Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı – Boyabat / Sinop

Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı hakkında genel bilgilerin yanı sıra, nerede? nasıl gidilir? neler yapılır? ve neler yapılabilir? bu yazımızda öğrenebilirsiniz. Son yıllarda keşfedilen Bazalt Kayalıkları Boyabat’a 15 km uzaklıkta Kurusaray Köyü civarındaki Fındıklık mevkisindedir.

Her geçen gün yerli ve yabancı turistlerin ilgileriniz daha da arttığı Bazalt Kayalıkları hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız. Bu yazımızda kayalıkların oluşturduğu doğal güzelliklerden de bahsedeceğiz.

Bazalt kayaları vadisi 1996 yılında 1. derece doğal sit alanı ilan edilmiştir. Ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından tabiat anıtı olarak ilan edilmiştir.

DipNot: Sinop’a gitmeden önce Sinop’ta gezilecek yerler adlı makalemize göz atmanızı öneririz.

Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı Hakkında Genel Bilgiler

Birbirine yakın 3 vadide yer alan kayalıklar 30-40 metre yüksekliğinde olup 4-5-6 köşeli sütunlardan oluşmaktadır. Üstten bakıldığında çokgen görünümlü blok taşlar bir arı peteği şeklinde çokgen görünümlü, karşıdan bakıldığında ise yan yana dizilmiş ince uzun prizmal gövdeli blok taş yığını şeklindedir. Jeolojik oluşumu ile ilgili Maden Tetkik Araştırma Enstitüsü ve 9 Eylül Üniversitesi uzmanlarınca yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda genç döneme ait yaklaşık 3-5 milyon yıl yaşında olduğu sonucuna varılmıştır.

Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı Ne Zaman Ziyaret Edilmeli?

Her mevsim ayrı bir güzeldir elbete ama çiçeklerin açtığı Mayıs ayında yürürüş yapmak ayrı bir keyifli oluyor.

Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtında Neler Yapılabilir?

Burası sit alanı ilan edildikten sonra turizme açıldı ve doğa yürüyüşü sporları çok moda. Vadinin sonunda Bazalt Kayaları arasından akan şelaleyi görmenizi öneriyoruz. Ayrıca mesire alanlarında piknik yapma olanağınızda mevcut.

Ayrıca her yıl düzenli olarak yapılan “Tarihten Doğaya Bahar Yürüyüşü” etkinliğine katılabilirsiniz. 2017 Senesinde 07.05.2017 tarihinde yapılan yürüyüşte 12 kilometrelik yol yürünmüştür.

Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı Fotoğrafları

Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Kurusaray Köyü, Harun Çayı Mevkii – Boyabat / Sinop

Nasıl Gidilir: Araç İle: Boyabat’taki Bazalt Kayalıklarını anayol üzerindeki tabelalar vasıtasıyla bulabilirsiniz. Anayoldan yaklaşık 15 km içeride yer alan bazalt kayalıklarının bulunduğu bölgeye doğru yaklaştığınızı, çevrede yer yer karşılaşabileceğiniz bazalt kayalıklarından anlayabilirsiniz. Eğer yolunuzu kaybederseniz Kurusaray Köyü’nü bulun. Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı, Kurusaray Köyü’nden 2.5 km uzaklıkta.