Kurban Bayramı Tatili

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Tatil kaç gün olacak henüz bir resmi açıklama yapılmasa da 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birlikte en az 6 günlük tatil söz konusu. Tabi bu süre 10 gün de olabilir. Henüz tatil planı yapmadıysanız, sizler için hazırladığımız Kurban Bayramı Tatilinde Gezilecek 10 Yer Listemizdeki alternatif gezi noktalarına göz atarak bir plan yapabilirsiniz.

1 – Ağva – Şile

Ağva ve Şile geniş bir alan ve gidilebilecek yerler yapılacak şeye göre değişiyor. Kısa bir genelleme yaparsak Ağva ve Şile İstanbul’la iç içe olmasına rağmen doğallığını kaybetmemiş ve özellikle yaz dönemlerinde gözdesi.  Sevgilinizle, eşinizle yada arkadaşlarınızla gönlünüze göre iyi bir tatil geçirmek istiyorsanız Ağva – Şile sizler için biçilmiş kaftan.

2 – Polonezköy

Polonezköy Tabiat Parkı 05

Polonezköye gelmeden, etrafı çam ağaçları ve yeşilliklerle çevrili yollardan geçerken kendinizi bir anda İstanbul’un kalabalıklığı, gürültüsü ve curcunasından arınmış hissedersiniz. Binbir çeşit ağaç ve bitki türüyle gelenleri kendisine hayran Polonezköy, Polonyalılar’ın ağırlıkta olduğu bir köydür.Bu yüzden farklı bir kültür ve hayat tarzının da yansımalarını görebilirsiniz. Camping alanları, kahvaltı yerleri özellikle hafta sonları için gayet idealdir. Güzelliği dillere destan olan bölge, Mustafa Kemal Atatürk’ün yanısıra Gustave Flaubert, Franz List ve daha bir çok ünlü ismi ağırlamıştır.

3 – Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı Giriş ücreti

Harika bir doğa gezisine çıkmak için Ballıkayalar keşfedilmeyi bekleyen bir yer.  1995’de Bakanlar Kurulu kararıyla Kocaeli Gebze sınırları içerisinde yer alan Ballıkayalar vadisi tabiat parkı olarak koruma altına alınıyor. 2 km’lik bir alanı ifade eden tabiat parkı içerisinde birçok endemik bitki türü yer alıyor. Ayrıca; farklı kuş türleri, keçi, köstebek, çakal, tilki gibi canlılar da var.

4 – Yedigöller Milli Parkı

Sessiz ve sakin bir tabiatı olan Yedigöller, şehir yaşamının yorucu ve bunaltıcı etkisinden kaçmak isteyenler için oldukça ideal bir yerdir. Çok farklı manzaralara sahiptir. Trekking yapmak isteyenler için farklı arazi şekilleri, şelaleleri, yürüyüş yolları mevcuttur.

5 – Abant Gölü

Abant Gölü, Abant Dağları üzerinde oluşmuş bir krater ve birikinti gölüdür. Park alanında 1400 m. den 1700 m. ye kadar yükseklikte olan birçok tepe vardır. Bu tepelerin eğilimi 10-45 arasındadır. Abant Gölü Tabiat Parkı; Batı Karadeniz sıradağlarının Karadeniz sahiline paralel 2. kolunu oluşturan Abant ve Keremali sıradağlarının kolları arasındadır.

6 – Belgrad Ormanı

İstanbul’dan uzaklaşmadan şehrin içerinide olup şehirden uzak olmak isteyenler için ilk tercih tabi ki Belgrad Ormanı. Bol bol oksijen alıp, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, çocukların keyifli vakitler geçirebileceği, bisiklet turları yapabileceğiniz bir cennet. Orman yetmiş bir çeşit kuş ve on sekiz memeli hayvan türü onlarca çeşit ağaca ev sahipliği yapıyor.

 7 – Maşukiye

Maşukiye köyünde, Kartepe eteklerinin şahane manzarasını seyredebilir, Samanlı dağlarının bol oksijenli havası ile buluşabilirsiniz. Maşukiye dört mevsim gezilebilecek bir yerdir. Maşukiye’ye ulaşıldığında, önce çayınızı yudumlayabilir ardından Alabalık Vadisi adlı yerde çok sayıda lezzetli alabalık restaurantlarının olduğu yere ulaşabilirsiniz. Kuş ve şelale sesleri ile birlikte yemek yiyebilir, Maşukiye Kartepe yolunda doğal sucuk ve ekmeğin lezzetine varabilirsiniz. Maşukiye’de doğal ürünler satın almak da mümkün.

8 – Avşa Adası

Marmara Denizi’nde yer alan Avşa Adası, turizm merkezleri arasında yer alıyor. Ada da yer alan kumsallar kusursuz denilebilecek niteliktedir. Yapılanma sahil kesiminde yer aldığı için konaklama alanları da sahil kesiminde yer alıyor. Ünlü altınkum ver çınar koylarında keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Altınkum da bulunan deniz sığ olması nedeniyle yüzme bilmeyen için bir tehlike yaratmamaktadır. Ailelerin vazgeçilmezi Çınar koyu ise son derece aktif bir yerdir.

9 – Cumalıkız

Bursa Cumalıkızık Evleri 02

Cumalıkızık köyü güzide illerimizden biri olan Bursa ilinde bulunan adı köy olan ancak il merkezine pek de uzak olmayan ancak köy hayatının yaşanmaya devam edildiği gezilecek yerlerden biri. Cumalıkızık köyü Türkiye’de gezilmesi gereken yerler arasında bir liste yapıldığında ilk ona girebilecek potansiyele sahip olmakla birlikte köyde yaşayanların misafirperverliği sayesinde kendi reklamını kendi yapar hale gelmiştir.

10 – Gölyazı Köyü

Gölyazı

Gölyazı Köyü Bursa’nın Nilüfer İlçesine bağlı Uluabat gölü kıyısında yer alan küçük bir balıkçı köyü. Manzarası, çevre yapısı ile Türkiye’de böyle bir yer mi varmış? dedirten bir güzelliği olmasına karşın pek çok kişinin buranın varlığından haberi yok. Hatta Bursa’nın belirli kesimleri bile bu yerin bursa’da olduğunu bile bilmiyor. Bursa’da olan buralarda bulunan yazarlarımız ile fikir alış-verişi yaparak size bu köyü daha yakından tanıtmak istedik.