Ana sayfa Türkiye Şehir Gezi Rehberi

Van En Güzel 10 Köyü ve Tarihi Bilgiler

Van En Güzel Köyleri
Van En Güzel 10 Köyü

Türkiye’nin en büyük gölüne sahip olması ile tanınan güzel ilimiz Van, bir çok köyü ile de hakkından söz ettiriyor. Hem doğası hem de tarihi mirası ile görenleri kendine hayran bırakan Van’da görülmesi gereken mükemmel 10 köy bulunuyor.

Kısa bilgi: Hazır Van şehrini gezmeye gelmişken en güzel yerleri görmeden gitmek olur mu? Sizler için kaleme aldığımız Van gezilecek yerler listemize de mutlaka bir göz atmanızı öneririm. :)

Van En Güzel 10 Köyü ve Tarihi Bilgiler Listesi

Şimdi gelin gölüyle, şelalesiyle, kavunuyla, çileğiyle Van’ın en güzel 10 köyünü hep birlikte inceleyelim.

1. İnköyü

İnköyü - Van
İnköyü – Van

Van ilinin Gevaş ilçesine bağlı olan İnköyü, Van merkezine yaklaşık 88 km uzaklıkta yer almaktadır. Gavaş merkeze ise 48 km uzaklıkta bulunan bu köy, Van Gölü’nün kıyısında yer alan mükemmel bir köydü. İlkbahardaki yeşilliğini sonbaharda da koruyan İnköyü, Akdeniz köylerini aratmayacak güzelliktedir. Köyün Kürtçe ismi ise İne olarak bilinmektedir.

2. Kasımoğlu Köyü

Kasımoğlu Köyü - Van
Kasımoğlu Köyü – Van

Van’ın Tuşba ilçesinde bağlı olan Kasımoğlu Köyü, Van’da ki en güzel ve etkileyici köylerden bir tanesidir. Büyük şehir yasağı nedeni ile mahalle olarak da bilinen Kasımoğlu Köyü’nün halkının büyük bir kısmı Küresünni’dir. Van il merkezine yaklaşık olarak 33 km uzaklıkta bulunan Kasımoğlu Köyü, Van Göl’nün hemen kıyısında konumlanmıştır. İlkbahar aylarında tıpkı Ege köyleri gibi yemyeşil bir görünüme sahiptir.

3. Alaköy

Alaköy - Van Köyü
Alaköy – Van Köyü

Van ilinin Tuşba ilçesinde bulunan bir diğer mükemmel köy ise Alaköy’dür. Şimdi şaşıracağımız bir bilgi; denize kıyısı olmayan Van’da Türkiye’nin mavi bayraklı ilk plajı bulunmaktadır. Mollakasım Halk Plajı’nda yüzme keyfi dışında su sporları da yapılıyor. Van merkezine yaklaşık olarak 31 km uzaklıkta bulunan Alaköy, özellikle kavunları ile meşhurdur. Köyden kavun almadan dönmemenizi öneririz.

4. Aşağıkaymaz

Aşağıkaymaz Köyü
Aşağıkaymaz Köyü – Van

Van ilinin Gürpınar ilçesine bağlı olan Aşağıkaymaz Köyü, Van merkezine ise 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Bir çok balık tesisinin bulunduğu köy, tarihi yapısı ve doğal güzellikleri ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Aşağıkaymaz Köyü’ne gelen herkesin alabalık tesislerinde balık ekmek yemesini tavsiye ederiz. Mükemmel bir lezzete sahip olan balık ekmekleri çok seveceksiniz.

5. Yavuzlar Köyü

Yavuzlar Köyü - Van Köyleri
Yavuzlar Köyü – Vanadokya

Van’ın Başkale ilçesine bağlı bir köy olan Yavuzla Köyü, Van’a uzaktır. Yaklaşık 139 km uzaklıkta yer alan Yavuzlar Köyü, Başkale ilçesine ise 27 km uzaklıkta yer almaktadır. Köyün en önemli özelliği doğal güzelliklerinin yoğun olmasıdır. Vanadokya olarak ifade edilen Yavuzlar Köyü, Kapadokya’nın fragmanı gibidir. Her yıl pek çok kişinin ziyaret ettiği köyde birbirinden güzel peribacaları yer almaktadır.

6. Çatakdibi Köyü

Çatakdibi Köyü
Çatakdibi Köyü

Zortul Köyü olarak da bilinen Çatakdibi, Van’ın Erciş ilçesine bağlı olan bir köydür. Van merkezine 95 km uzaklıkta bulunan Çatakdibi, Erciş merkezine ise 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapıları ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Zortul Kümbeti ya da Şehitlik olarak bilinen tarihi yapı, köydeki en ünlü tarihi yapıdır. Yıl içerisinde pek çok ziyaretçinin akın ettiği Çatakdibi Köyü’nü Van ziyaretiniz sırasında mutlaka görmelisiniz.

7. Görecek Köyü

Görecek Köyü - Muradiye Şelalesi - Van
Görecek Köyü – Muradiye Şelalesi

Van’ın Muradiye ilçesine bağlı bir köy olan Görecek Köyü, Van iline yaklaşık 102 km uzaklıkta yer almaktadır. Muradiye ilçesine de 16 km uzaklıkta bulunan Görecek Köyü, yeşillikleri ve bol su kaynakları ile muazzam bir manzaraya sahiptir. Doğu Anadolu Bölgesinin en güzel şelalesi olan Muradiye Şelalesi‘de bu köyde yer almaktadır.

8. Çiçekli Köyü

Çiçekli Köyü - Van
Çiçekli – Van Köyü

Van’nın Edremit ilçesine bağlı olan Çiçekli Mahallesi 2014 yılından önce bir belde olarak bilinmekteydi. Van büyük şehir yasasına göre beldeler kalkmıştır. Çiçekli Van’ın en renkli mahallerinden bir tanesidir. Harika bir manzaraya sahip olan Çiçekli Köyü, gören herkesi kendine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptir.

9. Erçek Köyü

Erçek Köyü - Van
Erçek Köyü

Van ilinin İpekyolu ilçesine bağlı bir mahalle olan Erçek, Çiçekli Köyü gibi güzel bir göl manzarasına sahip bir beldedir. Günümüzde ise mahalle konumunda olan Erçek köyü, Van merkeze 22 km uzaklıktadır. Erçek Gölü ile de eşsiz bir görüntüye sahip olan köyü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

10. Karagündüz Köyü

Karagündüz Köyü - Van
Karagündüz Köyü – Van

Karagündüz Köyü, Van ilinin İpekyolu ilçesine bağlı olan bir köydür. Şehir merkezine 35 km uzaklıkta yer alan köy, Erçek Gölü’nün kıyısında konumlanmıştır. Baharın gelişi ile birlikte mükemmel bir manzaraya sahip olan Erçek Köyü’nde yaşayan nüfusun önemli bir kısmı Küresünni olarak bilinmektedir.

Siz de Van seyahatiniz sırasında Van’ın en güzel köylerini ziyaret ederek mükemmel bir doğa keyfi yaşayabilirsiniz.