Hüzünlerin mevsimi Sonbahar. Dökülen yapraklar, inceden başlayan yağmurlar, hüzünlü şarkılar ve daha neler neler. Tüm bunların da elbette kendine özgü güzellikleri var. İşte bu güzellikleri unutanlara tekrar hatırlatmak, bilmeyenlere de yeni gezi rotaları katmak için sonbaharda gitmeniz gereken 10 yer tekrar kaleme aldık.

1- Trilye

Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı harika doğal güzelliği ve sahili bulunan küçük bir kasaba. Mudanya –Trilye arası yaklaşık 30 dakika süren yolculuğunuzda zeytin ağaçlarının güzellikleri sizlere eşlik ediyor. Sonbaharda burası ayrı bir güzel. Dökülen yaprakları, sokakları, sahili ile bu sonbaharda kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

2- Ballıkayalar Tabiat Parkı

4 mevsim ayrı güzel olan Ballıkayalar Tabiat Parkı kış hariç diğer mevsimlerde görmenizi tavsiye ederiz. Kışın artan su seviyesi ve engebeli yollar yürümeyi oldukça zorlaştırıyor. Bahar aylarında nispeten daha sakin olan bölge yazın oldukça kalabalık oluyor. Tabi bu yoğunlukta kamp ve mangal imkanlarının olması oldukça etkili.

3- Kaz Dağları

Oksijenin en bol olduğu dağlardan biri Kaz Dağları. Tertemiz havası, eşsiz güzellikleri ile özellikle dağ sporu ve trekking severlerin tercih ettiği Kaz Dağları son baharda ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Hem deniz hem de orman havasını alabildiğiniz yerde sonbaharın keyfini çıkarmak çok farklı bir deneyim ve zevk.

4- Kapadokya

Sonbaharın hüzünlü renkleri peri paçalarını kaplarken oluşan güzelliği rengarenk balonlardan izlemek mükemmel bir keyif. Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Kapadokya Sonbahar da görülmesi gereken yerler arasında.

5- Yedigöller Milli Parkı

Bolu iline bağlı Yedigöller Milli Parkı kesinlikle Sonbaharda görülmesi gereken yerlerden birisi. Kayın, meşe, gürgen, ıhlamur ve daha fazla çeşit ağacın bulunduğu bölgede yeşilin her tonunu görmek mümkün. Tabi Sonbaharda bu yeşiller sarıya ve kızıla dönmeye başlayıp, yapraklar yere dökülünce de adeta renk cümbüşü oluşmakta. Göl ve çevresi de bu manzaraya eklenince seyre doyulmaz bir manzara ortaya çıkmakta.

6- Abant Gölü / Abant Tabiat Parkı

Abant Dağları üzerinde oluşmuş bir krater ve birikinti gölüdür. Göl ve çevresi Sonbaharda benzersiz güzellikte renklere bürünmektedir. Göl çevresinde dökülen yapraklar arasında yürüyüş yapmanın tarif edilemez keyfine siz de varmalısınız.

7- Ihlara Vadisi

Ülkemizdeki doğal güzelliklerden birisi de Ihlara Vadisi. İlkbaharda yeşilin sonbaharda ise sarının yüzlerce farklı tonunu görmek mümkün. Yürüyüş parkuru ile vadiyi gezmek ve fotoğraflamak sonbaharda büyük bir eğlence.

8- Polonezköy

Yok yok denilecek bir yer. Yol üzerinde “kendin pişir kendin ye” imkanları sunan mekanlar, ata binmeyi sevenler için çiftlikler, yürüyüş ve bisiklet parkurları kısacası eğlence ve dinlenme için pek çok olanağı barındıran Polonezköy sonbaharda da tüm güzelliklerini bizlere cömertçe sunuyor.

9- Belgrad Ormanı

İstanbul’da yazın en çok gidilen yerlerin başında gelen Belgrad Ormanı içerisinde pek çok piknik alanı ve tabiat parkını barındırıyor. Sonbaharın tüm renkleri ve güzelliklerini içerisinde barındırmayı başaran bu ormanda hafif esen rüzgâr eşliğinde yürüyüş yaparak ya da bisiklet sürerek sonbaharın tadını çıkarabilirsiniz.

10- Ağva

İki dere arasında güzelliğini korumayı başaran bir yer Ağva. Bir tarafı yeşilçay deresi diğer yanı ise Göksu deresi. Her ne kadar İstanbul’un içerisinde olsa da güzelliğini korumayı başarabilen Ağva, sonbaharın bütün renklerini içerisinde barındırıyor. Tüm güzelliği ile Ağva da sonbaharda görülesi yerlerden biri.

BONUS / Sapanca Gölü

Defalarca gittiğimiz her seferinde de ilk gördüğümüzdeki heyecanı yaşatan bir yer Sapanca Gölü. Göl manzarasına sonbaharda dökülen yapraklar ve hüzünlü renkler eşlik edince seyrine doyulmaz güzellikler ortaya çıkıyor. Kesinlikle ama kesinlikle bu manzarayı görmeden ölmeyin deriz. Sapanca’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım.