İstanbul Manzarasını Ayaklarınızın Altına Serecek En Güzel 16 Tepe ve Park

İstanbul’un silueti, tarihi dokusu, eşsiz boğaz manzarası ve güzelliğine bakmaya doyamıyor insan. Hele bir de demli bir çay veya köpüklü bir kahve içerken bu manzarayı seyretmenin verdiği huzur paha biçilemez. Bu yazımızda “İstanbul’un Eşsiz Manzarasını Ayaklarınızın Altına Seren En Güzel Tepe ve Park” listesini sizler için oluşturduk.

Önemli Bilgi: İstanbul’un keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve ada plajlarında yüzmek istiyorsanız İstanbul’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

İstanbul Manzaralı Tepe ve Park

İstanbul’u tepeden izleyebileceğiniz birbirinden keyifli parkları ve manzarasına doyum olmayacak en yüksek tepeleri sizler için listeledik.

1- Büyük Çamlı Tepesi

Çamlıca Tepesi 05

İstanbul’un Tepeleri denince akla ilk öncelikle Çamlıca Tepesi gelir. Meşhur tepe 268 metre yüksekliğe sahiptir. Boğazın mavi suları, Boğaziçi Köprüsü, Galata, Rumeli Hisarı, Kandilli, Topkapı, Sultan Ahmet, Adalar ve Haydarpaşa bu tepenin eşsiz manzarasında sizleri bekliyor.

2- Otağtepe / Kavacık

Bir çok dizi ve filmin çekimi yapılan Otağtepe Parkı’nın manzarası o kadar güzel ki sahte cennet dedikleri yer bu olsa gerek. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi köprülerini kuş bakışı görebildiğiniz bu yer, eşsiz deniz manzarasıyla birleşince keyfinden yenmiyor.

3- Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi 02

Haliç’in o ünlü panaromasının seyredilebildiği en iyi bölge Pierre Loti Tepesidir. Tepe adını İstanbul’da uzun dönemler yaşayan ve gerçek bir İstanbul aşığı olan Fransız yazar Pierre Loti’den almıştır. Tepeye çıktığınızda sizi eşsiz Haliç manzarasının yanı sıra cafe, restorant ve çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı küçük dükkanlar bekliyor olacak.

4- Aydos Tepesi

Aydos Tepesi

537 metre yüksekliği ile İstanbul’un en yüksek noktası Aydos Tepesine hoş geldiniz. Anadolu Yakası’ndakilerin el üstünde tuttuğu bu tepeden bırakın İstanbul’u adaları bile görebilirsiniz. Bu sebeple gün batımları, gün doğumları için mükemmel bir yer. Aydos Göleti ve Aydos Ormanı Mesire yeri gibi alanlarda Fotoğraf çekebilir, spor yapabilir isterseniz depiknik yaprak manzara’nın tadını çıkarabilirsiniz.

5- Ulus Park / Etiler

Ulus Parkı

İstanbul’un belki de en güzel manzaralarından birine sahip olan Ulus Parkı, yemyeşil ağaçların içinde ve şehrin göbeğinde sizleri bekliyor. Ayrıca parkın içindeki cafede çocuğunuzla güzel bir yemek yiyebilirsiniz ve manzaranın temiz havanın tadını çıkarmak için güzel bir park.

6- Galata Kulesi / Beyoğlu

Galata Kulesi’ni yazmadan bu liste elbette bitirilemezdi. Bence İstanbul’un en güzel manzarasına sahip yeri. Boğaz, Haliç, Topkapı Sarayı manzarası, tarihi galata ve eminönü köprüleri ile çok uyumlu bu manzaraya eminim sizde hayran olacaksınız.

İstanbul Manzarasını Ayaklarınızın Altına Serecek En Güzel 16 Tepe ve Park listemizin kalbi burası aslında.

7- Mihrabat Korusu

Boğaz’ın en güzel semtlerinden birisi olan Kanlıca’da bulunan Mihrabat korusu, Boğaz’a başka bir açıdan bakabilmenizi sağlıyor. Koruda temiz hava ve ucu bucağı olmayan yeşillik almış başını gitmiş. Kanlıca’ya gelmişken kanlıca yoğurdu yemeyi sakın unutmayın.

8- Fetih Paşa Korusu

Üsküdar’dan Kuzguncuk’a uzanan bu devasa Fetih Paşa korusu, manzara fotoğrafları ve yürüyüş için ideal. Korunun o dingin, huzurlu havası bütün haftanın stresini almaya yeter. Ayrıca korunun içerisindeki tesislerde kahvaltı yapma olanağınız da mevcut.

9- Yuşa Tepesi / Beykoz

İstanbul’ un en yüksek tepesi hiç şüphesiz Beykoz sırtlarındaki Yuşa Tepesi’dir. Buradan İstanbul’u izlerken büyük bir havuza bakıyormuş hissine kapılırsınız. Anadolu Kavağı’ndan Beykoz’un Tokat Köyü’ne doğru rotanızı kırdığınızda İstanbul’u uçaktan izliyor gibi seyredebilirsiniz. Çok uzakta olmasına rağmen en çok ziyaret edilen tepelerdendir.

10- Rumeli Hisarüstü ( Nafi Baba ) Tepesi

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü harika bir açıyla gören tepe, aynı zamanda İstanbul’dan göç eden kuşların en iyi izlendiği bölge. Ayrıca Hidiv Kasrı ve Anadolu Hisarını izlemek mümkün.

11- Nakkaş Tepe / Kuzguncuk

İstanbul’u 80 metre yükseklikten izleyebileceğiniz Nakkaş Tepe, Üryanizade Köşkü ile İcadiye Yokuşu arasında, gözlerden uzak ama gözlerinizi açmanız gereken bir manzara terası… Çırağan Sarayı, Yıldız Korusu, Feriye ve Ortaköy Camii’ni tam karşıdan görür. Bu noktadan Sarayburnu ve Çubuklu’yu da kendisine eşlik eden muhteşem Boğaz manzarası ile teneffüs edebilirsiniz.

12- Molla Aşkı Parkı / Fatih

Özellikle Ezel dizisi ile adını duyuran Molla aşkı parkı, Balat-Ayvansaray sırtları, Galata, Sütlüce, Çamlıca, Haliç ve Fener’i kapsayan bir manzaraya sahip. Özellikle akşamları çayınızı yudumlarken ışıl ışıl manzarayı seyretmenin keyfi bir başka.

13- Kalafat Yeri ve Süleymaniye

İstanbul’un göbeğinden İstanbul’u izleyeceğiniz bir yer. Perşembe Pazarı’ndan Haliç sahiline uzanan, Galata Köprüsü ve Unkapanı Köprüsü arasındaki yaklaşık 700 metrelik bir görüş açısına sahip bölge, bir tabloyu andırır. Denizden beş-on metre yükseklikte olmasına rağmen Sarayburnu, Aya İrini, Ayasofya, Galata Köprüsü, Çamlıca Tepesi ve Kız Kulesi’ni görebileceğiniz teras, Galata’yı da tam karşıdan görür.

14- Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü

Yüksekliği çok fazla olmasa da İstanbul’u çok iyi bir noktadan izleyebileceğiniz bir manzara terası, Mecidiye Köşkü. Kızkulesi’ni tam karşıdan görebileceğiniz Topkapı Sarayı’nın avlusundaki balkon, Boğaziçi’nin giriş çizgisi adeta. Sarayburnu, Karaköy, Tophane, Dolmabahçe, Beşiktaş, Boğaziçi Köprüsü, Adalar, denizde gezinen balıkçılar, gemiler ve martıları izleyebileceğiniz köşk, Sultan Abdülmecid tarafından sarayın bahçesine inşâ ettirilmiş ve 1859 yılında tamamlanmış.

15- Büyük Valide Han

Fotoğraf tutkunlarının son gözdesi Büyük Valide Han. 17. yüzyılda Kösem Sultan tarafından yaptırılan bu kocaman handa yan yana dizili, irili ufaklı, tarih kokan birçok dükkan var.Manzarası da hem Galata hem de Boğaz. Bizde görmeye değer.

16- Yoros Kalesi

Hafta sonunu şehirden fazla uzaklaşmadan kalabalık ve gürültüden kaçarak geçirmek isteyenlerdenseniz buyurun sizi Yoros Kalesi’ne alalım. Yeşil ve Mavini bütün güzelliğini barındıran kale Anadolu Kavağın’da bulunuyor.

İstanbul Manzarasını Ayaklarınızın Altına Serecek En Güzel 16 Tepe ve Park yazımızın sonuna geldik ama İstanbul’da keyifsiz manzaralı daha bir çok yer var.. İstanbul’da gezilecek yerler‘in tam listesine göz atmak isterseniz şöyle buyurun. :)