Marmaris'te Gezilecek Yerler
Marmaris'te Gezilecek 10 Mükemmel Yer

Marmaris, Türkiye’nin en güzel tatil beldelerinden bir tanesidir. Sahip olduğu gezilecek görülecek güzellikteki yerleri ile dikkat çeken Marmaris’e mutlaka bir gün yolunuz düşmeli.

Kısa bilgi: Muğla‘nın incisi Marmaris‘in bilinmeyen yerlerini ilk keşfeden sen olmak istersen; Muğla Gezilecek Yerler listemize de mutlaka bir göz atın. :)

Amacınız Kum ve Denizin keyfini çıkarmak ise Marmaris’te 5 Güzel Plaj ve Koy önerimize bakabilirsiniz.

Marmaris’te Gezilecek Yerler Listesi

Şimdi gelin, Muğla’nın güzel şehirlerinden bir tanesi olan Marmaris’teki gezilecek yerleri birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim. Bence şimdiden bavulunuzu hazırlamaya başlayın derim. :)

1. Taşlıca Köyü

Taşlıca Köyü - Marmaris
Taşlıca Köyü – Marmaris

Doğal güzelliğini hala korumaya devam eden Taşlıca Köyü, Bozburun Yarımadası’nda yer alıyor. Bu şaşırtıcı güzelliğe sahip olan köy, Afrika’ya anımsatan bir yapıya sahiptir.

Köyde çeşitli tarihi tapınaklar yer alıyor. Apollon Tapınağı, Hellenistik bir temenos ve çeşitli kule kalıntıları mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Marmaris Otogarı’ndan hareket eden otobüsler ile köye ulaşım mümkün.

2. Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı - Marmaris
Kapalı Çarşı – Marmaris’te Gezilecek Yerler

Marmaris’in bir simgesi olarak ifade edilen Kapalı Çarşı, kubbeli bir çatı altında bulunan çeşitli dükkan ve tezgahlardan meydana geliyor. Kapalı Çarşı’da genel olarak Türk halısı, kıyafet, tatlı ve el işi satışı yapılmaktadır. Marmaris’in merkezinde bulunan Kapalı Çarşı’ya Marmaris’in her yerden otobüs ve dolmuşlar hareket ediyor.

3. Piramit Mezarlığı

Piramit Mezarlığı
Piramit Mezarlığı

Marmaris’in Turgut Köyü’nde bulunan bu mezarlar Türkiye’de ayakta kalmayı başarabilen tek piramit mezardır. Tarihi eser özelliğinde olan bu mezar, Marmaris merkeze 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Turgut Köyü’ne ulaştıktan sonra kayalıkların üzerinde bu mezarlığı göreceksiniz. Son derece geniş bir alanı yüksekten gören bu mezarlığa 10 dakikalık bir tırmanış ile ulaşım mümkündür.

4. Marmaris Kalesi ve Müzesi

Marmaris Kalesi
Marmaris Kalesi – Marmaris’te Gezilecek 10 Mükemmel Yer

Köklü bir tarihe sahip olan Marmaris Kalesi ve Müzesi, tarihte bir üs olarak kullanılmıştır. Muğla’nın simgesi olarak ifade edilen Marmaris Kalesi, 400 ayak uzunluğunda beden duvarlarına sahiptir. Merkezden kolay bir şekilde ulaşım sağlanan Marmaris Kalesi ve Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

5. Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara
Fosforlu Mağara

Marmaris’in en güzel yerlerinden bir tanesi olan Fosforlu Mağara, denizin rengi ile mağarasının yansımasının mükemmel oluşturduğu fosfordan ismini alıyor. Çeşitli noktalardan kalkan tekneler ile ulaşımın mümkün olduğu mağaraya gitmek için tekne kiralamakta mümkündür.

6. Günnücek (Marmaris Milli Parkı)

Marmaris Milli Parkı
Marmaris Milli Parkı (Günnücek)

Marmaris milli Parkı olarak bilinen Günnücek, 3 bin kişilik günlük kapasiteye sahiptir. Günnücek’te endemik bitki türü Sığla Ağacıdır. 300 dönümlük parkta 50 farklı kuş türü yaşamaktadır. Günnücek’e özel arasınız ile Muğla üzerinden E550 ve E400 karayolu ile ulaşım mümkündür.

7. Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi
Turgut Şelalesi – Marmaris Gezilecek Yerler

Turgut Şelalesi, yaz sıcağında biraz serinlemek isteyen kişilerin tercih edeceği Marmaris’te mükemmel bir yerdir. Ancak dört mevsim gidilebilen Turgut Şelalesi, Marmaris’in Selimiye beldesinin Turgut Köyü’nde  bulunuyor.

Marmaris’ten Kızkumu Plajı’na Datça’ya doğru giderken yol üstünde bulunan Turgut Şelalesi anayoldan 500 metre içeride yer alıyor. Bu doğrultuda şelaleye ulaşımın son derece kolay olduğundan bahsedebiliriz.

8. İncekum

İncekum - Marmaris
İncekum – Marmaris

Marmaris’te gidilebilecek en güzel plajlardan biri olan İncekum Çamlı Köyü’nde bir koyda yer alıyor. Sedir Adası ile Kleopatra Plajı’nın kaşısında olması nedeni ile karıştırılan plajda şezlong ve şemsiye hizmetinden de yararlanmak mümkün.

9. Kız Kumu

Kız Kumu - Marmaris
Kız Kumu – Marmaris’te Gezilecek Yerler

Marmaris’in turistik bir plajı olan Kız Kumu Plajı Marmaris ziyaretiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Ulaşımında kolay olduğu Kız Kumu, Datça Yolu’na 15 kilometre uzaklıktaki Bozburun yol ayrımından 13 kilometre ötede yer alıyor.

10. Dişlice Adası

Dişlice Adası
Dişlice Adası

Dişlice Adası, Marmaris koylarında gizlenen küçük bir adadır. Görenleri kendine hayran bırakan bir güzelliğe sahip olan Dişlice Adası, eşsiz manzaralara da sahiptir. Küçük ve sakin plajları bulunan ada, sakin bir tatil yapmak isteyenler için ideal bir yer.