Ülkemizde Bulunan Doğal Anıtlar | En Güzel 10 Yer

Türkiye, tarihi ve doğal güzellikleri dikkat çeken mükemmel bir ülkedir. Şelalelerinden, mesire alanlarına, Anıtlar ve Tarihi Müzelere kadar barındırdığı tüm güzellikler hem yerli hem de yabancı turistleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Bu doğrultuda Türkiye’de bulunan doğal anıtları sizler için derledik. Şimdi gelin, Türkiye’de bulunan birbirinden güzel doğal anıtları hep birlikte inceleyelim.

Kısa bilgi: Buna benzer ülkemizde keşfedilmemiş bir çok yer mevcut. Mesela; Türkiye’de görülmesi gereken yerler yada Türkiye’deki Şelaleler veya Türkiye’deki cam teraslar gibi farklı gezi listelerimize mutlaka bir göz atmanızı öneririm.

Ülkemizde Bulunan Doğal Anıtlar Listesi

Ülkemizin birbirinden güzel doğan anıtları mevcut ve bu yerleri sizler için bir listede toplamak istedik. Lafı daha fazla uzatmadan gelin hemen listemize başlayalım.

1. Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri - Denizli
Pamukkale Travertenleri – Denizli

Türkiye’de gezilmesi gereken en güzel yerlerden bir tanesi olan Pamukkale Travertenleri, Denizli’de bulunmaktadır. Denizli’nin Pamukkale ilçesine bağlı olan bu mükemmel doğal güzellik, ilçenin adeta masal gibi bir beyazlıkta olmasını sağlamaktadır. Albenisi, güzelliği ve mükemmel görüntüsü ile dikkat çeken travertenler kimyasal reaksiyon ile birlikte çökme meydana gelmesiyle oluşmuştur. Kayaların termal suyun havayla birlikte sonucunda kalsiyum karbonat meydana gelir. Bu da bembeyaz güzellikte ki travertenleri oluşturmaktadır.

2. Göreme Milli Parkı

Göreme Milli Parkı - Nevşehir
Göreme Milli Parkı – Nevşehir

Nevşehir, şüphesiz ki Türkiye’nin en güzel tarihi ve doğal güzelliklerini barındıran şehirlerden bir tanesidir. Orta Anadolu Bölgesinde Erciyes Dağı ile Hasan Dağı arasında ki volkanik bir bölgede yer alan Göreme Milli Parkı volkanik tüften meydana gelmiştir. Muhteşem bir manzara oluşturan Göreme Milli Parkı, Nevşehir’in Avanos ilçesinin Göreme Beldesinde yer almaktadır. İçerisinde Saklı Kilise, Göreme Vadileri, Göreme Açık Hava Müzesi, Sarnıç Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi ve Güvercinlik Vadisi gibi görülmeye değer yerler bulunmaktadır.

3. Kapadokya

Kapadokya
Kapadokya

Göreme Milli Parkı’nı da içerisine alan Kapadokya, harika bir doğal yapıdır. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri birlikte bulunduran Kapadokya, 60 milyon yıl önce Hasandağı, Güllüdağ ve Erciyes dağının püskürttüğü kül ve lavların aşındırması ile meydana gelmiştir. Özellikle balon turları ile mükemmel bir deneyim elde edebilirsiniz.

4. Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı Milli Parkı - Adıyaman
Nemrut Dağı Milli Parkı – Adıyaman

Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı Milli Parkı, dünyanın 8.harikası olarak bilinmektedir. Görülmeye değer bir yer alan Nemrut Dağı’nı ziyaret ederken rahat kıyafet ve ayakkabılar tercih edin. Eğer akşamüstü dağa çıkacaksanız mutlaka yanınıza kalın bir kıyafet alın.

Dağda birkaç heykel figürü bulunmaktadır. Komagene İmparatorluğu’ndan kalan bir milli park olan Nemrut Dağı’nda bulunan heykelle kartal heykeli, aslan heykili gibidir. Her heykelin kendine has özellikleri bulunmaktadır.

5. Hattuşaş Antik Kenti

Hattuşaş Antik Kenti - Çorum
Hattuşaş Antik Kenti – Çorum

Çorum’da ki mükemmel bir antik kent olan Hattuşaş Antik Kenti, 1986 yılında yılında UNESCO Dünya Kültür Miras listesinde bulunmaktadır. Hititlerin de başkenti olarak bilinen Hattuşaş Antik Kenti’nde pek çok tarihi yapıyı görebilmek mümkündür.

6. Cennet – Cehennem Mağaraları

Cennet - Cehennem Mağaraları - Mersin
Cennet – Cehennem Mağaraları – Mersin

Mersin’de ki bir doğal güzellik olan Cennet-Cehennem Mağaraları, iki adet çukur ve çöküntü olarak ifade edilen bir yapıttır. Antik Çağdan günümüze kadar gelmeyi başaran mağaralar, zaman içerisinde yer altı sularının kireç tabakasını eritmesi ile birlikte oluşmuştur. Son derece eşsiz ve etkileyici görünümde ki mağaralar gören herkesi kendine hayran bırakıyor.

7. Cilo Dağları

Cilo Dağları
Cilo Dağları

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Hakkari şehrinde bulunan Cilo Dağları, Ağrı Dağı’ndan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci dağıdır. Yüksekliği 4135 metre olan bu dağlarda kar hiç erimez. Tektonik faaliyetler sonucunda meydana gelen Cilo Dağları’nı Hakkari’ye yolu düşen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gerekir.

8. Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi - Antalya
Manavgat Şelalesi – Antalya

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Manavgat Şelalesi, yüksek akan sular ile mükemmel bir güzellik oluşturmaktadır. Yemyeşil çevresi ile de gören herkesi kendine hayran bırakan bu doğal güzellik özellikle fotoğraf çekimlerine konu olmaktadır. Etrafında bulunan restoran ve kafeleri de tercih ederek yorgunluğunuzu atabilir ve Manavgat Şelalesi’ in tadını çıkarabilirsiniz.

9. Van Gölü

Van Gölü
Van Gölü

Bitlis sınırları içerisinde yer alan Van Gölü, Nemrut Dağı’nın patlaması ile birlikte oluşan kraterde su birikmesi sonucunda meydana gelmiştir. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nü tuzlu ve sodalı bir yapıdadır. Gölün sodalı ve tuzlu olması canlı türünün çok çeşitli olmasına engeldir. Daha fazla bilgi için; Van gezilecek yerler yazımıza bir göz atın.

10. Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası

Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan Damlataş Mağarası, plaja 3 km uzaklıkta mükemmel bir doğal güzelliktir. 1948 yılında keşfedilen mağara, Alanya’da görülmesi gereken en güzel yerler arasındadır. Daha fazla bilgi için; Antalya gezilecek yerler yazımıza bir göz atın.

Bu yazımızda elimizden geldiğince ülkemizde bulunan doğal anıtlar için bir liste oluşturmaya çalıştık. Bu tarihi yerlere gitmeden önce bir ön araştırma yapmayı unutmayın.