli ve yabancı turistin uğrak noktası olan Foça popüler tatil yapılacak yerler arasındadır. Kumsalları ile deniz tutkunlarına hitap eden belde taş evleri ile eşsiz bir mimariye sahiptir. Foça’nın vazgeçilmez etkinliklerinden birisi de tekne turudur.

Ege sahillerini Foça’da tekne turu ile gezebilir,  Siren kayalıklarını görebilirsiniz. Yüksek bir tepeden şehir manzaralarını ve günbatımını izlemeyi seviyorsanız Foça’da Seyirtepe tam size göredir. Sakin ve huzurlu mekanları seviyorsanız bölgeye yakın konumda Kozbeyli Köyünü ziyaret edebilirsiniz. Foça tatilinizde sahilde yer alan balık restoranlarında taze balık yiyebilirsiniz. Çanak Koyunda denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Didim

Didim, Ege bölgesinde yer alan en güzel tatil yerleri arasındadır. Aydın il sınırları içerisindedir. Aydın’a 100 km mesafe uzaklığa sahip Didim temiz denizi, uzun plajları ile yazın keyfini sürmek isteyenler için iyi bir tercihtir. Tarihi yerleri seviyorsanız Apollon Tapınağı, Didyma Antik Kenti, Milet Tiyatrosu, Milet Müzesi, Priene Antik Kenti`ni gezebilirsiniz.

Tabiatla iç içe tatil yapmak isterseniz Bafa Gölü, Saplı Ada, Tavşanburnu Tabiat Parkı, Akköy’e gidebilirsiniz. Deniz turları için Altınkum Plajı, Akbük Koyu, İmbat Koyu, Akkum Plajı`nı tercih edebilirsiniz. Didim’e gitmişken Kuşadası ve Bodrum gibi popüler tatil beldelerine de günübirlik geziler yaparak tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Kaş

Türkiye’de en iyi tatil yerleri arasında bulunan Kaş, Akdeniz bölgesinde yer alır. Antalya`nın batısındadır. Antalya Kaş arası yaklaşık 122 km mesafedir, araba yolculuğu ile 3 saatlik seyahat ile Kaş’a varabilirsiniz. Kaş’ta konaklamak için Çukurbağ Yarımadası, Kalkan ve merkez ilçedeki tesisler veya oteller arasından seçim yapabilirsiniz.

Denize açılmak isterseniz Patara Plajı,  Kaputaş Plajı, Kekova, Kalkan, Limanağzı, Hidayet Koyu, Fırnaz Koyu, Akçagerme, İnceboğaz Plajı, Büyükçakıl Plajı`nı ziyaret edebilirsiniz. Simena Antik Kenti, Kaleköy Kaş’ta ziyaret edilebilecek diğer turistik merkezlerdir. Kaleköy ve Simena Antik Kenti eski çağ uygarlıklardan izler taşıyan tarihi mekanlardır.

Karagöl

Artvin il sınırları içerisinde yer alan Karagöl Karadeniz bölgesinde yazın tatile gidilecek yerler arasındadır. Doğa ile başbaşa kalmak ve kafa dinlemek isteyenler için cazip, sakin ve huzurlu bir mekandır. Karagöl`de farklı pek çok aktivite gerçekleştirebilirsiniz. Karagöl turu yapmak isterseniz sandal kiralayarak göle açılabilirsiniz.

Karagöl eşsiz bir tabiat parkı içerisinde yer alır, yemyeşil ağaçlar gölün hemen yanı başındadır. Doğa içerisinde trekking yapabilirsiniz. Ayrıca, profesyonel fotoğraf çekmek, kuş gözlemciliği, olta balıkçılığına merakınız varsa Karagöl bu aktiviteler için en ideal yerlerden birisidir. Karagöl tatilinde yakın çevrede yer alan Mençuna Konakları, Maral Şelalesi, Çifte Kemer Köprü, Bardnala Şelalesi, Macahal Geçidi, Görgit Yaylası, Karçal Dağlarını ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’de yazın tatile gidilecek yerler açısından birçok alternatif vardır. Yoğun iş yaşamı, günlük hayat yorgunlukları arasında kısa bir nefes almak için en popüler tatil beldeleri arasında seçim yapabilirsiniz. Coral Tatil aracılığıyla tatilinizi güvenle yapabilir, gezilecek yerler listenizi tatile çıkmadan hazırlayarak planlama yapabilirsiniz.