Ülkemizde Bulunan Doğal Anıtlar
Ülkemizde Bulunan Doğal Anıtlar - Türkiye

Türkiye, doğal güzellikleri ile turistlerin ilgi odağı olmayı başarırken doğal anıtların her biri insanı kendine hayran bırakan özelliklere sahiptir. Bu anlamda doğal anıt dendiğinde insanı kendine hayran bırakan kendiliğinden oluşmuş güzellikleri düşünmek gerekir. Mevsim özellikleri ve coğrafi nitelikleri düşünüldüğünde dikkat çeken bir ülke olan Türkiye’de bu niteliğe sahip birbirinden değerli mekanlar var!

Ülkemizde Bulunan Doğal Anıtların Listesi

Sizler için hazırladığımız bu listede ülkemizde bulunan doğal anıtları sizler için listeleyeceğiz. Görenleri kendine hayran bırakan bu güzellikleri siz de mutlaka keşfetmelisiniz. İşte Türkiye sınırları içerisinde doğal oluşumlu en özel anıtlar!

1- Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri
Pamukkale Travertenleri

Ege Bölgesi’nin en dikkat çekici güzelliklerinden bir tanesi olan Pamukkale Travertenleri, Denizli ili sınırları içerisinde bulunur. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alması ile koruma altına alınmış doğal oluşumlar arasında kabul edilen travertenlerin oluşumunda yer altından çıkan mineralce zengin suların etkisi büyüktür.

Görsel açıdan oldukça etkileyici bir mekân olduğu gibi saf suyu ve insan vücuduna iyi gelen özellikleri ile travertenlerin herkes tarafından tercih edildiğini ifade etmekte fayda vardır. Suyun sıcaklığının 35 ila 100 derece arasında değiştiği Pamukkale’ye dilediğiniz zaman gelebilirsiniz. Mevsim fark etmeksizin sizi bütün güzellikleri ile misafir edecek Pamukkale’de unutulmaz anlar yaşayacak ve enfes fotoğraflar çekinebileceksiniz.

2- Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı Milli Parkı
Nemrut Dağı Milli Parkı – Ülkemizde Bulunan Doğal Anıtlar

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Adıyaman’ın en zirve noktası olan Nemrut Dağı üzerinde kurulu olan bu milli parkı görenler bir kez daha görmek istiyor. Türkiye’de doğal güzellikler dendiğinde akla gelen ilk seçeneklerden biri olan bu parkın üzerinde Kommagene Krallığı döneminden kalma çok özel eserler bulunuyor.

Deniz seviyesinden 2100 metre yukarıda bulunan dağa tırmanmak için yüzlerce basamağı geride bırakmak gerekiyor. Kommagene Krallığı döneminden kalma heykellerin hala ayakta durduğu bu milli parkta Doğu ve Batı terasında unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Tarihin en gizemli mekanlarından bir tanesi olmayı başaran Nemrut Dağı Milli Parkı doğallığını hala koruyor olması nedeni ile de listemizde yer almayı başarıyor.

3- Göreme Milli Parkı

Göreme Milli Parkı - Kapadokya
Göreme Milli Parkı – Kapadokya

Doğal oluşumlardan ve güzelliklerden bahsedip de Kapadokya’dan söz etmemek elbette mümkün değil! Kapadokya’nın en dikkat çekici bölgelerinden bir tanesi olan Göreme Milli Parkı içerisinde bulunan şapel, kilise ve yaşam alanları ile dikkat çeker. Tüm bu özelliklerinin yanında doğal oluşumlu peri bacaları sayesinde de doğal anıt olma özelliğini ortaya çıkarır.

Göreme Milli Parkı, her adımında sizlere unutulmaz anlar yaşatan oldukça keyifli bir mekân! Görsel açıdan size sunacağı güzellikleri düşünerek yola çıkacağınız bu parkta bol bol fotoğraf çekerek anı ölümsüzleştirmeyi unutmayın!

4- Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası – Ülkemizde Bulunan Doğal Anıtlar

Antalya’nın en önemli doğal güzelliklerinden bir tanesi de Damlataş Mağarası’dır. Antalya ili Alanya ilçesinde bulunan ve doğal oluşumlu olması yönüyle turistlerin ilgisini oldukça çeken mağarada sarkıt ve dikitlerin farklı bir atmosfer ortaya çıkardığı görülür.

Bölgenin suyu ve toprak yapısının etkisi ile oluşan sarkıt ve dikitlerin 1948 yılında keşfedildiği biliniyor. O dönemden bu yana insanların Alanya’ya akın etmesine neden olan seçeneklerden bir tanesi olan Damlataş Mağarası’nı ziyaret ederek farklı atmosferi fazlası ile hissedebilirsiniz.

5- Cennet ve Cehennem Obrukları

Cennet ve Cehennem Obrukları
Cennet ve Cehennem Obrukları – Mersin

Ülkemizde bulunan doğal anıtları keşfe çıktığınızda listenizde mutlaka bulunması gereken seçeneklerden bir tanesi hiç şüphesiz Mersin’deki Cennet ve Cehennem Obrukları olur. Çökme sonucunda oluşan ve doğal özellikleri ile dikkat çeken bu yapıların doğal bitki örtüsü ile birlikte görsel açıdan kusursuz olduğu söylenmelidir.

Obrukların içerisinde 5. yüzyılda Aziz Pavlus tarafından inşa edilen bir kilise yer alıyor. Doğal özelliklerin yanında tarihi açıdan da oldukça dikkat çekici olan Cennet ve Cehennem Obruklarının oluşumunda kimyasal erozyonların etkili olduğu ifade edilebilir. İki yapıdan  sadece Cennet Mağarası’na giriş mümkün olurken Cehennem Mağarası’na giriş için özel ekipmanlar kullanmak gerekir.

Cennet Mağarası’na inmek için 452 basamağı ardınızda bırakmanız gerekir. Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilen bu merdivenler bölgenin turistik niteliklerine ciddi katkı sağlıyor.

6- Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi - Erzurum
Tortum Şelalesi – Erzurum

Erzurum’un en önemli turistik cazibe merkezlerinden bir tanesi olan Tortum Şelalesi, 48 metre yükseklikten aşağı süzülen suları ile görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor. Görsel açıdan oldukça etkileyici olduğu gibi serin ve tertemiz suları ile de şelalenin ziyaretçilerin ilgi odağı olduğu ifade ediliyor.

Şelalenin güzelliklerini keşfetmek için Erzurum’a gelenler için oluşturulmuş terasta hem şelaleyi farklı bir açıdan keşfedebilir hem de unutulmaz fotoğraflar çekebilirsiniz. Özellikle bahar aylarında görsel bir şölenin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan şelalenin ülkemizden bulunan doğal anıtlar arasında oldukça değerli olduğunu ifade etmek gerekiyor.

7- Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi – Antalya

Antalya’da Manavgat Çayı üzerinde bulunan şelale, turistlerin ilgi odağı olmayı başarır. Turistik tesisler ve doğal güzellikleri ile yıl boyunca ziyaretçi akınına uğrayan Manavgat Şelalesi çok büyük bir şelale değildir. Ancak görüntüsü ve insana huzur veren sesi sayesinde hemen herkesin ilgi odağı olur.

4 metre yükseklikten dökülen suların yanı başında sakin ve huzurlu dakikalar geçirmek sizin için de unutulmaz anlara kapı aralayacaktır. Antalya’ya geldiyseniz Manavgat Şelalesi’ni görmeden dönmemelisiniz.

8- Ölüdeniz

Ölüdeniz Fethiye
Ölüdeniz Fethiye – Ülkemizde Bulunan Doğal Anıtlar

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin en temiz kumsallarını sınırları içerisinde barındıran Ölüdeniz herkesin ilgi odağı olmayı başarır. Yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini çeken Ölüdeniz’de masmavi su, altın gibi kumsal ve yakıcı güneşin ayrıcalıklarını yaşayabileceksiniz.

Su sporları konusunda oldukça gelişmiş olan Ölüdeniz’e Babadağ’dan aşağı süzülerek de bir göz atabilirsiniz. Yamaç paraşütü yapmanın en özel olduğu alanlardan bir tanesi olan Ölüdeniz’de unutulmaz anlar yaşayabileceğinizi ifade etmek çok da zor değil!

9- Van Gölü

Van Gölü
Van Gölü

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü bu özelliğinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de dikkat çekmeyi başarıyor. Volkanik bir set göl olan ve oluşumunda Nemrut Dağı’nda gerçekleşen patlamanın etkili olduğu bu gölün yanı başında kamp yapmak için harika alanlar var. Özellikle göl üzerinde bulunan Akdamar, Kuş, Adır ve Çarpanak adaları Van Gölü’nün doğal bir güzellik olmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Siz de ülkemizde bulunan doğal anıtları keşfe çıkacaksanız Van Gölü’nü listenize eklemeyi unutmayın!

 10- Cilo Dağı, Sat Buzul Gölleri

Cilo Dağı - Hakkari
Cilo Dağı – Hakkari

Ülkemizin en doğusunda saklı kalmış bir güzellik olan Cilo Dağı, Sat Buzul Gölleri az sayıda insanın ilgisini çekiyor olsa da doğallığını hala koruyor olması nedeni ile dikkat çekicidir. Özellikle kamp yapmak ve burada gerçekleşen Doğa Sporları Festivali’ne katılmak için Cilo Dağı, Sat Buzul Gölleri’ni ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Umarım Ülke seyahatiniz için faydalı bilgiler verebilmişizdir. Sizlerin de Ülkemizde bulunan doğal anıtlar listemize eklenmesini istediğiniz yada eksik gördüğünüz yerler varsa mutlaka bize yorum olarak yazın. :)