İstanbul'un Gizli Kalmış Yerleri
İstanbul'da Saklı Kalmış 5 Yer Listesi

İstanbul’da saklı kalmış 5 yer listesi ile daha önce adını hiç duymadığınız mekânları keşfetmek istemez misiniz? Uzun yıllardır İstanbul’da yaşayanların dahi ilk defa duyacağı birbirinden özel noktaları sizler için derledik.

Önemli bilgi: Bu yazımızda Üsküdar‘ın en güzel yerlerini sizler için sıralamaya çalıştık. İstanbul Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler için oluşturduğumuz listeye de bir göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım. :)

İstanbul’da Saklı Kalmış 5 Yer Listesi

İşte görenleri kendine hayran bırakan ve muhtemelen adını ilk defa duyacağınız yerler!

1. Balaban

Balaban Köyü
Balaban Arnavutköy

Balaban Köyü olarak da bilinen Balaban, şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenler için ideal bir yer. Her mevsim güzel bir nokta olması bir yana piknik, mangal, bisiklet ve yürüyüş gibi pek çok etkinliği gerçekleştirebileceğiniz Balaban’da huzuru hissedeceksiniz.

Arnavutköy’e bağlı Balaban Köyü’nde göl üzerinde sandal keyfini de çıkarabileceksiniz. Doğallığı her anlamda hissedebileceğiniz bir yer olan Balaban’a bir kez geldikten sonra her fırsatta burayı ziyaret etmek isteyeceksiniz.

2. Durusu

İstanbul'da Saklı Kalmış 5 Yer
Durusu Terkos Gölü

Durusu ya da daha çok bilinen adıyla Durusu Terkos Gölü, İstanbul’da Arnavutköy sınırları içerisinde bulunuyor. Gölün hayat verdiği bir havza ve çevresindeki güzelliklerden söz edilebilecek olan Durusu’da zamanın akışının farkına varamayacaksınız.

Tertemiz su ve çevredeki yemyeşil ortamın yarattığı görsellik sayesinde hem görsel hem de ruhsal anlamda kendinizi çok iyi hissedeceksiniz.

İstanbul’da yaşayanların çok büyük bir kısmının farkında dahi olmadıkları Terkos havzasındaki canlı türleriyle de ilgi çekici bir nokta olmayı başarıyor. Siz de şehrin karmaşasından kaçıp kurtulmak istediğinizde rotanızı Durusu’ya çevirebilirsiniz.

3. Akçakese

Akçakese Köyü ve Plajı
Akçakese – İstanbul’da Saklı Kalmış 5 Yer

Akçakese Köyü ve Plajı, İstanbul’un en özel noktalarından bir tanesi olarak dikkatleri çekiyor. Şile sınırları içerisinde bulunan bu köy plajı sayesinde sanki İstanbul’un dışında bir yerdeymişsiniz hissi veriyor.

Tertemiz suları ve altın sarısı kumlarıyla çok özel bir deneyim yaşatacak olan Akçakese’de doğallığı ve huzuru hissedebileceksiniz. Pek çok İstanbullu için varlığından haberdar olunmayan bu plaj nezih bir ortamda denize girmek adına ideal. Şile’den yaklaşık 17 km uzaklıkta olsa da burada denize girmek oldukça etkileyici.

4. Poyrazköy

Poyrazköy
Poyrazköy

Denizle buluşmak isteyen İstanbullular için en ideal noktalardan bir tanesinin Poyrazköy olduğunu söylemek gerekir. İstanbul’da Beykoz sınırları içerisinde yer alan Poyrazköy plajı da, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yakınlarında bulunuyor.

Plajı çok büyük olmasa da denize girmek isteyenler için ideal bir nokta olan Poyrazköy’de zaman geçirmek oldukça değerli. Siz de bir İstanbullu olarak Poyrazköy’ü daha önce hiç duymadıysanız bu harika noktayı keşfe çıkmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

5. Garipçe

Garipçe Köyü
Garipçe Köyü

Garipçe, Boğaz’ın Gizli Hazinesi olarak da bilinen bir yer. Doğayla iç içe olmak isteyenler için ideal olan Garipçe Köyü‘nde zaman geçirerek İstanbul’un henüz bütün güzelliklerini keşfetmediğinizi anlayabileceksiniz.

Tarihi ve kültürel anlamda oldukça ilgi çekici bir yer olan Garipçe Köyü’nde Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma eserler görebilirsiniz. Farklı lezzetleri tadabileceğiniz mekânların da bulunduğu Garipçe’de unutulmaz bir deneyim sizi bekliyor!

Sizin de, ‘İstanbul’da Saklı Kalmış 5 Yer’ listemize eklenmesini istediğiniz farklı öneriler var ise bize yorum olarak yazmayı unutmayın! :)