Zilkale, Çamlıhemşin - Rize
Zilkale - Rize

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 15 kilometre uzaklıkta yer alan Zilkale, Fırtına Deresi’nin batı yamaçlarına kurulmuş olan bir kaledir.

Karadeniz’in eşsiz güzelliklerini keşfederken mutlaka ziyaret etmeniz gereken Zilkale, güzelliği ile tüm turistlerin ilgisini çekmektedir.

Karadeniz’de gezilecek yerler listesinin başında yer alan Zilkale ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik. Şimdi gelin, Zilkale ile ilgili detayları hep birlikte inceleyelim.

Zilkale Videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Zilkale Hakkında Kısaca Tarihi Bilgiler

Sarp kaya kütleler üzerine inşa edilmiş olan bu tarihi kale, dere yatağından yaklaşık olarak 100 metre, denizden ise 750 metre kadar yükseklikte bulunmaktadır.

Zilkale Nerede? ve Tarihi Bilgiler
Zilkale Nerede? ve Tarihi Bilgiler

Varoş Kalesi ve Kız Kalesi kadar ilgi çekici bir kale olan Zilkale, Bayburt’a ulaşım sağlayan yolun güvenli bir şekilde korunabilmesi için kurulmuştur.

Bölgenin Osmanlı Devleti tarafından işgal edilmesi ile birlikte Zil Kale bir güvenlik alanı olarak kullanılmaya devam etmiştir. Bunun yanı sıra söz konusu kale, Kale-i Zir olarak anılmaktadır.

Kalenin tam olarak hangi tarihte yapıldığı bilinmemektedir. Ancak arkeolojik çalışmalara göre 14.yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir.

1.derece arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan kale, dış ve orta surlardan meydana gelmektedir. Kale; iç kale, orta surlar ve dış surlardan meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra kalenin dışarıda bulunan kısmı Kuzeybatı yönünde ki bir patikaya bağlanmaktadır.

Orta surlara genellikle bir teras yardımı ile ulaşım sağlanmaktadır. Burada bulunan 2.kapı ile iç kaleye geçiş sağlanmaktadır. Orta kalenin içerisinde muhafız binası, şapel, baş kule gibi kale ile ilgili önemli bölümler yer almaktadır.

Zilkale’de Yeme İçme

Son derece ihtişamlı bir görünüme sahip olan kale, uzak noktalardan dahi kolaylıkla görülebilmektedir. Fırtına Deresi’nden 100 metre yükseklikte bir sarp kayalığın üzerinde konumlanmış olan Kale’nin tarihi ile ilgili çok net bilgiler bulunmamaktadır.

Bu doğrultuda Zilkale’yi ziyaret ettiğiniz sırada acıkırsanız ve bir yerlerde dinlenmek isterseniz civarda yer alan restoranları tercih edebilirsiniz. Üstelik manzarasında Fırtına Deresi’ni de tepeden görebileceğiniz bir restoranı tercih ederek eşsiz bir manzara eşliğinde karnınızı doyurabilirsiniz.

Bölgede aperatif ürünler, ızgara yemekler ve dondurma gibi alternatifler bulabilirsiniz. Daha fazla yemek çeşidi için ise Çamlıhemşin’i tercih edebilirsiniz. Çamlıhemşin’de yöresel lezzetlerinde tadına bakabilirsiniz.

Fasulye, balık, mısır gibi besinler Karadeniz bölgesinin en önemi yiyecekleri arasındadır. Bu doğrultuda muhlama, karalahana sarması, karalahana çorbası, hamsi, ekşaşi, laz böreği, kabak sütlacı, lahana rohtikosu ve termoni bölgede tadabileceğiniz yöresel yemekler arasındadır.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2022

Giriş ücreti: Zilkale’ye giriş için ödemeniz gereken tutar 4 TL’dir.

Aynı zamanda 18 yaş altındaki ve 65 yaş üstündeki ziyaretçiler için ücret talep edilmemektedir.

Söz konusu tarihi yapı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı değildir. Bu nedenle giriş için müze kart geçerli değildir.

Ziyaret saatleri: Zilkale’yi haftanın her günü saat 09.00 ile 18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Zilkale’de Gezilecek Yerler

Zilkale’yi ziyaret ettiğiniz esnada çevresinde görebileceğiniz çeşitli yaylalar bulunmaktadır.

Zilkale Kaçkar Dağları’nın içerisinde bulunduğu için milli park alanında bulunan yaylaları da ziyaret ederek manzaranın ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Kalenin tüm güzelliklerini gördükten sonra Elevit Yaylası, Çat Yaylası, Polovit Şelalesi ve Polovit Yaylasını gezebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Ayder Yaylası’nı mutlaka görmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Seyahatinizi planladığınız esnada bu güzellikleri de planınıza dahil edin ve doğal güzelliklerin tadını çıkarın.

Zilkale Ulaşım Bilgileri

Nerede?: Bu muhteşem tarihi güzelliğe ulaşmak için ne yazık ki bir toplu taşıma aracını kullanabilmeniz mümkün değildir. Bu nedenle en rahat şekilde bir tur ile ya da kendi aracınız ile bölgeye ulaşmanız gerekmektedir.

Nasıl gidilir?: Kale’ye gidiş için şahsi aracınızı kullanacak olursanız Rize il merkezini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Pazar ve Çayeli ilçelerin geçtikten 8 km kadar sonra Ardeşen’e varmadan önce Çamlıhemşin yol ayrımını göreceksiniz.

Bu ayrımdan saparak 20 km boyunca devam etmelisiniz. Ayder’e dönmeden mollaveyis’e kadar gidin. Daha sonra kaleye ulaşacağınız patika yolu göreceksiniz.

Konum Bilgisi