Eylül Ayında Antalya’da Hava Durumu – Nerede Ne Yapılır?

Eylül Ayında Antalya'da Hava Durumu
Eylül Ayında Antalya'da Hava Durumu

Yaz ayları geldi herkesin aklında deli sorular, bunların başında Eylül ayında Antalya’da hava durumu nasıl olacak. Eylül ayı dendiğinde herkesin aklına okulların açılma zamanı gelir. Yaz mevsiminin bitmesi ve okulların açılmasına çok az bir süre kalması kişileri tatil planı yapmaya sürükler. Özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarına göre Eylül ayının çok daha dayanılır bir sıcağa sahip olması bireylerin tatil planlarını Eylül ayında gerçekleştirmesi için en büyük nedendir. Antalya’da Eylül ayında pek çok turist tarafından ziyaret edilir.

Yaz bitiyor, okullar açılıyor, sonbahar mevsimi geldi çattı. Siz de yazın bunaltıcı sıcaklarında değil de sonbaharın hafif serinliğinde bir tatil yapmak istiyorsanız Eylül ayı sizin için ideal. Peki, Eylül ayında Antalya’ya giderken hangi kıyafetleri yanınızda götürmelisiniz, Eylül ayında Antalya’da neler yapılabilir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Kısa bilgi: Antalya için bir gezi planınız varsa; Antalya’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize mutlaka bir göz atın.

Kıyafet Ne Getirmeliyim?

Eylül ayı pek çok hava olayının görülebileceği bir aydır. Hala yaz havasının etkisi hissedilse de geceleri biraz daha serin olacağını ifade edebiliriz. Bu nedenle şort, etek, elbise ve terletmeyen tişörtlerin yanı sıra ceket, hırka, yağmurluk gibi kıyafetleri de bavulunuza koymalısınız. Ayakkabı olarak gündüz saatlerinde ve plajda tercih edebileceğiniz sandalet ve terlikleri mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Ayrıca yağmur ihtimaline karşı su geçirmeyen kapalı ayakkabıları da bavulunuza koymayı unutmayın. Eylül ayında farklı hava koşullarına kendinizi hazırlamalısınız.

Eylül Ayında Antalya’da Nerede, Ne Yapılır?

Yaz mevsiminde yapabileceğiniz her türlü aktiviteyi eylül ayında da yapabilirsiniz. Güneşlenmek, denizin ve sahilin tadını çıkartmanın yanı sıra tekne turlarına katılabilirsiniz. Gündüz tekne turları sizi farklı Antalya koylarına götürür ve o koylarda yüzme imkanı sunar. Akşamları düzenlenen tekne turları ise yaklaşık 1 saat sürer ve mehtabı yakından izlemenizi sağlar. Eylül ayında hava biraz daha serin olacağı için antik kentleri ve Antalya’nın tarihi yerlerini çok daha rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

Eylül Ayında Antalya’da Hava Durumu

Eylül ayında Antalya’da yağmura yakalanma riskiniz yaz aylarına göre çok daha yüksek. Bu ay da en yüksek sıcaklık 31 derece iken en düşük sıcaklık ise 19 derecedir. Ancak yaz mevsimine göre güneşlenme süresi de düşer. Ortalama güneşlenme süreci yaklaşık 9 saattir.

Dipnot: Antalya’daki HaziranTemmuz ve Ağustos aylarına ait güncel hava durumu ve yapılacak hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz sizi şöyle alalım.