Panorama 1453 Tarihi Müzesi 04
Panorama 1453 Tarihi Müzesi 04

Google ve sitemizdeki oranları baz alarak İstanbul’da en çok ziyaret edilen 10 müzeyi sizler için sıraladık. Çok fazla laf kalabalıklığı yapmadan hemen turumuza başlıyorum. Ayrıca bu yerler hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz, başlığına tıklamanız yeterli.

 

1. Ayasofya Müzesi

Özellikle Turist ağırlıklı Türkiye’de en çok ziyaret edilen turistlik yerler arasında yer alan Ayasofya Müzesi; sanat ve mimaride dünyanın en muhteşem anıtlarından biridir. Arıca Müze altıncı yüzyılda Philton tarafından da dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilmiştir

Ayasofya
Ayasofya

 

2. Topkapı Sarayı

1478 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından kurulan ve Dolmabahçe Sarayı’ nın yapımına kadar yaklaşık 380 yıl boyunca Devlet’ in idari merkezinde, Padişahların ikamet yeri olarak kullanılmıştır. 9 Ekim 1924 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün emri ile halka kapılarını açan Topkapı Sarayı Müzesi günümüzde turistlerin en uğrak yerlerindendir.

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

 

3. Yıldız Sarayı

Boğaziçi’ nin adeta krallığını yaptığı Yıldız Sarayı, III. Selim’ in annesi tarafından Mihrişah Sultan’ a yaptırıldığı bilinmektedir. Dış manzarası iç mekanın da olduğu gibi hoş bir görüntü oluşturuyor. Geniş alan üzerine kurulmuş ve günümüzde yaklaşık 80 dönüm arazi içerisinde olan Yıldız Sarayı, zengin mobilya, dekorasyon, halı ve büyük boyutlu seramik sobaları ile önemli bir müzedir.

Yıldız Sarayı 04
Yıldız Sarayı

 

4. Yerebatan Sarnıcı

9800 metrekare üzerine kurulu olan sarnıç pek çok ulusal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Sarnıçta 9 metre yüksekliğinde 336 adet sütun bulunmaktadır. İstanbulun su ihtiyacını karşılamak için yaptırılmış olan sarnıç, yüz bin ton su depolama kapasitesine sahiptir.  Sarnıç o kadar ihtişamlıdır ki dönem halkı tarafından saray olarak anılmıştır.

Yerebatan Sarnıcı 01
Yerebatan Sarnıcı

 

5. Galata Kulesi

Galata Kulesi Hazerfan Ahmet Çelebi’nin buradan Üsküdar’a uçmaya çalıştığı yer olarak bilinir. Ne zaman ve kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte tarihte rasathane ve hapishane olarak kullanılmıştır. Şuanda girişi ücretli olup müze gibi işletilmekle beraber azımsanamayacak ziyaretçisi vardır.

Galata Kulesi 02
Galata Kulesi

 

6. İstanbul Deniz Müzesi

Şimdiler Türkiye’deki en büyük denizcilik müzesi olan İstanbul Deniz Müzesi 1897 yılında büyük uğraşlar neticesinde İstanbul’daki küçük bir binada Müze ve Kütüphane İdaresi ismiyle temelleri atılmıştı. İlk zamanlar müze deposu olarak sergiye açılan bu yapının ileride bu denli büyük ve önemli bir hale geleceğini o zamanlar kimse tahmin etmiyordu.

İstanbul Deniz Müzesi - 02
İstanbul Deniz Müzesi

 

7. Rahmi Koç Müzesi

1994 yılında ziyarete açılan Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy semtindedir. Günümüzde yaklaşık 27 bin metrekarelik alana yayılan müze, üç ana bölümden oluşmaktadır. Müze içerisinde; Klasik arabalar, Eski Trenler, Klasik Uçaklar, Fenerbahçe Vapuru, Denizaltı(Bildiğiniz büyük denizaltı), Bilimsel aletler, Eski bilgisayarlar, Sergiler, Keşif Küresi bulunmaktadır.

Rahmi Koç Müzesi - 04
Rahmi Koç Müzesi

 

8. Florya Atatürk Deniz Köşkü

1935 senesinde İstanbul Belediyesinin tarafından inşaa edilmiş, Atatürk tarafından köşk çalışma ofisi olarak kullanılmıştır. Ayrıca burada Atatürk halkla beraber köşkün sahilinde denize girmiştir. Bugün köşkün mimari özelliği olarak, Cumhuriyet tarihinin ilk eserlerinden birisi olmasını söylemek yeterlidir. Cumhuriyet mimarisinin klasik yansımalarını içeren Florya köşkü, bu nedenle önemlidir.

Florya Atatürk Deniz Köşkü 02
Florya Atatürk Deniz Köşkü

 

9. Panorama 1453 Tarihi Müzesi

Panoramik Müze’de 1453’teki fetih ile ilgili yolculuğa çıkabilirsiniz. Panoramik resim sekiz sanatçının aralıksız üç yıl süren uyumlu bir çalışması sonunda ortaya çıkmıştır. Çalışmanın ilk yılı araştırmayla geçmiştir. Gerçeklere uygunluk konusu sanatçıları epeyce uğraştırmıştır.

Panorama 1453 Tarihi Müzesi 04
Panorama 1453 Tarihi Müzesi

 

10. Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi

Kentpark Alışveriş Merkezi ‘nin yoğun desteğiyle 1000 metre kare alanda, 6 ayrı odada sergilenen Balmumu Heykel  Müzesi  dünyadaki ilk 4 boyutlu müzedir. Dünyadaki diğer Balmumu Heykel Müzelerinden farklı olarak , konusunda uzman rehberler 40 dakika boyunca müzeyi ziyaret edenlere bilgi vermekte ve bu anlatımlar cinevizyonla da desteklenmektedir.

Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi
Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi