Edremit’in Deniz Manzaralı ve Kaz Dağları Eteklerindeki Köyleri!

Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olan Balıkesir’in Edremit ilçesindeki köylerin eşsiz kaz dağları eteklerindeki muhteşem deniz manzarası bu bölgeyi tatilcilerin gözdesi haline getirmiştir.
Balıkesir, Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Güzel plajları, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir. İlçeleri arasında yer alan Ayvalık, Akçay, Altınoluk, Edremit ve Gömeç gibi yerler, popüler tatil beldeleri olarak bilinmektedir. Balıkesir, Kazdağları, yemyeşil sokakları, deniz manzaralı kafeleri ve güzel plajları ile ünlüdür. Gelin bu popüler tatil beldesinin bir de yaşanması gereken köylerine bir göz atalım.
Kısa bilgi: Rotanızı Balıkesir‘e çevirdiyseniz ve bu bölgede bir gezi planınız yoksa; Kazdağları gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atmalısınız.

Edremit’in Deniz Manzaralı Köyleri

Bu köyler Edremit’in deniz manzarası yanı sıra şehir dışından gelen turistler için doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, piknikler ve kamp yapma imkanı da sunmaktadır. Bu yazımızda sizlere Edremit’in deniz manzarasına ve doğasına doyacağınız en güzel köyleri sıralayacağız.

1. Güre Köyü

Güre Köyü Edremit Balıkesir
Güre Köyü

Tarihsel açıdan zengin bir tatil beldesi olup, birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Kaz Dağları doğasının bolluğu içinde yer alan Güre Köyü’ne gelindiğinde köy meydanındaki çay bahçesi mutlaka ziyaret edilmelidir.

2. Kavurmacılar Köyü

Kavurmacılar Köyü Edremit Balıkesir
Kavurmacılar Köyü – Edremit Deniz Manzaralı Köyleri

Sarıkız Efsanesi’nin geçtiği Sarıkız’ın köyü olarak bilinir ve Güre’ye sadece 15 dakika uzaklıktadır. Terk edilmiş bir köy olmasına rağmen, şimdi şehirden kaçanların yeniden inşa ettiği taş evlerden oluşan bir köydür.

3. Kızılkeçili Köyü

Kızılkeçili Köyü
Kızılkeçili Köyü – Balıkesir

Akçay’a sadece 1 km uzaklığı nedeniyle özellikle yaz aylarında doğal güzelliği ve köy içindeki mesire alanı nedeniyle çok sayıda ziyaretçi tarafından ziyaret edilir.

4. Beyoba Köyü

Beyoba Köyü
Beyoba Köyü – Sütüven Şelalesi

Ege Denizi’ne bakan Körfez manzarasına sahip bir Yörük köyüdür. Sütüven Şelalesi, bu köyde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

5. Pınarbaşı Köyü

Pınarbaşı Köyü Edremit Balıkesir
Pınarbaşı Köyü Edremit

Kaz Dağları’nın eteklerinde yer alır ve Ege Denizi’ne hakim bir konumdadır. Köydeki evlerin çoğunluğu 2 katlıdır ve üst katlardaki geniş balkonlardan Kaz Dağları ve Ege Denizi manzarası izlenebilir.

6. Zeytinli Köyü

Zeytinli Köyü Balıkesir
Zeytinli Köyü – Edremit Deniz Manzaralı Köyleri

Köyün içerisinde, Zeytinli Plajı, Şeytan Deresi, Zeytinli Kamp Alanları ve Mesire Alanları gibi birçok doğal güzellik mevcut. Ve tabi ki o muhteşem Edremit manzarası.

7. Mehmetalan Köyü

Mehmetalan Köyü
Mehmetalan Köyü Balıkesir

Yaklaşık 200 yıl önce kurulmuş olup, zeytincilik köy halkının ana geçim kaynağıdır. Ayrıca, zeytinli çay üzerinde birçok kamp alanı bulunmaktadır.

8. Yolören Köyü

Yolören Köyü Edremit Balıkesir
Yolören Köyü Edremit

Ormanlarla çevrili küçük bir köydür ve doğanın güzelliği karşısında büyüleyicidir. Zeytincilik ve hayvancılık köydeki sakinlerin temel uğraşıdır.

9. Ortaoba Köyü

Ortaoba Köyü Balıkesir
Ortaoba Köyü – Edremit Kazdağları Manzaralı Köyler

Yörük kültürünün izlerini taşıyan el sanatları, yöresel yemekler ve çiftlik hayatı deneyimleri sunan tarihi ve kültürel dokusunu koruyarak turizme açılan Edremit’in Deniz manzaralı köylerinden bir tanesidir.

10. Dereli Köyü

Dereli Köyü
Dereli Köyü Edremit Balıkesir

Zeytin ağaçlarıyla çevrili güzel bir köydür ve köylülerin temel geçim kaynağı zeytincilik ve hayvancılıktır.

11. Tuğludere Köyü

Tuğludere Köyü Edremit
Tuğludere Köyü – Balıkesir Köyleri

Kaz Dağları’nda terk edilmiş, adeta bir gizli cennet niteliğinde olan bir köydür. Ancak, zamanla terk edilmiş olduğundan haritalardan silinmiş ve şu anda yasal olarak Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı olan Dereli köyüdür.

12. Çamcı Köyü

Çamcı Köyü - Balıkesir
Çamcı Köyü – Edremit’in Deniz Manzaralı Köyleri

Misafirperver köy halkı, ziyaretçileriyle uzun sohbetler etmekten keyif alır ve onlara yöresel yemekler ikram eder. Ayrıca, köydeki doğal güzellikler arasında dereler, yaylalar, ormanlar, yaylalar ve eşsiz deniz manzarası bulunmakta.

13. Yaşyer Köyü

Yaşyer Köyü Balıkesir
Yaşyer Köyü – Edremit’in Kazdağları Manzaralı Köyleri

Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan, mükemmel doğal güzellikleriyle adeta cennetten bir köşe gibi görünmektedir. Sulak bir bölgede yer alması nedeniyle Yaşyer ismini almış ve köyün üstünde heybetli bir kayalık bulunmaktadır.

14. Hacıarslanlar Köyü

Hacıarslanlar Köyü Balıkesir
Hacıarslanlar Köyü Edremit

Kaz Dağları eteklerinde, Edremit ilçe merkezine sadece 7 kilometre uzaklıkta yer alan bir köydür ve Tahtacı Türkmenler burada yaşamaktadır. Yasal olarak Hacıarslanlar Mahallesi olarak bilinmektedir. Edremit’in deniz manzaralı köylerine eklenmesini istediğiniz yerler varsa bize yorum olarak yazmayı unutmayın!